RSS

Po Brytyjczykach – Włosi… czyżby na dobre ruszyło?

22 Wrz

Jeszcze nie przebrzmiały echa brytyjskiej publikacji dotyczących kwestii e-papierosowych, a już światło dzienne ujrzała informacja o tym, że włoskie stowarzyszenie „przeciwdymne” (Lega Italiano Anti Fumo – LIAF) zamierza ogłosić wyniki systematycznych badań nad używaniem e-p.
Pilotażowe badania prowadzone w okresie 6 miesięcy pod kierunkiem profesora medycyny, Riccardo Polosy, dotyczyły tego, jak używanie e-p wpływa na nałóg tytoniowy. Wyniki badań klinicznych zaprezentowano na kongresie w Turcji, niebawem wyjdzie też stosowna publikacja.
Prof. Polosa (epidemiolog, specjalista m.in. leczenia astmy) w komentarzu dla LIAF stwierdził, że jest szansa, aby dowieść iż e-papierosy są bezpieczną alternatywą dla tradycyjnego  palenia tytoniu.

Wygląda na to, że powoli kończą się badania pilotażowe i można się spodziewać w bliskim czasie kolejnych informacji o wynikach. Oczywiście nie można na 100% przewidzieć, że będą one zawsze potwierdzały to, co nam podpowiada intuicja. Prywatnie jednak jestem dość pewny, że jeszcze do końca roku będziemy mieli w ręku dobry, poparty konkretnymi badaniami medycznymi oręż do przekonywania niedowiarków.

[Tu był link do pewnego brytyjskiego portalu poświęconego e-fajkom – nakazano mi jego usunięcie – chyba w ramach amerykańskiej wolności słowa]
Jeśli ktoś woli poczytać oryginalną informację po włosku – znajdzie ją tutaj.

Co ciekawe – chyba po raz pierwszy na dorocznym zjeździe Society for Research on Tobacco and Nicotine (SNRT), który odbył się tydzień temu w Antalyi (Turcja), elektronicznym papierosom została poświęcona osobna sekcja dyskusyjna. Miejmy nadzieję, że w miarę szybko zostaną opublikowane jakieś teksty z tego sympozjum.

Reklamy
 
Dodaj komentarz

Opublikował/a w dniu 22 września 2011 w ogólne

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 
%d blogerów lubi to: