RSS

Nikotynowa terapia zastępcza, czyli – o czym milczą zwolennicy leków oraz media

19 Gru

Jak wszyscy dobrze wiemy, sporo pisze się w prasie typowo naukowej, jak też w ogólnodostępnych mediach o tym, że e-papierosy są niezbadane, potencjalnie szkodliwe itd. Ważni panowie (i Panie) jednoznacznie sugerują, że rzucanie palenia bezpiecznie jest wspomagać przy pomocy chemii, a konkretnie nikotynowej terapii zastępczej (NTZ, ang. NRT).
Jakoś nie przebijają się do opinii publicznej informacje, które rzucają dość solidny cień na środki stosowane jako NTZ – konkretnie wareniklinę (m.in. Champix, Chantix) i bupropion (m.in. Zyban). A wiadomości te są raczej ponure. Praca opublikowana przez naukowców z Wirginii (USA) w listopadzie 2011 pokazuje statystycznie istotną korelację pomiędzy próbami samobójczymi oraz przypadkami depresji związanymi z używaniem tych właśnie leków.
Nie wiem, jak na Was, ale na mnie liczba prawie 3 tysięcy zarejestrowanych przypadków prób samobójczych, samookaleczeń czy też depresji związanych bezpośrednio z używaniem warenikliny robi spore wrażenie.
Czy któryś z naszych propagatorów tych leków uczciwie o tym napisze? Czy FDA zakaże używania tych leków? Nieee… oni wolą walczyć z e-fajkami niż z Big Pharma. No cóż… zwykła hipokryzja.
Myślę, że warto o tej publikacji pamiętać, gdy ktoś znowu będzie opowiadał banialuki o tym, że są cudowne pigułki pozwalające zerwać z nałogiem tytonizmu. Warto posiadać wiedzę o tym wszystkim, bo tylko ona może być naszym argumentem w sporach o nasze sprawy.

Reklamy
 
3 Komentarze

Opublikował/a w dniu 19 grudnia 2011 w ogólne

 

Tagi: , , ,

3 responses to “Nikotynowa terapia zastępcza, czyli – o czym milczą zwolennicy leków oraz media

 1. dago

  20 grudnia 2011 at 23:03

  Używałem Zybanu przez rok, nie sądziłem, że pomoże i od samego początku popalałem jak zwykle. Któregoś dnia po prostu zapomniałem zapalić do południa! Na mnie ten specyfik działał doskonale, bez objawów ubocznych. Przestałem palić na 2 lata, aż nie pomyślałem, że nałóg jest już poza mną i dla testu niezobowiązująco spróbowałem u kolegi, potem znowu i znowu, głupota.
  Jednak Zyban był genialny, choć wielu znajomych przerwało leczenie (w większości kobiety). Była to zorganizowana akcja większej liczby osób, stąd spore grono porównawcze.

   
 2. StaryChemik

  20 grudnia 2011 at 23:09

  Oj, skąd ja to znam… już na pewno mnie nie ruszy, wezmę ze dwa sztachy, aby się przekonać, że to wstrętne… 😉
  A z ciekawości – dlaczego przerywali leczenie?

   
 3. tomasz

  9 lutego 2018 at 04:59

  Drogi Panie, środki stosowane w NTZ zawierają nikotynę. Jako szkodliwe opisał Pan środki zupełnie inne niż te stosowane przy NTZ. Są one wprawdzie używane przy rzucaniu palenia, ale to nie NTZ. Proszę o rzetelność.

   

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 
%d blogerów lubi to: