RSS

Wolisz kasę czy raczej dasz w płucko? Omówienie nowej pracy prof. Eissenberga

11 Lu

Obiecałem nieco więcej informacji dotyczących ostatnio publikowanych prac. Najciekawszymi z nich wydają się być prace prof. Eissenberga, któremu jestem wdzięczny za udostępnienie pełnych wersji, jeszcze przed ich oficjalną publikacją.

O czym traktują wspomniane prace Eissenberga? Ta, o której wspomniałem w poprzednim wpisie, wydaje się być dość istotna z naszego punktu widzenia. Jest to swoisty eksperyment psychologiczno-medyczny, w ramach którego badana osoba, będąca palaczem tytoniu zostaje postawiona w sytuacji typowego głodu nikotynowego. Każdy z nas zapewne sam pamięta to uczucie ssania w żołądku i nerwowości, gdy okazuje się, że zabrakło fajek.
No i w takim momencie osoba badana zostaje postawiona przed sytuacją, w której (mówiąc skrótowo) ma wybór pomiędzy analogiem, e-papierosem albo określoną niewielką sumą pieniędzy. Jest to dość standardowa procedura, w której można z dobrym skutkiem określić potencjał uzależniający pewnych substancji – leków, środków psychoaktywnych itp.
Badaniu poddano 20 osób (w tym 9 kobiet) – palaczy nałogowych (>15 analogów dziennie). Tylko niektórzy z nich wcześniej próbowali e-papierosów, ale nikt nie używał ich regularnie (takie było założenie eksperymentu). Do badań użyto typowego kartomizerowego  KR808. Przed badaniem nie wolno było palić przez 12h.
Pierwsza sesja polegała na zaznajomieniu z e-p – było to konieczne, ponieważ większość z badanych nie używała go wcześniej a nikt nie robił tego regularnie. Zaznajomienie to polegało to na 10 zaciągnięciach z przerwami 30 sekund. Następnie odbywało się pobieranie i badanie krwi,  pomiar tętna oraz wypełnienie kwestionariusza.
Kolejna sesja następowała dzień później, ale z nieco innym scenariuszem. Ponownie wymagano 12 h abstynencji od analogów/e-p, ale tym razem badani  dostawali wybór:

 • analog albo e-p/pieniądze – do wyboru od 1 do 10 zaciągnięć albo od 1 centa do 5,12$ w gotówce
 • e-p/analog – można było wybrać jedno albo drugie.

Ważne jest, że wybór pieniędzy w pierwszym przypadku nie oznaczał konieczności powstrzymania się od palenia/używania e-p przez cały dzień, ponieważ pierwszą sesją było zawsze 10 zaciągnięć analogie albo e-p. Sesji było 5 – w każdej kolejnej można było zmienić swój wybór i albo wypełniać płuca dymem/mgiełką albo też cieszyć się z kasy. Sesja zaciągania się albo odbierania gotówki trwała 10 minut, po czym następowało 20 minut przerwy.
Jakie były wyniki eksperymentu?  Stwierdzono, że użycie e-p znacząco zaspokaja potrzebę zapalenia papierosa, pomimo, że badani zauważali różnicę pomiędzy smakiem e-p i analoga. Jak stwierdzili badacze, potwierdza to informacje uzyskane (m.in. w badaniach ankietowych Ettera) od e-palaczy, że urządzenie to może być wykorzystane jako alternatywa dla palaczy. W badaniach nie stwierdzono negatywnych skutków używania e-p, chociaż autorzy podkreślają, że analizy były wycinkowe.
Co ważne – otrzymane dane potwierdzają, że e-p mają mniejszy potencjał uzależniający niż analogi – badani byli gotowi zrezygnować z zaciągnięć biorąc mniejszą sumę pieniędzy. Stwierdzono też, że poziom nikotyny w osoczu krwi w przypadku e-p staje się znaczący dopiero po 40 zaciągnięciach, a więc później niż w przypadku analogów, co według Eissenberga świadczy o tym, że nikotyna w przypadku e-p jest wchłaniana silniej przez błonę śluzową w ustach niż przez płuca. Badacze uważają, że oznacza to, że e-p będą miały mniejszy potencjał uzależniający niż analogi (to też jest dla nas ważne).

Prof. Eissenberg przysłał mi też wczoraj wieczorem wstępną wersję drugiej publikacji, która dopiero ma się ukazać – są to badania kliniczne doświadczonych już użytkowników e-p. Omówię ją w osobnym wpisie, bo jej wyniki są też ciekawe.

Acknowlegments: I am indebted to prof. Eissenberg for providing me with the full version of his latest papers.

© by Mirosław Dworniczak
Jeśli chcesz wykorzystać ten tekst lub jego fragmenty, skontaktuj się z autorem.

Reklamy
 
4 Komentarze

Opublikował/a w dniu 11 lutego 2012 w ogólne

 

Tagi: ,

4 responses to “Wolisz kasę czy raczej dasz w płucko? Omówienie nowej pracy prof. Eissenberga

 1. szczuro

  11 lutego 2012 at 11:44

  czekam na dalsze wpisy zwiazane z badaniami
  wole czytac tutaj, niz pelne artykuly i to jescze 10 stron 🙂

   
 2. jaceka

  11 lutego 2012 at 16:34

  „Prof. Eissenberg przysłał mi też wczoraj wieczorem wstępną wersję drugiej publikacji, która dopiero ma się ukazać – są to badania kliniczne doświadczonych już użytkowników e-p. Omówię ją w osobnym wpisie, bo jej wyniki są też ciekawe”

  Wyniki badań klinicznych? To będzie bardzo ciekawe. Czekam z niecierpliwością na kolejny wpis.

   
 3. Kamil

  12 lutego 2012 at 23:00

  Czekamy na resztę! Bardzo pozytywne informacje dla wszystkich e-palaczy.

   
 4. wodz11

  14 lutego 2012 at 01:31

  No cóż, badania kliniczne.
  Może właśnie tego oczekujemy zamiast straszenia wprowadzeniem ograniczeń, czy zakazów w swobodzie użytkowania e-p w całej rozciągłości i z wszystkimi przywilejami wynikającymi z tegoż „luksusu”:)
  W takim razie….when next ?

   

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: