RSS

Jak się pozbyć starych liquidów i bazy

23 List

Zainspirowany przez jednego z moich sympatycznych przyjaciół e-fajkowców postanowiłem napisać kilka słów na temat, który w zasadzie jest przemilczany i pomijany. Chodzi o utylizację liquidu lub bazy, których z jakichś względów chcemy lub musimy się pozbyć.
Przestrzegam przed wyrzucaniem opakowań z płynami czy bazami wprost do śmietnika. Trzeba pamiętać, że roztwór taki, szczególnie bardziej stężony, stanowi śmiertelne niebezpieczeństwo zarówno dla dzieci, jak też dla zwierząt, które często grasują po śmietnikach. Miałem okazję przeczytać kilka bardzo naturalistycznych opisów przypadków, w których do buteleczki z bazą czy liquidem dobrały się psy lub koty. Myślę, że nikt nie chce ich mieć na sumieniu.
Co w takim razie można zrobić? Oddać do specjalistycznej firmy, która zajmuje się zbieraniem substancji niebezpiecznych? No cóż – tak by było najlepiej, ale jestem realistą. Nie wszędzie takie firmy są, a jeśli już jakąś znajdziemy, to za utylizację zapłacimy.
Chciałbym więc zaproponować sposób domowy utylizacji, prosty i minimalizujący szkody dla środowiska.
Załóżmy, że chcemy się pozbyć butelki bazy o pojemności 100 ml i stężeniu nikotyny 36 mg/ml.  W takim pojemniku znajduje się 3,6 grama nikotyny – ilość naprawdę potężna – przypominam, że przeciętna dawka śmiertelna nikotyny wynosi 60 mg czyli 0,06 grama. Tu mamy dawkę dla 60 ludzi! Sporo, prawda?
Rozsądnym sposobem wydaje się być bardzo ostrożne wylanie takiej bazy do toalety, połączone z porządnym jej spłukaniem – 2-3 krotnym. Jeśli ktoś chciałby jeszcze lepiej wykonać tę utylizację, to może zrobić to następująco:
wlać ostrożnie butelkę bazy do toalety (uwaga na pryskanie), dolać w to samo miejsce odpowiednią ilość zwykłego domowego octu 10%, a następnie spłukać to 2-3-krotnie wodą, tak jak przy zwykłym spłukiwaniu toalety.
Po co ten ocet? Nikotyna jest zasadą i najsilniej działa właśnie w środowisku zasadowym. Warto więc ją choćby częściowo „unieczynnić”, przekształcając w sól. Najprościej i najtaniej jest zrobić to popularnym domowym kwasem octowym, czyli 10% octem. Pisałem o „odpowiedniej ilości” – ile to jest? Jedna cząsteczka nikotyny reaguje z dwoma cząsteczkami kwasu octowego. Proste obliczenia pozwalają na oszacowanie, że dla 100 ml bazy o mocy 36 mg/ml zupełnie wystarczy ok. 30 ml 10% octu. Jeśli mamy bazę lub liquid o mniejszej mocy, to oczywiście wystarczy proporcjonalnie zmniejszyć ilość octu. Dodam, że nic złego się nie stanie, jeśli nawet dla mniejszej objętości czy stężenia użyjemy te 30 ml 10% octu – w tym przypadku nadmiar nie zaszkodzi.
Oczywiście jeśli mamy dostępny ocet o mniejszym stężeniu, trzeba go użyć proporcjonalnie więcej.

Reasumując – absolutnie nie wyrzucamy starych liquidów i baz na śmietnik. Utylizujemy je ostrożnie wylewając do toalety (nie do zlewu w kuchni – na wszelki wypadek) i spłukujemy. Chyba nie muszę dodawać, że spłukiwać należy wyłącznie zimną wodą. Ostrożnie i z rozwagą. I nie spuszczajmy z oczu naszych pojemników – dzieci i zwierzaki domowe są wszędzie, nawet jeśli wydaje nam się, że ich nie ma w pobliżu.

Reklamy
 
9 Komentarzy

Opublikował/a w dniu 23 listopada 2010 w ogólne

 

Tagi: , ,

9 responses to “Jak się pozbyć starych liquidów i bazy

 1. facq

  1 lutego 2011 at 20:15

  a czy np spalenie w ognisku byłoby dobrym rozwiązaniem? wiadomo że wtedy przedostanie się do atmosfery, ale przy wylaniu do toalety przedostaje się do ścieków, które potem są czyszczone, ale czy mogą być całkowicie oczyszczone z tej nikotyny?

   
  • StaryChemik

   1 lutego 2011 at 22:07

   Amatorsko – na pewno nie. Ze względu na silne parowanie nikotyny można by się efektownie zatruć. W ściekach nikotyna (w tych małych ilościach) zdąży się rozłożyć szybko.

    
 2. Adam

  7 lipca 2011 at 16:27

  A czy czymś grozi używanie przeterminowanego liquidu ???
  Znalazłem w domu Eco Pure Fresh Intellicig 15mg/20ml
  Data przydatności: Sep 2010

   
  • StaryChemik

   7 lipca 2011 at 18:38

   Hmmm… dość stary. Osobiście raczej bym nie używał. Miesiąc czy nawet trzy po dacie ważności – OK, można. Ale prawie rok – obawiałbym się, że coś się mogło tam zalęgnąć albo mogły zajść jakieś wtórne reakcje. Zdrowie jest więcej warte niż te parę złotych.

    
 3. Adam

  7 lipca 2011 at 20:21

  Wiem:) Dlatego pytałem:) No i się pozbywam:)
  A odnośnie utylizacji…
  W większości aptek są pojemniki na zużyte leki itp.
  Może tam się pozbyć ???
  Ew. pozostaje mi pomieszać z octem i wylać do szamba:)

   
  • StaryChemik

   7 lipca 2011 at 20:23

   Formalnie nie wolno Ci się pozbywać czegoś, co nie jest produktem medycznym. Ja bym nawet nie mieszał z octem (to nie jest duże stężenie) – po prostu wylać ostrożnie do toalety i spłukać ze dwa razy.

    
 4. Adam

  7 lipca 2011 at 20:48

  Aha:) Ok:) Więc dzięki za info:)
  Zrobię jak radzisz:)

   
 5. Lunatyk

  30 kwietnia 2015 at 02:30

  Odnoszę wrażenie, że pisał to jakiś eko-paranoik xD

   

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: