RSS

Poradnik dla mieszających – część IV

26 Czer

Zasady postępowania z odpadami z naszego laboratorium

Przyjdzie na pewno taki moment, w którym pozostaną nam po kolejnej pracy jakieś odpady. Resztki różnych płynów, czasem fragmenty ręczników papierowych pozostałych po wycieraniu różnych elementów. Co z tym robić? Jak zawsze proponuję zdroworozsądkowe myślenie. Należy zastanowić się przede wszystkim nad tym, na ile posiadany odpad jest niebezpieczny. Jeśli pozostało nam parę kropel czy nawet kilka mililitrów glikolu propylenowego lub gliceryny, to możemy się tego bez wahania pozbyć wylewając do zlewu i spłukując wodą.

Czasami zdarzy się, że będziemy musieli się pozbyć podobnej objętości bazy, czyli dość stężonego roztworu nikotyny czy też nieudanego liquidu. W tym przypadku też wykorzystujemy fakt, że wszystkie składniki tego roztworu są dobrze rozpuszczalne w wodzie i możemy pozbyć się tego odpadu przez wylanie do zlewu czy też toalety. Warto w tym przypadku zadbać o to, aby wylewany roztwór nie został rozchlapany na boki i oczywiście po wylaniu spłukać całość wodą.

Po pracach z płynami (jak też po napełnianiu kartridży czy kartomizerów) pozostają nam czasem zanieczyszczone kawałki papierowych chusteczek lub ręczników. Nie należy ich wyrzucać do kosza na śmieci, bo płyny, które w nie wsiąknęły będą parować, niepotrzebnie zanieczyszczając powietrze wokół nas. Znacznie lepiej wyrzucić je zwyczajnie do toalety i spłukać – woda zrobi za nas resztę.

Przy wszystkich czynnościach związanych z utylizacją odpadów należy zachować ostrożność i rozsądek, ale z drugiej strony nie ma sensu, aby uznawać te działania za szczególnie niebezpieczne i ryzykowne.

Jeśli zamierzamy pozbyć się pojemników po płynach czy też np. plastikowych pipet, można je po wypłukaniu zutylizować tak, jak to robimy z innymi pojemnikami plastikowymi. Jeśli w naszym śmietniku są pojemniki na plastik, to spokojnie możemy je tam wyrzucić. Oczywiście warto się zastanowić, czy pojemniki po liquidach nie przydadzą się nam do kolejnych mieszań.

Analogicznie można postąpić z uszkodzonym sprzętem szklanym – trzeba go umyć, a następnie zutylizować tak, jak to robimy z innym sprzętem szklanym w gospodarstwie domowym.

(c) by Mirosław Dworniczak
Jeśli chcesz wykorzystać ten tekst lub jego fragmenty, skontaktuj się z autorem.

Reklamy
 
Dodaj komentarz

Opublikował/a w dniu 26 czerwca 2010 w ogólne

 

Tagi:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 
%d blogerów lubi to: