RSS

Kolejna ciekawa publikacja o aspektach zdrowotnych

28 Kwi

Dzięki niezawodnej forumowiczce Vocalek z ECF miałem okazję zapoznać się z ciekawym artykułem związanym z bezpieczeństwem e-papierosów. Grupa japońskich badaczy z Osaki (Uniwersytet Medyczny oraz Centrum Klinicznych Badań Leków i Żywności Szpitala Uniwersyteckiego) postanowiła podejść do tematu bardzo analitycznie. Pierwsze badania dotyczą wdychania samego wodnego roztworu gliceryny (czyli mówiąc „naszym” językiem – bazy zerówki glicerynowej). Badania na 32 palaczach-ochotnikach wykazały brak zmian w obrazie krwi, jak też brak zmian ciśnienia tętniczego. Stwierdzono natomiast znaczący spadek liczby wypalanych papierosów (średnio o ok. 30%), co jest bardzo znaczące – używano wszak bezsmakowej zerówki. Co ciekawe, zauważono też niewielkie zmniejszenie współczynnika BMI, a więc tak naprawdę masy ciała (zakładam, że gliceryna nie spowodowała rośnięcia badanych).
Badania trwały 4 tygodnie, w czasie których każdy z palaczy miał zużyć jeden kartrydż dziennie (tu niestety nadal pokutuje standardowy mit 1 kartrydż = 1 paczka analogów). 22% zauważyło na początku pewne podrażnienie górnych dróg oddechowych. Stwierdzono także obecność śladowych ilości akroleiny (typowy produkt termicznego rozkładu gliceryny), ale uznano, że są to ilości mniejsze niż obecne w powietrzu wdychanym przez wszystkich ludzi (np. z rozkładu olejów, na których się smaży produkty w kuchni).
Reasumując – cieszę się bardzo, że zaczynają się porządne, systematyczne badania medyczne, którymi można będzie się podpierać. Czekam na dalsze wyniki tej grupy – może jeszcze bardziej nas zaskoczą.

I na koniec – źródło – artykuł japońskich badaczy

Nie zrażajcie się tym, że tekst jest po japońsku. Streszczenie jest po angielsku, a jeśli ktoś koniecznie chce przeczytać całość, polecam wrzucenie go do tłumacza Google, ale z przekładem na angielski, nie na polski (no, chyba że ktoś chce sobie poprawić humor – „nikotyna zawarta w tytoniu jest wciągająca”, „rozdział IV Policja Myśli”).

Reklamy
 
4 Komentarze

Opublikował/a w dniu 28 kwietnia 2011 w ogólne

 

Tagi: ,

4 responses to “Kolejna ciekawa publikacja o aspektach zdrowotnych

 1. Xaphan

  28 kwietnia 2011 at 18:33

  Tylko że był testowany wkład 0.25g czyli mały 510 bądź 901. Większość z nas taką ilość płynu wypala podczas porannej kawy. Ciekawe jakie rezultaty by otrzymali przy dawce 10 krotnie większej (czyli np. 1 wkład BigB).

   
  • StaryChemik

   28 kwietnia 2011 at 20:43

   HA! Sam jestem ciekawy – mam nadzieję, że dalsze badania będą uwzględniały bardziej realne zużycie. Co więcej, powinni też zacząć badać płyny na PG no i oczywiście nikotynowe.

    
 2. thorn_pl

  2 Maj 2011 at 10:52

  Super, że wreszcie biorą się za porządne badania 🙂 Ale fakt powinni znacząco zwiększyć dawkę. Ciekaw jestem również wyników badań nad VPG 🙂

   
 3. Pingback: Anonim

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 
%d blogerów lubi to: