RSS

Składniki liquidu – pochodne pirazyny

04 Wrz

Ostatnimi ze składników, które chciałbym omówić, są pochodne pirazyny. W naszych płynach (a także w komercyjnych liquidach) zastosowanie mają w zasadzie trzy związki: 2-acetylopirazyna, 2,3,5-trójmetylopirazyna oraz 2,3,5,6-czterometylopirazyna.
Związki te występują w naturze – na przykład trójmetylopirazyna jest w syropie klonowym a czterometylopirazyna powstaje przy termicznej obróbce sera.
Pierwszy i drugi z tych związków stosuje się do nadania płynowi aromatu  „popcornowego” lub orzechowego, trzeci natomiast daje nutę czekoladowo/kawową.

Ze względu na to, że związki te są bardzo aromatyczne, zwykle stosuje się ich roztwory (najczęściej ok 5-10%), aby móc dokładnie sterować uzyskiwanym aromatem. UWAGA! Związki w postaci czystej mają działanie drażniące, tak więc należy albo kupić gotowe roztwory (zalecane) albo też bardzo ostrożnie samemu je przygotować.

Ostatnio coraz częściej prowadzone są badania nad medycznymi zastosowaniami tych związków – szczególnie w chorobach nerek oraz układu sercowo-naczyniowego. Oczywiście nie oznacza to, że dodatek tych substancji sprawi, że nasze płyny nabiorą właściwości zdrowotnych.

(c) by Mirosław Dworniczak
Jeśli chcesz wykorzystać ten tekst lub jego fragmenty, skontaktuj się z autorem.

Reklamy
 
Dodaj komentarz

Opublikował/a w dniu 4 września 2010 w ogólne

 

Tagi:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: