RSS

Alkohol w liquidzie – groźny czy nie?

02 Czer

Co jakiś czas wraca pytanie dotyczące alkoholu (etanolu) zawartego w płynach – liquidach do naszych alternatek. Najczęściej pytanie to jest stawiane przez osoby, które z różnych względów powinny się wystrzegać tego związku chemicznego.

Fakt – w wielu płynach znajduje się jakaś ilość alkoholu. I teraz mamy dwie kwestie – czy pytający o alkohol obawia się go ze względów czysto fizycznych (np. bierze leki, które nie komponują się z alkoholem) czy też, co często ma miejsce w przypadku osób uzależnionych od alkoholu, nie powinien świadomie go spożywać.

Drugi przypadek powinien tak naprawdę być skonsultowany z terapeutą, który opiekuje się osobą uzależnioną. Mamy tu do czynienia z kwestią psychiki, a nie czysto fizycznego oddziaływania etanolu. Nie jestem specjalistą w tej dziedzinie, więc nie będę się na ten temat wypowiadał. Mogę jednak powiedzieć kilka słów odnośnie do przypadku pierwszego – a więc konieczności powstrzymania się od spożywania etanolu (alkoholu spożywczego) w związku z różnymi problemami zdrowotnymi.

I tu ciekawostka – nawet jeśli absolutnie powstrzymamy się od przyjmowania alkoholu pod dowolną postacią, nadal będzie on obecny w naszym organizmie. Skąd on się bierze? No cóż – chcąc nie chcąc mamy w naszym ciele „pasażerów na gapę” – bakterie. Jest ich naprawdę sporo (wiele bilionów – czyli tysięcy miliardów!). Niektóre z nich w trakcie zwykłego własnego metabolizmu wydzielają jako produkt przemiany etanol. Jest to proces całkowicie naturalny, nasz organizm jest do tego przyzwyczajony.
Ile go jest? Trudno to jednoznacznie stwierdzić, ale spotkałem w kilku źródłach stwierdzenie, że jest to co najmniej kilkanaście gramów. Tyle właśnie jest produkowane każdego dnia.
Etanol produkują miedzy innymi obecne w naszym jelicie grubym bakterie z rodzaju Bifidobacterium oraz Clostridium. Odbywa się to w procesie fermentacji węglowodanów.
Oczywiście alkohol ten ulega (również naturalnemu) rozkładowi w zwykłym procesie metabolicznym.

Jeśli ktoś będzie zainteresowany sięgnięciem do źródeł – oto jedno z nich:
G. T. MacFarlane , S . MacFarlane, Factors affecting fermentation reactions in the large bowel
Proceedings of the Nutrition Society
(1993), 52,361-313

Wróćmy teraz do naszego płynu. Zawiera on zwykle nie więcej niż 10% etanolu (najczęściej mniej niż 3%). Jeśli więc zużywamy dziennie 2 mililitry liquidu, to maksymalnie wchłaniamy do organizmu 200 mg etanolu. Zakładając, że etanol „bakteryjny” stanowi 15 gramów, to inhalując nasz płyn zwiększamy tę ilość o 1,3%. Różnica ta jest tak naprawdę pomijalna. Tak więc z chemicznego punktu widzenia etanol obecny w naszym płynie nie ma praktycznego wpływu na nasz organizm.

Mam nadzieję, że te informacje rozwieją pewne wątpliwości i mity, które narosły wokół tematu dotyczącego obecności alkoholu w płynach do alternatek.

 
3 Komentarze

Opublikował/a w dniu 2 czerwca 2010 w ogólne

 

Tagi:

3 responses to “Alkohol w liquidzie – groźny czy nie?

 1. krzysztofsf

  5 czerwca 2010 at 09:19

  Ja mam pytanie odnosnie reagowania alkoholu z aromatami – ktore moga byc rozrabiane w plynie zawierajacym alkohol, a ktore powinny byc stosowane wylacznie w liquidach bezalkoholowych.

  Z moich doswiadczen aromaty kawa, cappuccino – nie znosza spirytusu i blyskawicznie traca wlasciwy im smak.

   
  • StaryChemik

   7 czerwca 2010 at 14:29

   Obawiam się, że nie można podać żadnej reguły. To jest nauka bardzo doświadczalna. Ba, podejrzewam, że taki sam typ aromatu od różnych producentów też może różnie reagować na alkohol.
   Podkreślam – na alkohol, a nie z alkoholem, ponieważ raczej nie spodziewam się, aby zachodziły jakieś reakcje chemiczne ze składnikami aromatu.
   Co innego, gdy chodzi o składniki aromatu i roztwór nikotyny – tu reakcji może być sporo. No ale to już temat na zupełnie inny wątek.

    
 2. Mietek

  20 sierpnia 2013 at 12:44

  Ja chciałbym zapytać o inną kwestię. Jak wygląda sprawa z badaniem alkomatem chwilę po wapowaniu liquidu o zawartości około 8%? Wiem, że jest coś takiego jak alkohol resztkowy w jamie ustnej. Czy może występować tutaj taki efekt? Chodzi mi konkretnie o podważenie wyniku badania alkomatem przez policję – drugie badanie chwilę po wywapowaniu w stresie na meshu chyba z pół ml wykazało zawartość na poziomie 0,1mg/dm3, a wynik 0,09mg/dm3 był tutaj pożądany.

   

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

 
%d blogerów lubi to: