RSS

Może teraz coś pozytywnego na koniec roku

30 Gru

Ostatnie informacje, które do nas docierały, były dość przygnębiające. Myślę, że na sam koniec roku warto rzucić jakąś pozytywną informację.
Taką wieścią może być wpis pana dr. Thomasa J. Glynna – Elektroniczne papierosy: cud czy zagrożenie dla zdrowia publicznego?
Autor analizuje w tym tekście wszystkie argumenty wysuwane za i przeciw e-p. W ramach zalet wymienia te, które dobrze znamy: dostarczanie nikotyny bez balastu 7 tysięcy innych związków, zaspokajanie odruchów typowych dla palacza (kształt e-p, „dym”), brak efektu palenia biernego oraz potencjalna możliwość bycia środkiem pomocnym w rzucaniu palenia.
Wymieniane są też wątpliwości, które także znamy: kwestia bezpieczeństwa, a więc brak niezależnych badań ewentualnej szkodliwości, niepewność co do palenia biernego (second hand smoke) czy też kwestii sprawności w dostarczaniu odpowiedniej ilości nikotyny wymaganej do zaspokojenie efektu odstawienia analoga.
Co ważne – autor wyraźnie pisze, że teraz trzeba, aby do pracy zaprzęgnąć naukę. Nie pisze nic o zakazach, wyrzuceniu z rynku itp. Wskazuje jako drogowskaz jedną z prac prof. Ettera, w której opisano zarys takich badań. Wyraźnie pisze też, że wypracowywanie polityki zdrowotnej w oparciu o opinie i anegdoty jest zdecydowanie złą drogą.
Podsumowując, stwierdza, że e-papierosy mogą być potencjalnym środkiem wspomagającym wychodzenie z nałogu tytonizmu.

Warto na koniec dodać, kim jest pan dr Glynn, bo jest to ważne. Otóż jest on dyrektorem International Cancer Control działającego w ramach American Cancer Society. Chyba pierwszy raz osoba będąca na takim wysokim  stanowisku oceniła trzeźwo całą sprawę. Ot, takie małe optymistyczne światełko w tunelu.

Reklamy
 
1 Komentarz

Opublikował/a w dniu 30 grudnia 2011 w ogólne

 

Tagi: ,

One response to “Może teraz coś pozytywnego na koniec roku

  1. adambag

    31 grudnia 2011 at 18:10

    Chociaż na koniec roku coś fajniejszego ;)niż te wszystkie zakazy 😉

     

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 
%d blogerów lubi to: