RSS

Absolut tytoniowy (tobacco absolute)

27 Sier

Absolut tytoniowy (angielska nazwa: tobacco absolute) jest jednym z popularnych składników liquidów, które e-palacze sami przygotowują w domowych laboratoriach.

Czym jest ten absolut? Nazwa ta jest zapewne znana tym, którzy interesują się aromaterapią czy też komponowaniem własnych perfum. Ale od początku – aby dowiedzieć się, czym jest absolut, trzeba najpierw poznać pojęcie konkretu.

Jeśli weźmieny materiał roślinny i chcemy wydobyć z niego substancje aromatyczne, najprościej jest poddać go procesowi ekstrakcji przy pomocy rozpuszczalnika organicznego. Popularnie mówiąc, ekstrakcja to pewnego rodzaju wygotowanie. Dokonuje się tego w specjalnych ekstraktorach, zwykle w wysokiej temperaturze i czesto pod ciśnieniem. W wyniku tego procesu otrzymujemy skoncentrowany ekstrakt nazywany konkretem.
Teraz należy konkret przerobić na absolut. W tym celu najpierw odparowuje się część lub całość rozpuszczalnika, a następnie pozostałość traktuje gorącym wysokoprocentowym alkoholem. Po schłodzeniu mieszaninę się sączy, a powstały przesącz to właśnie absolut.

W przypadku absolutu tytoniowego surowcem są oczywiście liście tytoniu (Nicotiana tabacum).  Dobrej jakości absolut pachnie typowo papierosowo, ma postać dość gęstej cieczy o barwie ciemnobrązowej, czasami (co ciekawe) o lekko zielonkawym połysku.

Ważną sprawą jest sposób przechowywania absolutu tytoniowego, ponieważ jest on nietrwały. Pamiętajmy więc, aby trzymać go w dobrze zamkniętym pojemniku, w temperaturze 5-15 stopni bez wystawiania na światło.

Jedna uwaga na koniec – domorosłym eksperymentatorom odradzam jednak próby przygotowywania absolutu własnoręcznie. Czytałem co prawda o różnych próbach tego typu doświadczeń, ale kończyły się one zwykle niepowodzeniem. Większość „chemików” po prostu wygotowywała tytoń papierosowy (pierwszy błąd) w wodzie (drugi błąd), a następnie po prymitywnym przesączeniu zagęszczała powstały roztwór.
Cena absolutu nie jest aż tak wielka, aby nas nie było na niego stać, a używa się go w ilościach naprawdę niewielkich. Przy okazji – nie warto się dawać skusić na kupowanie go na zapas, ponieważ jego trwałość jest ograniczona. Osobiście mam nadal nieco tej substancji, choć fiolkę 4 ml kupiłem ok. pół roku temu.

(c) by Mirosław Dworniczak
Jeśli chcesz wykorzystać ten tekst lub jego fragmenty, skontaktuj się z autorem.

 
6 Komentarzy

Opublikował/a w dniu 27 sierpnia 2010 w ogólne

 

Tagi: ,

6 responses to “Absolut tytoniowy (tobacco absolute)

 1. smk001

  12 grudnia 2010 at 16:52

  Stary Chemiku, gdzie można się zaopatrzyć w Polsce w absolut? Póki co wujek Google mnie rozczarował, a wysyłka z USA nie bardzo mi odpowiada ze względu na cenę i ryzyko (również to związane z ostatnimi problemami paypala)… Przy okazji zapytam też o maltol. Chciałbym podpytać panie w laboratorium firmy w której pracuję (przemysł spożywczy) czy nie odstąpili by troszkę. Jaki jest lepszy, etylowy czy metylowy? Jaka jest jego konkretna nazwa?
  Problem poruszyłem w wątku na forum:
  http://papierosyforum.pl/viewtopic.php?f=174&t=11334

   
  • StaryChemik

   12 grudnia 2010 at 17:40

   Nie znam polskiego źródła, które sprzedaje absolut. Obawiam się, że nikt tego nie sprowadza. Maltol jest stosowany w przemyśle spożywczym – może być dostępny. Brałbym raczej etylomaltol (ang ethylmaltol).

    
 2. prawydolewego

  5 kwietnia 2011 at 12:35

  Już jest w Polsce i to Absolut Virginia Tobacco. [linki reklamowe wycinam… SCh]

   
 3. Michał Gołuński

  11 czerwca 2011 at 23:51

  Trochę odgrzewam kotlet, ale jak to jest z absolutem i jego podgrzewaniem na grzałce? Ulega on spaleniu czy tylko odparowaniu podobnie jak aromaty? Wydzielają się z niego substancje smoliste i całe to świństwo jakiego w e-papierosach unikamy?

   
 4. Big Dick

  24 października 2012 at 01:52

  Czyli w takim absolucie, logicznie rzecz biorąc, musi być duża ilość nikotyny – bo była przecież w liściach tytoniowych. To znaczy że nie należy go rozpuszczać w roztworze nikotyny, tylko w samym PG+VG z dodatkiem etylomaltolu i aromatów. Dobrze kombinuję?

   
  • StaryChemik

   24 października 2012 at 10:28

   Niekoniecznie musi tam być dużo nikotyny.To zależy od konkretnej metody otrzymywania absolutu. Trzeba też pamiętać, że absolutu dajemy naprawdę bardzo mało. Oczywiście warto zmniejszyć stężenie nikotyny, jeśli będziemy stosować absolut – wzmocnić płyn można zawsze później.

    

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

 
%d blogerów lubi to: