RSS

Co użytkownik e-papierosów o nikotynie wiedzieć powinien? (cz.1)

30 Kwi
Musimy pamiętać, że większość z nas używa e-liquidów zawierających w składzie nikotynę. Zwykle jest jej tam od 6 do 36 mg/ml (choć można dostać też liquidy do rozcieńczania zawierające nawet 54 mg/ml). Jeśli przeliczymy to na stężenia procentowe, to otrzymamy 0,6-3,6% (54 mg/ml = 5,4%).
Dlaczego ważna jest znajomość tych stężeń i zawartości nikotyny w liquidzie? To proste – nikotyna jest naprawdę silną trucizną. Dawka śmiertelna wynosi ok. 60 mg (dla człowieka dorosłego, w przypadku dziecka jest to znacznie mniej), tak więc musimy pamiętać, że praktycznie każdy z naszych 10-mililitrowych pojemników zawiera zabójczą dawkę tej substancji.
Nikotyna (w czystej postaci!) jest silniej toksyczna niż arszenik czy też znany wszystkim cyjanowodór.

Dlatego też używając e-liquidów należy zachować pewne środki ostrożności. Przede wszystkim trzymajmy nasze e-liquidy w miejscu bezpiecznym, chroniąc dzieci przed dostępem do nich. Większość e-liquidów ma smak słodki, niektóre dodatkowo całkiem ładnie pachną, więc mogą stanowić istotne niebezpieczeństwo dla nieletnich (oraz dla zwierzaków domowych typu psy i koty).
Warto też dbać o to, aby w trakcie wszelkich operacji z liquidem (zakraplanie, mieszanie, przelewanie) robić to spokojnie i w takich warunkach, aby nie dostała się na skórę, ponieważ nikotyna w tych warunkach bardzo łatwo ulega wchłonięciu (a kropla liquidu 24 mg/ml zawiera około 1 mg czystej nikotyny).
W przypadku kontaktu liquidu ze skórą należy miejsce to zmyć po prostu wodą z mydłem. Analogicznie należy postąpić, jeśli przypadkowo ciecz dostanie się do oka. W przypadku problemów z widzeniem lub przedłużającego się zaczerwienienia oka należy koniecznie skontaktować się z lekarzem.
Warto pamiętać też, że nikotyna jest wrażliwa na dwa czynniki – tlen oraz światło. Dlatego też e-liquidy powinno się przechowywać szczelnie zamknięte, chroniąc je przed światłem. Nie ma potrzeby przechowywania ich w lodówce a już zupełnie odradzam wkładanie do zamrażarki (czytałem o takich pomysłach). Wystarczy włożyć je do pudełka i schować na półce w miejscu, do którego nie będą miały dostępu dzieci.
c.d.n.
 
1 Komentarz

Opublikował/a w dniu 30 kwietnia 2010 w ogólne

 

Tagi: ,

One response to “Co użytkownik e-papierosów o nikotynie wiedzieć powinien? (cz.1)

  1. Molibden

    5 lipca 2016 at 21:27

    Jeśli już ktoś odważy się pracować z nikotyną, niech zapewni sobie minimum środków ochrony idnywidualnej – fartuch, okulary ochronne, jednorazowe rękawiczki lateksowe lub nitrylowe i sprawna pipeta automatyczna z jednorazowymi końcówkami (tipsami).

     

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: