RSS

Poradnik dla mieszających – część VIII

12 Lip

Obliczamy, odmierzamy

Drogi Czytelniku – jeśli potrafisz bez problemów przeliczać stężenia i obliczyć ile składników trzeba zmieszać, aby otrzymać płyn o wybranej mocy, bez strat możesz opuścić ten opis. Jeżeli jednak nie czujesz się zbyt pewnie – warto chyba go przeczytać, aby uzyskać nieco informacji przydatnych przy mieszaniu własnych liquidów.

Należy pamiętać, że obliczenia dotyczące stężeń liquidów trzeba wykonywać z dużą starannością. Przepis na tworzenie własnego płynu to jednak nie jest przepis kuchenny – jeśli w kuchni coś źle przeliczymy, to najwyżej potrawa czy wypiek nam nie wyjdzie. Tutaj tworzymy coś, co ma być inhalowane, a więc w bardzo bezpośredni sposób działa na nasze zdrowie.

W tym miejscu trzeba po raz kolejny przypomnieć, że najczęściej jednym ze składników płynów jest nikotyna. Związek ten jest silną trucizną – przeciętna dawka śmiertelna to 60 miligramów.

I tutaj docieramy do pierwszych przeliczeń – jaką część grama stanowi 60 miligramów?

Przedrostek „mili” odznacza 1/1000 – niezależnie od tego, czego dotyczy – masy, objętości, czasu czy też długości. Tak więc 1 miligram to 0,001 grama. Analogicznie – 1 mililitr to 0,001 litra. Wynika z tego wprost, że 60 miligramów to 0,06 grama.

Mamy więc jasność, jeśli chodzi o jednostki masy, jak też objętości. Teraz będzie już znacznie łatwiej zrozumieć pojęcie stężenia, które jest kluczowe przy projektowaniu naszego płynu.

Na pewno zauważyliście, że na butelkach liquidów podawana jest zawartość nikotyny. często podana tam liczba nie sugeruje, że chodzi o stężenie, ponieważ czytamy „zawartość nikotyny: 18 mg”. Jest to oczywiście zapis skrótowy, ale tak naprawdę przez lakoniczność wprowadza w błąd. Dlaczego? Ano dlatego, że tak naprawdę nie mówi nic o tym, jakie jest stężenie, to znaczy w jakiej objętości znajduje się wspomniane 18 mg nikotyny. W jednej kropli? Mililitrze? Butelce? Litrze?

Oczywiście użytkownicy e-papierosów wiedzą (a przynajmniej powinni wiedzieć), że jest to zawartość w 1 mililitrze roztworu. Prawidłowy zapis, na szczęście coraz częściej stosowany przez dystrybutorów, powinien więc brzmieć „stężenie nikotyny: 18 mg/ml”.

Czasami można też spotkać na butelce lub w ulotce dołączanej do płynów stężenie procentowe roztworu. Jak to przeliczyć na mg/ml? Tym też za chwilę się zajmiemy.

Teraz chciałbym tylko napisać, że przy podawaniu stężeń przedrostek „mili-” możemy bez szkody opuścić, ale tylko wtedy, gdy zrobimy to jednocześnie dla masy nikotyny oraz objętości roztworu, czyli mówiąc językiem matematycznym – w liczniku i mianowniku jednocześnie. Tak więc stężenie 18 mg/ml jest równoważne 18 g/l.

Tyle tytułem wstępu. W kolejnym odcinku będzie mowa o stężeniach.

(c) by Mirosław Dworniczak
Jeśli chcesz wykorzystać ten tekst lub jego fragmenty, skontaktuj się z autorem.

Reklamy
 
2 Komentarze

Opublikował/a w dniu 12 lipca 2010 w ogólne

 

Tagi:

2 responses to “Poradnik dla mieszających – część VIII

 1. StaryChemik

  12 lipca 2010 at 10:03

  gotronkk: dzięki za zwrócenie uwagi – teraz już kolejność jest właściwa. Część IX nie jest do końca gotowa.

   
 2. gotronkk

  12 lipca 2010 at 10:18

  Chemiku kolejny świetny tekst. Uważam, że przeczytanie Twojego bloga powinno być obowiązkowe przed wejściem do działu Laboratorium chemiczne.

   

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: