RSS

Poradnik dla mieszających – część VII

05 Lip

Kilka kwestii medycznych

Używanie jakichkolwiek substancji, które są wprowadzane do naszego organizmu zawsze rodzi pytania o kwestie bezpieczeństwa. Wiadomo, że tak naprawdę nic nie jest w 100% bezpieczne. W przypadku liquidów do e-papierosów pewne jest jedno – jeśli stosujemy płyny zawierające nikotynę, to ten właśnie składnik należy uznać za istotnie wpływający na nasze zdrowie. Przyjmuje się, że związki stanowiące rozcieńczalniki (glikole, gliceryna itp.) nie stanowią istotnego zagrożenia dla zdrowia, choć trzeba podkreślić, że nie istnieją jeszcze szczegółowe badania dotyczące długotrwałego działania na organizm człowieka takich substancji.

Musimy pamiętać, że w składzie płynów znajdziemy też co najmniej kilkanaście innych związków, które są składnikami aromatów dających smak naszej chmurce. Oczywiście wszystkie takie związki muszą mieć stosowne atesty i certyfikaty, ale wiadomym jest, że każdy z nas zupełnie inaczej reaguje na pewne substancje i niewykluczone są efekty alergiczne.

Jeśli ktoś przygotowuje płyny stosując stężone roztwory (lub nawet czyste) związków składowych aromatów, powinien też się liczyć z możliwością wystąpienia reakcji alergicznej. Należy więc zachować w takim przypadku szczególną ostrożność. Pamiętajmy, że brak reakcji uczulającej na rozcieńczony roztwór w żadnym przypadku nie oznacza, że nie jesteśmy zupełnie uczuleni na dany związek.

Trzeba też pamiętać, że jeśli zauważymy u siebie jakąś reakcję, która będzie sprawiać wrażenie alergicznej (wysypka, podrażnienie skóry, nagły atak kataru itp.), należy przede wszystkim usunąć źródło alergenu. Zwykle to wystarcza, aby uczulenie zniknęło. W przypadku, gdy mimo wszystko reakcja się utrzymuje, należy oczywiście skontaktować się z lekarzem przekazując mu informacje dotyczące związków, z którymi się stykaliśmy.

Do znudzenia będę powtarzał – przede wszystkim bezpieczeństwo!

(c) by Mirosław Dworniczak
Jeśli chcesz wykorzystać ten tekst lub jego fragmenty, skontaktuj się z autorem.

Reklamy
 
3 Komentarze

Opublikował/a w dniu 5 lipca 2010 w ogólne

 

Tagi: ,

3 responses to “Poradnik dla mieszających – część VII

 1. gotronkk

  5 lipca 2010 at 12:54

  Chemiku 10/10.
  Powiedz mi jak Ty, to robisz, że wpis o poważnych sprawach czyta się tak lekko, ale przy tym nadal ma się świadomość tego jak ważny jest przedstawiony temat.?

   
  • iowa74

   5 lipca 2010 at 23:28

   Gotronk nie wiem jak Chemik to robi, lecz wiem że robi to świetnie . Pisze o rzeczach ważnych i poważnych językiem zrozumiałym dla przeciętnego człowieka. Taki sposób wyrażania myśli to skarb, większość mądrych i wykształconych ludzi wypowiada się językiem branżowym, lub encyklopedycznym, dla zwyczajnego zjadacza chleba kompletnie niezrozumiałym.
   Chemiku , kolejny świetny tekst, o ważnej sprawie.

    
 2. StaryChemik

  6 lipca 2010 at 12:11

  Panowie… zaraz zacznę się rumienić jak nastolatka 😉 Cieszę się, że moje teksty się da czytać. Liczę na to, że oprócz starych (stażem e-fajkowym) wyżeraczy, skorzystają na tym też nowi adepci sztuki chmurzenia.
  Poradnik powoli dobiega końca – będą jeszcze ze dwa odcinki podsumowujące, ale zapewne znajdą się dalsze tematy do omawiania tutaj. No ale o tym później…

   

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: