RSS

Simila similibus solvuntur

20 Lu

Tytułowa łacińska sentencja przekłada się na nasze „podobne rozpuszcza się w podobnym”. No dobrze – spyta ktoś – ale w czym rzecz?
Otóż ostatnio na forum odbyła się dyskusja o myciu rąk. W tym przypadku chodziło o polane jakimś aromatem dłonie. Okazało się, że dość trudno było pozbyć się silnego zapachu, który zapewne nieco wniknął w skórę.
Myślę, że warto napisać o tym kilka słów – i niekoniecznie będzie  to dotyczyć mycia rąk po aromatach czy e-liquidach. Postaram się napisać coś bardziej ogólnego.
Próba zmywania liquidów lub aromatów przy pomocy takich rozpuszczalników jak benzyna jest z góry skazana na niepowodzenie. Dlaczego? Tu znowu odsyłam do tytułowego tekstu. Nasze liquidy i aromaty są roztworami polarnymi, to znaczy zbudowane są z cząsteczek będących dipolami elektrycznymi. Taki polarny charakter ma także woda, dlatego łatwo w niej rozpuścić takie cząsteczki jak choćby nikotyna. Alkohole (glikole, gliceryna) też są polarne.
Natomiast benzyna, terpentyna, nafta i podobne ciecze mają charakter niepolarny – ich cząsteczki nie są dipolami elektrycznymi. Nie będą rozpuszczać liquidów i ich składników. Ba, nawet się z nimi nie będą chciały mieszać. Benzyny można użyć do rozpuszczenia plamy ze smoły, która też składa się z cząsteczek niepolarnych.
No dobrze – to w takim razie czego używać do zmywania liquidów i aromatów ze skóry? Tu sprawa jest prosta, pisałem zresztą o tym już jakiś czas temu. Ręce polane takimi płynami należy spłukać dużą ilością zimnej wody. Zimnej, nie ciepłej! Oczywiście ciepła woda lepiej rozpuszcza, ale w tym przypadku powoduje ona znacznie łatwiejsze wchłanianie różnych substancji w skórę, a tego raczej chcemy uniknąć. Po takim spłukaniu warto umyć ręce zwykłym mydłem i letnią wodą (znowu – nie gorącą!). I tyle… prosto i efektywnie.
Mam nadzieję, że te rady okażą się przydatne, chociaż raczej nie zalecam testowego polewania rąk naszymi płynami.

Reklamy
 
3 Komentarze

Opublikował/a w dniu 20 lutego 2011 w ogólne

 

Tagi: ,

3 responses to “Simila similibus solvuntur

 1. podobne rozpuszcza się w podobnym

  25 lutego 2011 at 00:06

  nie nazwałbym tego dyskusją ale cieszę się, że opisałeś to na blogu.


  pozdrawiam
  toon

   
 2. Sawik

  20 czerwca 2011 at 20:40

  Powinno być: „Similia similibus solventur” 😉

   
  • StaryChemik

   20 czerwca 2011 at 22:27

   A czy możesz to jakoś uzasadnić? We wszystkich moich podręcznikach spotykałem „solvuntur”.

    

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: