RSS

E-papierosy z certyfikatem FDA!(?)

07 Wrz

Nie, nie, spokojnie… żadnych sensacji nie ma, żadnych certyfikatów też jeszcze nikt nie widział.

Ten tytuł z założenia miał być prowokacyjny. Mam nadzieję, że dzięki temu wpisowi trochę nowych ludzi zacznie się na poważnie przyglądać temu, co jest wypisywane tu i ówdzie.
Ale do rzeczy – wracam do kwestii podpierania się w działaniach marketingowych półprawdami lub nawet zwykłymi kłamstwami.  Do napisania tych kilku słów skłoniła mnie pewna dyskusja na jednym z forów poświęconych e-papierosom.
Pewna firma zamieszcza na  stronie internetowej swojego sklepu informację o tym, że jej produkty spełniają rygorystyczne normy, które zostały ustanowione przez amerykańską agencję FDA (US Food and Drug Administration).

Cudnie – powie potencjalny użytkownik. Nareszcie coś, co zostało zatwierdzone przez FDA! Znaczy… bezpieczne, zdrowe, przetestowane.

A figa! Nic nie jest sprawdzone ani przetestowane. Ba, nie może być, ponieważ FDA do tej pory nie ustanowiło ŻADNYCH norm dotyczących e-papierosów czy też e-liquidów. Skąd więc te triumfalne informacje na stronach? Skąd reprodukcje jakichś „certyfikatów”?
Otóż prawda (w skrócie) jest taka, że od zamachów na WTC w Stanach obowiązuje  Ustawa o Bioterroryzmie, która zobowiązuje wszystkie zagraniczne firmy, które sprzedają m.in. coś, co w systemie amerykańskim nazywa się „urządzeniem medycznym”, do zarejestrowania się w FDA.
Ta rejestracja ma na celu możliwość prześledzenia losów sprzedawanego produktu i ewentualnego dotarcia do źródła, czyli producenta. Nie ma absolutnie nic wspólnego z dopuszczeniem czegokolwiek do obrotu czy też spełnieniem jakichkolwiek norm – rygorystycznych lub nie.

Tak więc wypisywanie czegoś takiego na stronach sklepu jest z gruntu rzeczy nieuczciwe.  To nie jest marketing, to jest zwykłe ordynarne kłamstwo.

Podsumowując – czytajcie „certyfikaty”, zadawajcie pytania. Bądźcie jak agent Fox Mulder z Archiwum X – w biurze miał na ścianie wywieszkę „Trust no 1”. Nie ufajcie, sprawdzajcie.

Reklamy
 
Dodaj komentarz

Opublikował/a w dniu 7 września 2010 w ogólne

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: