RSS

Co nam może powiedzieć zmiana koloru liquidu?

08 Kwi

Wpis ten zainspirowała dyskusja na forum dotycząca między innymi zmian barw liquidów i naszych własnych mieszanek. Co takiego możemy stwierdzić widząc konkretną barwę lub też zmianę barwy pod wpływem czasu lub też po zmieszaniu płynów?
Odpowiedź szybka i prosta brzmi: NIC! Odpowiedź po chwili namysłu brzmi: raczej niewiele, choć jakieś wskazówki możemy dostać.
No to teraz rozwiniemy może trochę tę odpowiedź. Załóżmy, że kupiliśmy sobie jakiś płyn fabryczny. Czasami jest on zupełnie bezbarwny, częściej żółtawy, pomarańczowy aż do brązowego. Bywają też inne kolory, szczególnie w przypadku liquidów owocowych. Prawdopodobnie przynajmniej część liquidów jest barwionych sztucznie – barwnikami spożywczymi. Osobiście nie bardzo rozumiem sens takiego działania, ale to zupełnie inna kwestia.
Zwykle z czasem liquid ciemnieje i jest to zjawisko całkiem naturalne, jeśli to ciemnienie nie jest zbyt szybkie. Rzadziej obserwuje się odbarwianie płynu w miarę upływu czasu.

W przypadku płynów własnej roboty barwy zwykle są mniej intensywne. Sam roztwór bazowy nikotyny jest praktycznie bezbarwny. Aromaty, nawet jeśli są barwne, dodawane są w ilościach niewielkich. Po wymieszaniu też często obserwuje się pogłębienie barwy. To też jest zjawisko naturalne, wynikające m.in. z efektu reakcji wtórnych w mieszaninie (nie wgłębiam się w ich naturę).
No i teraz mamy taką sytuację, w której robimy „zlewki”, czyli mieszamy różne płyny (często od różnych producentów). Co wtedy się może dziać, jeśli chodzi o barwy? Możliwości jest kilka. Podstawowa jest dokładnie taka, jak w przypadku mieszania farb – jeśli wymieszamy farbę niebieską z żółtą, otrzymamy zieloną. Dla układu czerwony-żółty produktem będzie barwa mniej lub bardziej pomarańczowa.
No ale to nie wszystko. Nie możemy zapominać, że każdy z liquidów składa się z kilku lub nawet kilkudziesięciu związków chemicznych. Są one na tyle złożone, że trudno przewidzieć, czy któreś z nich po zmieszaniu nie zareagują z sobą. Produkty takich reakcji mogą być barwne. Co ważne, efekt zmiany barwy po zmieszaniu kilku różnych liquidów może być zauważalny od razu albo też po dłuższym czasie.

Widzimy więc, że sam fakt, że barwa płynu zmienia się, tak naprawdę nie pozwala nam wyciągnąć żadnych wniosków co do jego jakości. Warto przy okazji zauważyć, że obserwowanie wyglądu płynu powinno wejść nam w nawyk. Dlaczego? Tu sprawa jest prosta – jeśli zauważymy jakieś zmętnienie lub wytrącanie się z płynu osadu czy innej zawiesiny, radziłbym już takiego płynu nie używać. Zwykle oznacza to bowiem, że jesteśmy właśnie świadkami narodzin zupełnie nowego wszechświata – w płynie zalęgły się jakieś żyjątka i radośnie się rozmnażają. Czym się żywią? To proste – gliceryną i glikolem.
Dlatego tak ważna jest maksymalna czystość podczas mieszania płynów. Tylko ona może nam zagwarantować, że nie spotkamy się z niespodziankami. Warto o tym pamiętać dla własnego dobra.

Reklama
 
5 Komentarzy

Opublikował/a w dniu 8 kwietnia 2011 w ogólne

 

Tagi:

5 responses to “Co nam może powiedzieć zmiana koloru liquidu?

 1. Mariusz

  3 marca 2013 at 01:57

  „Zwykle z czasem liquid ciemnieje i jest to zjawisko całkiem naturalne, jeśli to ciemnienie nie jest zbyt szybkie” A co się dzieje liquid ciemnieje w ciągu kilku godzin po wlaniu do atomizera i „paleniu”?

   
 2. Małgorzata

  12 kwietnia 2013 at 13:41

  mój liquid robi się całkiem brązowy, wręcz prawie czarny i nie zależnie od tego jakiego płynu używam Co to oznacza? co powinnam zrobić? Czy to wina grzałki? W moim poprzednim e-papierosie takie rzeczy sie nie działy. Kupiłam inny i pojawił się ten właśnie problem

   
 3. Marcin W

  17 stycznia 2014 at 12:39

  Ponawiam pytanie w trakcie palenia w atomizerze ciemnieje staje sie całkiem czarny to normalne?

   
 4. Fiszu

  2 kwietnia 2014 at 23:33

  Liquid ciemnieje od światła i temperatur to nic dziwnego że w claro wykonanych z metalu lub gdy dolna część nasadki jest duża ich metalu w pojemnych claro zmetnieje. W moim 3ml Nie ważne jaki liquid i jak długo stoi ale zawsze ostatni 1ml robi się czarny

   

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

 
%d blogerów lubi to: