RSS

Poradnik dla mieszających – część XII (ostatnia!)

26 Lip

No i na koniec – uzupełniamy mieszankę o dodatki

No dobrze – wiemy już jak zmieszać roztwór bazowy z rozcieńczalnikiem oraz jak mieszać roztwory o różnych stężeniach nikotyny. Ale przecież to nie są wszystkie składniki roztworu, ponieważ najczęściej dodajemy do nich też aromaty, a czasami także spirytus. Jak wtedy należy to wszystko liczyć?

Tu sprawa jest dość prosta – jeśli do roztworu dodajemy aromatu czy też spirytusu, to traktujemy te składniki podobnie jak rozcieńczalnik. Pokażę to na przykładzie biorąc za podstawę wyniki otrzymane w pierwszym zadaniu. Obliczaliśmy tam objętość składników do przygotowania 20 ml roztworu o stężeniu 8 mg/ml. Należy wziąć 4,4 ml roztworu bazowego oraz 15,6 ml rozcieńczalnika. Załóżmy, że w ulotce dodanej do aromatu jest napisane, że należy go stosować w ilości 1% w stosunku do roztworu. Ile w takim razie należy go dodać?

Kluczową sprawą jest obliczenie, jaką objętość będzie stanowił ten 1% w stosunku do całej objętości roztworu, czyli 20 ml.

Ułóżmy więc proporcję. Z definicji stężenia procentowego wynika, że:

1 ml aromatu ma być w 100 ml roztworu

to

x ml aromatu ma być w 20 ml roztworu

x = 20/100 = 0,2 ml

Taką więc ilość aromatu należy odmierzyć. UWAGA! Jednocześnie o tyle samo należy zmniejszyć objętość rozcieńczalnika, którego będzie teraz nie 15,6, lecz 15,4 ml.

W ten sposób uzyskamy roztwór o zakładanym stężeniu zarówno nikotyny, jak też aromatu – stężenie tych dwóch składników oblicza się zupełnie niezależnie. Zupełnie analogicznie postępuje się w przypadku, gdy chcemy uzupełnić nasz liquid o zawartość spirytusu. Gdybyśmy więc chcieli, aby nasz gotowy płyn zawierał 2% spirytusu, należałoby go odmierzyć w ilości 0,4 ml, jednocześnie oczywiście zmniejszając ilość rozcieńczalnika do 15 ml.

Tak więc skład roztworu wygląda następująco:

 • roztwór bazowy – 4,4 ml
 • rozcieńczalnik – 15 ml
 • aromat – 0,2 ml
 • spirytus – 0,4 ml

Zauważmy, że do tych wszystkich obliczeń dotyczących dodatków absolutnie nie ma znaczenia stężenie nikotyny w roztworze – w sensie obliczeniowym traktujemy tutaj cały liquid jako rozpuszczalnik dla aromatu czy spirytusu.

Na koniec jeszcze jedna uwaga dotycząca obliczeń, a konkretnie zaokrąglania obliczonych wartości. Bardzo rzadko mamy do czynienia z sytuacją, że otrzymamy wyniki będące liczbami całkowitymi. Jeśli korzystamy podczas z obliczeń z kalkulatora, najczęściej dostaniemy wynik, który ma sporo cyfr po przecinku. Co z nimi zrobić? Jedno jest pewne – w warunkach domowych nie ma żadnych szans, aby odmierzyć np. 0,47342 ml. Tak naprawdę taka dokładność odmierzania nie miałaby w naszym przypadku sensu. Taki wynik należy więc zaokrąglić w taki sposób, aby otrzymać objętość, którą będziemy w stanie odmierzyć. W powyższym przypadku wystarczy zaokrąglić objętość do 0,5 ml. Możemy zresztą uznać to za regułę, że będziemy zaokrąglać właśnie z dokładnością do jednego miejsca po przecinku. Ewentualny błąd, który możemy wprowadzić nie przekracza zwykle 5%, co jest wartością spokojnie tolerowaną dla takich zastosowań.

Co prawda pisałem już o tym szczegółowo w odcinku VI, ale chcę przypomnieć, że warto zważać na kolejność mieszania składników. Jeśli stosujemy jako jeden z rozcieńczalników glicerynę, warto domieszać ją do już przygotowanej mieszanki innych składników. Wynika to z faktu, że gliceryna ma większą gęstość i lepkość niż pozostałe składniki. Wlanie jej na samym początku do buteleczki utrudni nam dobre wymieszanie całości.

No i to w zasadzie wszystko, co chciałem napisać na temat mieszania własnych płynów. Niebawem zamieszczę krótkie podsumowanie tematu. Dziękuję za uwagę.

(c) by Mirosław Dworniczak
Jeśli chcesz wykorzystać ten tekst lub jego fragmenty, skontaktuj się z autorem.

Reklamy
 
2 Komentarze

Opublikował/a w dniu 26 lipca 2010 w ogólne

 

Tagi:

2 responses to “Poradnik dla mieszających – część XII (ostatnia!)

 1. iowa74

  26 lipca 2010 at 20:52

  No to mamy kompletny przepis na własny liquid 🙂
  Teraz sprzedawcy liquidów albo zwiną interes, albo znacznie obniżą ceny 😉
  Dziękujemy Chemiku .

   
 2. Michał Krynicki

  18 października 2013 at 13:01

  po przeczytaniu tego poradnika trochę mi się pomieszało.czy mógł bym prosić autora o małą pomoc?
  Mam bazę PG i VG po 43% i 18mg/ml nikotyny

  chcę uzyskać liquid w 10ml buteleczkach o zawartości nikotyny 18mg/ml
  ilę muszę nalać aromatu i bazy aby uzyskac wyraźny smak i żeby nie przesadzić ze składnikami?

  Z góry dziękuje za pomoc

   

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: