RSS

Co ankieta powiedziała o statystycznym e-palaczu?

04 Kwi

Przedstawiam w tym wpisie trochę podstawowych wyników wstępnych z ankiety statystycznej, którą wraz z panem dr. n. med. Piotrem Müldnerem-Nieckowskim przeprowadzaliśmy pod koniec ubiegłego roku.
Wyniki szczegółowe badania są nadal opracowywane. Chcę wyjaśnić, że nie ma problemu z opracowaniem statystyki liczbowej. Ankieta zawierała jednak także szereg pytań otwartych i ta wiedza musi zostać rzetelnie uporządkowana i opisana, a to wymaga jednak czasu.
UWAGA! Publikowane tu wyniki są objęte prawami autorskimi. Bez pisemnej zgody autorów zakazane jest ich wykorzystywanie w jakiejkolwiek formie.

********************************************************************************************************************************
Nieco wyników statystycznych z ankiety przeprowadzanej w listopadzie 2010

© by Piotr Müldner-Nieckowski, Mirosław Dworniczak

Na podstawie analizy statystycznej ponad 900. ankiet ustalono, że przeciętny e-palacz jest mężczyzną (80%) w wieku ok. 39 lat (zakres wieku badanych to 18-72). Papierosy tytoniowe palił przez 21 lat, średnio nieco ponad jedną standardową paczkę (23 sztuki).

E-papierosów używa średnio od prawie 240 dni, wydając na nie (sprzęt oraz e-liquidy) ok. 100 złotych miesięcznie. Średnie stężenie nikotyny w płynie to 14 mg/ml, natomiast dzienna objętość zużywanego liquidu to nieco ponad 2 ml.

Tylko 20% respondentów nie próbowało wcześniej rzucać palenia tytoniu. Reszta robiła to stosując bardzo różne metody – dokładna analiza zostanie przedstawiona w publikacjach. Warto zauważyć, że ponad 70% osób stosowało wcześniej jedną lub więcej metod należących do tzw. nikotynowej terapii zastępczej – bezskutecznie.

2% respondentów zadeklarowało całkowite uwolnienie od nałogu. Prawdopodobnie liczba ta jest nieco zaniżona, ponieważ sporo tych osób po prostu znalazło się już poza środowiskiem, a więc ankieta do nich nie dotarła.

65% osób, które rzuciły palenie tytoniu używa wyłącznie e-papierosów, a więc można uznać, że są one wolne od tytonizmu.

Szczegółowa analiza wyników zbliża się do końca – spodziewamy się, że w niedługim czasie powstanie z tego publikacja (a być może nawet kilka prac), które w naszym zamierzeniu mają być punktem wyjściowym do znacznie szerszych badań nad zjawiskiem używania e-papierosów w Polsce.
*********************************************************************************************************************************

 
2 Komentarze

Opublikował/a w dniu 4 kwietnia 2011 w ogólne

 

Tagi:

2 responses to “Co ankieta powiedziała o statystycznym e-palaczu?

 1. nounejm

  4 kwietnia 2011 at 18:49

  Super
  Czekamy na pełne wyniki 😉

   
 2. Ulthran

  5 kwietnia 2011 at 14:29

  Ah, marzy się, żeby takie badanie dotarło tez do klientów sklepów stacjonarnych i internetowych, którzy nie odwiedzają żadnego forum… Marzenia ściętej głowy 😉

   

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

 
%d blogerów lubi to: