RSS

Są pierwsze wyniki badań klinicznych z Włoch!

13 Paźdź

Niedawno wspominałem o włoskiej grupie, która przygotowuje publikację dotyczącą wyników badań klinicznych nad e-paleniem. No i już ją mamy, czytamy i… bardzo się cieszymy.
Badaniami objęto 40 palaczy tytoniu, w wieku od 18 do 60 lat. Każdy z nich palił co najmniej  15 analogów dziennie. Nie będę wchodził w szczegóły badań, bo to nie ma specjalnego znaczenia. Warto jednak wiedzieć, że badania trwały 6 miesięcy i obejmowały 5 wizyt w klinice.
Każdy z badanych dostał zestaw e-papierosa oraz gotowych kartridży o zawartości nikotyny 7,4 mg (jak rozumiem, chodzi o stężenie 7,4 mg/ml), a więc dość słabe.
Jakie były efekty? 22,5% rzuciło zupełnie analogi, 32,5% zmniejszyło liczbę wypalanych analogów o co najmniej 50%. Co ważne – grupa badana była wybrana spośród ludzi, którzy w momencie rekrutacji nie zamierzały rzucać ani ograniczać palenia.
Nie stwierdzono żadnych istotnych efektów ubocznych. Pewna część badanych odczuwała suchość w ustach, niektórzy z kolei raportowali napady kaszlu (znamy jedno i drugie, prawda?). Badacze stwierdzili, że te efekty uboczne są także typowe dla innych metod NTZ(*).
Co ważne – to są wyniki pierwszej serii badań. Kilka innych badań klinicznych jest prowadzonych na uniwersytecie w Katanii, a ich  wyniki zapewne poznamy już w najbliższym czasie. Pewne badania kliniczne w Nowej Zelandii są też już w toku.
Co prawda autorzy publikacji zastrzegają, że to są pierwsze wyniki, ale na tyle obiecujące, że można myśleć nad tym, aby e-fajki były w dość już bliskiej przyszłości rozważane w kategoriach NTZ.

(*)NTZ = Nikotynowa Terapia Zastępcza

Reklamy
 
15 Komentarzy

Opublikował/a w dniu 13 października 2011 w ogólne

 

Tagi: ,

15 responses to “Są pierwsze wyniki badań klinicznych z Włoch!

 1. Riccardo

  13 października 2011 at 10:29

  To bardzo dobra wiadomość. Czekam na dalsze wyniki 🙂

   
 2. Adam

  13 października 2011 at 10:29

  Wreszcie coś pozytywnego. 😉

   
 3. gotronkk

  13 października 2011 at 10:52

  Bardzo budujące wiadomości 🙂

   
 4. Pingback: Anonim
 5. utak3r

  13 października 2011 at 11:41

  No to czekamy na kolejne budujące wyniki 🙂

   
 6. Mikad

  13 października 2011 at 12:23

  Miejmy nadzieje, ze wkrotce bedzie ich coraz wiecej 😉

   
 7. lesmie

  13 października 2011 at 12:54

  Żeby tak w Polsce zaczęli prowadzić takie badania, chętnie poddałbym się takim badaniom nieodpłatnie.

   
 8. Mareckimt

  13 października 2011 at 14:05

  Aż się chce puścić potężną chmurę na wiwat!
  Dzięki Stary Chemiku za info

   
 9. mozliwy

  14 października 2011 at 07:02

  hehehe))) dla mnie tłumaczenie jest proste) suchość w ustach pojawia się gdy palimy źle skomponowany liquid – może to być za dużo alkoholu a dla innych za mało gliceryny. Ja palę bez alkoholu ze składem 60% gliceryny i 4o% glikolu i takiego problemu już nie mam.
  Co zaś tyczy się kaszlu to kaszle się nawet do 2 tygodni !!! po wypaleniu ostatniego analoga bo płuca pobudzone ciepłą parą muszą jakoś się przestawić na mniej gryzącą chmurę niż z dymu tytoniowego, czyli niejako starają się oczyścić. Jeśli się chmurzy i pali na przemian będzie się kasłać cały czas. Do kaszlu może też dojść gdy liquid jest zbyt mocny, albo drażniący np. za suchy.
  Nie jestem lekarzem, ale piszę to z własnego doświadczenia, więc moje przemyślenia mogą być błędne, ale myślę nieskromnie że są słuszne.
  Wyniki badań są raczej wiadome z góry bo niejeden z nas e-palaczy mógłby bez badań odpowiedzieć na kilka kwestii nurtujących naukowców, ale dobrze że w końcu świat usłyszy o dobrodziejstwie e-palenia nie od Kowalskiego czy Smitha, ale od Zespołu Badaczy – Fachowców.
  Życzę wszem potężnej chmury.
  Pozdrawiam Piotr z Warszawy

   
 10. reed

  14 października 2011 at 15:35

  Dzieki za tak pozytywnie ciekawe informacje. Wreszcie mamy argument dla przeciwnikow twierdzacych: „ale to nieprzebadane”
  Czekam z niecierpliwoscia na dalsze wyniki badan 🙂
  Pozdrawiam
  reed

   
 11. Sławomir Tomczak

  15 października 2011 at 00:38

  Oooo. Świetnie, mały kroczek do przodu ze strony naukowców. Tylko nic nowego nie odkryli..

   
 12. SilentBob

  21 października 2011 at 11:54

  Ja mam tylko nadzieję że wraz ze wzrostem ilości badań (pozytywnych) nie zwiększy się zainteresowanie E-P wielkich firm tytoniowych/papierosowych. Jak się „tytoniowcy” wezmą za tą branżę to mogą próbować ją zdusić w zasadzie w zarodku… :/ Obym się mylił.

  Dzięki za info. Pozdrawiam serdecznie.

   
 13. Michał Gołuński (@migol)

  23 października 2011 at 23:00

  Szkoda że nie został dokładniej przebadany wpływ chemii z e-papierosa na badanych.

  Tak czy siak wyniki są zadowalające i zgodne z tym co widać. Niestety mogą być zaniżone. Powód: słaby sprzęt został dany do testu – jeżeli to jest sprzęt z obrazka, to mamy baterię małej pojemności z atomizerem watkowym. To był dobry sprzęt kilka lat temu, naśladujący wyglądem papierosa (dodatkowe bodźce wizualne). Przerabiałem taki sprzęt na kartomizerach i… nie udało się. Za mała pojemność baterii jak na moje spalanie. Zakup eGo spowodował że od 200 dni już nie palę. Do tego zamiast watkowych atomizarów dałbym kartomizery dual-coil.

  Czego zabrakło w badaniu? Doświadczenia e-palaczy. Podeszli naukowo, wybrali sprzęt (i może sponsora) ale nie wybrali optymalnego zestawu (na czasie). Moim zdaniem można poprawić te wyniki o kilka-kilkanaście procent nieco innym sprzętem – takim bez popijania czy ciągłego rozładowywania się baterii.

   
 14. StaryChemik

  23 października 2011 at 23:15

  Masz 100% racji, Michale. Rzecz w tym, że badania wpływu składników liquidu to długotrwała i kosztowna sprawa. Ważne, że takie badania już trwają.
  Co do wyboru sprzętu – jasne, że był bezsensowny – na poziomie końca 2009 raczej, a nie 2011. Istotne jest jednak to, że wyniki na lepszym sprzęcie mogą być tylko lepsze – to akurat jako starzy e-palacze wiemy. Pozostaje wierzyć, że i takie badania się niebawem pojawią.

   
 15. Becik

  25 sierpnia 2012 at 19:54

  Ja jestem bardzo zadowolona…palilam 2 paki dziennie analogów odkad dostalam e-papierosa nie zapalilam ani jednego..dzis mija 2 lata i 8 miesiecy i od czasu do czasu siegne po dymka e papierosowego i to zerówke.

   

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: