RSS

Kolejny przegląd prasy – New York Times

14 List

Kilka dni temu w New York Times ukazał się artykuł dotyczący e-papierosów. Odnosi się on m.in. do włoskiej publikacji dr. Polosy, którą omawiałem jakiś czas temu.
Okazuje się, że pomimo tych doniesień, bardzo wspierających to, co my już wiemy, a mianowicie faktu, że nasze e-fajki rzeczywiście pomagają ludziom rzucić analogi, dość niespodziewany jest odzew stowarzyszeń antytytoniowych. Stają one ramię w ramię z koncernami tytoniowymi i krytykują używanie e-papierosów, posługując się przy tym starymi argumentami. Którymi? Ano między innymi tym, że kilka lat temu w jednej próbce liquidu FDA znalazło ślady nitrozoamin. Nieważne, że poziom ich był taki jak w gumach typu Nico*, ważne że były.
Ja jednak chciałbym zwrócić uwagę na inne ciekawe dane z tego artykułu. Otóż amerykańskie CDC (Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorób) podało w publikacji, że liczba Amerykanów, którzy próbowali e-papierosów wzrosła czterokrotnie pomiędzy 2009 i 2010 rokiem. Szacuje się, że obecnie niemal 3 miliony obywateli USA deklaruje używanie e-fajek. Sporo.
Autor jednoznacznie staje po stronie e-palaczy, konkludując „W przypadku wielu ludzi gumy nie dają dobrego efektu. Nie wiemy, jakie będą długofalowe efekty pozytywne używania e-papierosów, ale jedno jest pewne: zamiast zapalać kolejnego analoga, lepiej jednak chmurzyć.
Artykuł został też skomentowany przez dr. Siegela. Pisze on m.in., że tak naprawdę nie jest dziwne, że organizacje antytytoniowe są przeciwne e-papierosom, ponieważ są one w dużym stopniu sponsorowane przez koncerny farmaceutyczne, a wartość rynku gum, tabletek itp. sięga już miliardów dolarów.
A więc… mniejsza o ideologię i szczytne hasła – kasa, misiu… kasa… 😉

Reklamy
 
3 Komentarze

Opublikował/a w dniu 14 listopada 2011 w ogólne

 

Tagi: , ,

3 responses to “Kolejny przegląd prasy – New York Times

 1. maho

  14 listopada 2011 at 20:08

  Sam próbowałem różnych sposobów rzucenia analogów – gumy, plastry itd. – i nic! Oszukiwałem sam siebie ile miałem sił, ale zawsze w konsekwencji przegrywałem. Kilka miesięcy temu kumpel namówił mnie na e-fajkę kupując mi zestaw w prezencie. Postawił jednak warunek. Da mi zestaw, gdy nie zapalę analoga przez trzy godziny. Jakoś wytrzymałem. Gdy równe trzy godziny upłynęły, a ja byłem już naniezłym głodzie, zabrałem się za e-fajkę. Próbując e-papierosa, musiałem nauczyć się go ciągnąć, więc sztachałem się nieźle przez kilka minut. W końcu poczułem, że mam lekkie mdłości. Pomyślałem: Kurczę, to działa! Czuję się syty, i to jak! Mam wręcz wstręt do paczki analogów która leży na biurku. – Kumpel powiedział, że wstręt minie, ale i tak już wiem jak to działa. I rzeczywiście. Miałem już skuteczną alternatywę. Poczułem to bardzo mocno w świadomości. Bardzo mocno. Tak to sobie wbiłem w głowę. I od tamtego czasu nie zapaliłem ani jednego analoga. Teraz, to mogę patrzeć na nie, i nie wezmę. Już ich nie potrzebuję. E-palę, i wszystko mi się polepszyło. Wszystko jest lepiej, bez żadnej przesady. Zdrowie, kondycja, finanse, no i ten smród… – zniknął 🙂 A więc, panie i panowie z różnych organizacji. Co wy na to, hm?

   
 2. Kamil

  17 listopada 2011 at 22:57

  Patrząc na naszych Klientów, mogę powiedzieć, że aktualnie nie ma lepszej alternatywy dla analogów. Wielu z nich korzystała z plastrów, rzucała na „własną rekę”, lub próbowała ograniczać. Nic to nie dawało. Z moich skromnych obserwacji wynika, że średnio ok. 8 osób na 10, które rozpoczynają przygodę z e-papierosami rzuca tradycyjne fajki. Te 2 osoby z 10, którym się to nie udaje zniechęca konieczność konserwacji i brak silnej woli… Trzymamy mocno kciuki, żeby e-papierosy nie stały się kością niezgody, a w konsekwencji nie zostaly zdelegalizowane.

   
 3. mozliwy

  21 listopada 2011 at 09:23

  nitrozaminy… a to dobre!!! Ja osobiście na paczce tytoniu do skręcania śmierdziuchów przeczytałem taki tekst DYM TYTONIOWY ZAWIERA BENZEN,NITROZAMINY, FORMALDEHYD I CYJANOWODÓR a owych autorów odsyłam do książek np. Jak żyć zdrowo, czy Sekrety zdrowia oraz wielu innych pisanych przez ludzi zajmujących się tematem ludzkiego zdrówka. Pozdrawiam

   

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: