RSS

Paragraf 22 w działaniu – pod rozwagę decydentom

21 Gru

Prof. Michaelowi Siegelowi dziękuję za inspirację

Tym, którzy nie kojarzą wspomnianego w tytule paragrafu wyjaśniam, że pochodzi on z kultowej dla mojego pokolenia książki pod tym samym tytułem. Był to absurdalny przepis (fikcyjny), pozwalający na ubieganie się o zwolnienie ze służby wojskowej na podstawie tego, że jest się chorym psychicznie. Jednocześnie jednak istniał dodatkowy przepis, który mówił, że każdy, kto ubiega się o zwolnienie ze służby jest z definicji psychicznie zdrowy. I kółko się zamykało.
Czy paragraf 22 ma coś wspólnego z e-papierosami? Ano ma – i to wiele. Ostatnio Grecy zaczęli myśleć o wprowadzeniu go do swojego prawa.
Co rusz słyszymy, że najlepszym pomysłem na rozwiązanie kwestii e-fajek będzie ich zakaz do czasu wykazania ich nieszkodliwości. Aby tę nieszkodliwość wykazać, producent powinien zlecić badanie e-fajek przez długi czas na większej grupie ludzi, a taką grupę może zebrać tylko wtedy, gdy udostępni na rynku swój produkt. No ale przecież umieścić go na rynku nie będzie można, ponieważ jest zakaz. Oczywiście dochodzi też drugi „paragrafik 22” – po to, aby zrobić wspomniane badania, niezbędna jest spora kasa. Kasę można zebrać sprzedając produkt, a sprzedawać nie wolno, ponieważ nie ma odpowiednich badań.
Słyszałem argument, że takie badania powinny przeprowadzić same z siebie odpowiednie instytucje naukowe. Po prostu z czystej dociekliwości. Jasne, że można i tak, ale… skąd wziąć materiał do tych badań, czyli same e-papierosy oraz e-liquidy? Przecież jeśli producent nie może towaru sprzedać, to nie będzie go produkować.
I znowu mamy diabelską pętlę.
Czy to znaczy, że nie ma wyjścia? Ależ jest! Kilka lat wszystko działa dobrze. Na całym świecie miliony ludzi używają e-p i jakoś nie słychać o jakichś poważnych zatruciach, masowych chorobach czy też niejasnych zejściach śmiertelnych. Miliony potencjalnych obiektów badań. A sam rynek będzie się wolniej lub szybciej regulował. Dziki Zachód się cywilizował, świat chmurzących też na pewno potrafi. Ważne jest to, aby nikt bezsensownie w tym nie mieszał, bo przyniesie więcej szkody niż pożytku.
Reasumując – nie warto wprowadzać do świata e-papierosów paragrafu 22 – on tylko ośmieszy tych, którzy chcą go na siłę wprowadzić.

Reklamy
 
Dodaj komentarz

Opublikował/a w dniu 21 grudnia 2011 w ogólne

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 
%d blogerów lubi to: