RSS

Poradnik dla mieszających – część IX

15 Lip

Stężenie procentowe – wstęp

Wróćmy jednak do stężenia procentowego, które znamy z różnych przykładów z życia codziennego. Proszę się nie zrażać wzorami – są one naprawdę proste. Pytano mnie niejednokrotnie, czy nie dałoby się tego wszystkiego wyjaśnić bez użycia wzorów. Owszem, jest taka możliwość, ale z wieloletniego doświadczenia w nauczaniu wiem, że znacznie łatwiej się wtedy pogubić. Spróbujmy więc wziąć byka za rogi.

Dla przypomnienia – stężenie procentowe oznacza ilość gramów substancji zawartych w 100 gramach roztworu, przy czym liczba ta wyrażona jest w procentach.

Tak więc:

cp = (ms/mr)*100[%]

gdzie:

cp – stężenie procentowe

ms – masa substancji

mr – masa roztworu

Korzystając z tego wzoru możemy obliczyć stężenie procentowe naszego przykładowego roztworu, który oznaczany jest jako 18 mg/ml lub, zgodnie z tym co pisałem wyżej, 18 g/l.

Musimy tutaj przyjąć jedno istotne założenie. Zauważmy, że w definicji stężenia procentowego dzielimy masę substancji przez masę roztworu. Tutaj mamy w mianowniku litr, a więc objętość. Czy można objętość stosować zamiennie z masą? Nie wdając się w dywagacje można powiedzieć po prostu – w tym przypadku tak! Dlaczego? Szczęśliwym zbiegiem okoliczności gęstość wszystkich naszych roztworów wynosi w przybliżeniu 1 g/ml, a więc 1 mililitr roztworu ma masę 1 grama, 1 litr – kilograma itd. Dla dociekliwych – ze względu na to, że rzeczywista gęstość liquidu wynosi ok. 1,05 g/ml, ewentualny błąd w obliczeniach możemy uznać za wynoszący max. 5%.

Stąd widać jasno, że 18 gramów nikotyny znajduje się w 1 kilogramie roztworu. Mamy więc wszystkie dane do obliczenia stężenia procentowego naszego roztworu. Masa substancji wynosi 18 gramów, masa roztworu 1000 g (czyli kilogram). Tak więc

cp = (18/1000)*100[%] = 1,8 %

Stężenie procentowe wspomnianego roztworu wynosi 1,8 %. Liczba podobna do 18? Tak, to prawda, tylko przecinek jest postawiony w innym miejscu. Nie trzeba chyba robić wielkich obliczeń, aby wiedzieć, że płyn o stężeniu 12 mg/ml będzie mógł być opisany jako 1,2 %, 6 mg/ml to z kolei 0,6 % itd.

(c) by Mirosław Dworniczak
Jeśli chcesz wykorzystać ten tekst lub jego fragmenty, skontaktuj się z autorem.

 
7 Komentarzy

Opublikował/a w dniu 15 lipca 2010 w ogólne

 

Tagi:

7 responses to “Poradnik dla mieszających – część IX

 1. gotronkk

  15 lipca 2010 at 09:28

  Brawo Chemiku! Niby banalna rzecz i każdy kto choć trochę obcuje z matematyką nie powinien mieć problemów z tym ale jak pokazał przypadek jednego ze sprzedawców, czasem i zawodowcom zdarzają się pomyłki.
  W tytule widzę wstęp, więc już nie mogę się doczekać kolejnej części. [;

   
 2. iowa74

  15 lipca 2010 at 10:02

  Super.
  Chemiku, czekamy na dalsze części. Logicznie myśląc , teraz powinno być o obliczaniu ilości składników do swojego liquidu.
  Myśle że dobrze zrobiłeś stawiając znak równoważności między gęstością wody i liquidu. Przy ilościach które miesza przeciętny e-palacz, różnice w stężeniu większe pewnie wyjdą z niedokładności odmierzania, niż z różnicy w gęstości płynów.
  Ps. Gotronk , czy ktoś jeszcze czyta tego bloga? Czy tylko my dwaj jesteśmy tak zakręceni?

   
 3. gotronkk

  15 lipca 2010 at 13:23

  Iowa nie wiem ale zawsze jak na forum pada pytanie, na które tutaj jest odpowiedź to kieruje ludków do bloga Chemika. Podejrzewam, że czytaczy jest więcej tylko się tak nie udzielają jam my. 😛

   
 4. StaryChemik

  16 lipca 2010 at 09:36

  Dzięki, Panowie. Po kolei:
  – zawodowcom zdarzają się pomyłki, zwykle wynikające z rutyny. Rutyna może zgubić każdego – znamy to choćby z dróg.
  – tak, dalej będzie już konkretnie o ilościach składników
  – co do gęstości, jest dokładnie tak, jak piszesz, iowa74. Błąd przypadkowy pomiaru jest większy niż błąd systematyczny wynikający z zaokrąglenia gęstości.
  – czy ktoś oprócz Was czyta bloga? Myślę, że tak, skoro tygodniowo jest tu kilkaset wejść. Jak się okaże, że mam mniej niż 10 czytelników, to albo przestanę pisać albo zacznę prywatnie rozsyłać treści mailem 😉

   
 5. kch

  10 stycznia 2015 at 23:35

  Czytających jest więcej, nawet po latach…

   
 6. JM

  31 sierpnia 2016 at 21:29

  i dalej czytają 🙂

   
 7. Daniel Cybułka

  1 czerwca 2017 at 23:53

  Szlachetna inicjatywa!

  W dobie ograniczeń jakie nam wymyśla ustawodawca myślę, że pojawiła się potrzeba kolejnego tematu – mieszania roztworów wieloskładnikowych. Sytuacja jest następująca:

  Moją ulubioną bazą jest roztwór 3mg/100ml nikotyny, 80%-90% gliceryny i reszta to glikol (powiedzmy, że 0,3%, 89,95% i 9,85%). Kiedyś sprawa była prosta – kupowałem BioBazę z Inavery o mocy 6mg/100ml i „zerówkę”, mieszałem fifty fifty i voila! Teraz sprawa się znacznie skomplikowała i trzeba kombinować.

  Popularny sklep internetowy oferujący aromaty i efajkowe zabawki w swojej ofercie ma bazę o mocy 18mg/100ml, 59,1% VG i 39,1% PG. Pomyślałem więc, że jeśli kupię do tego glikol i glicerynę to będę w stanie stworzyć moją ulubioną bazę. Wziąłem się więc za liczenie i wyliczyłem, że jeśli do 10ml w/w bazy doleję 48ml gliceryny i 2 ml glikolu to otrzymam 60ml bazy o docelowych stężeniach.

  Problem pojawia się w momencie, gdy chcę namieszać powiedzmy 100 ml bazy – nie jestem w stanie wymyślić wzoru, który mając podane jedynie stężenia bazy wyjściowej i pożądane stężenia obliczył ile muszę wymieszać bazy wyjściowej, gliceryny i glikolu.

  Będę wdzięczny za rozwiązanie mojego problemu lub chociaż za wskazówkę jak go rozwiązać.

  Serdecznie pozdrawiam!

   

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: