RSS

Korespondencja z Koalicją „Tytoń albo zdrowie” – ciąg dalszy

27 Lu

Minęły już prawie dwa miesiące od czasu, gdy pisałem tutaj o mojej wymianie korespondencji z panem doktorem Łukaszem Balwickim z Koalicji „Tytoń albo zdrowie”. Obiecałem wrócić do tematu, jak będą jakieś nowe fakty.
No i oto mamy odpowiedź na mój e-mail z prośbą, aby Wielce Czcigodna Koalicja ustosunkowała się do moich uwag.
14 stycznia dostałem maila, w którym wspomniany Pan Doktor pisze:
„Oczywiście chciałbym aby otrzymał Pan jak najszybciej odpowiedzi na nurtujące Pana pytania. Jednak z uwagi, że na proces konsultacji wewnątrz Koalicji odpowiedź taka nie może być przygotowana z dnia na dzień.”
No cóż – zakładałem, że proces dyskusji nad odpowiedzią może potrwać. Czekałem… dwa razy w tym czasie przypominałem się łaskawie.

No i nareszcie nadeszła odpowiedź, w której z dużym zdumieniem czytam:
„Obawiam się również, że Koalicja oficjalnie nie podejmie się z Panem dyskusji w szczegółowych kwestiach związanych z stosowaniem e-papierosów.
Nasze stanowisko oparliśmy na opiniach instytucji takich jak WHO. Nie wiemy nic aby się w tej kwestii zmieniło. Dlatego – nie mając potencjału naukowego jakim dysponuje Światowa Organizacja Zdrowia, nie byłoby  możliwe sformułowanie odrębnych stanowisk.”

No cóż – jak widać – dyskusja zakończona. Roma (czyli WHO) locuta, causa finita. I można znowu wrócić do swoich ulubionych zajęć, czyli udawania, że się troszczy o zdrowie ludzi, o to, aby nie palili tytoniu.
Ale ja będę jeszcze trochę drążył. Uparty jestem. Chcę dalej drążyć, ponieważ Wielce Czcigodna Koalicja, osobistymi ustami swojego Przewodniczącego, pana Krzysztofa Przewoźniaka, dała ostatnio głos w (nie)sławnej audycji. Jak widać, mają oni znacznie łatwiejszy dostęp do mediów niż zwolennicy e-fajek. No ale my przecież mamy dostęp do mediów elektronicznych. I nie zawaham się ich użyć, aby prostować kręte ścieżki i ujawniać pokrętne wypowiedzi.
Oto wyimki z mojej odpowiedzi na wyżej cytowany mail:

> Nasze stanowisko oparliśmy na opiniach instytucji takich jak WHO. Nie wiemy
> nic aby się w tej kwestii zmieniło. Dlatego – nie mając potencjału naukowego
> jakim dysponuje Światowa Organizacja Zdrowia, nie byłoby  możliwe
> sformułowanie odrębnych stanowisk.

Ciekawe, że nie przeszkadza to Koalicji w prezentacji własnego stanowiska w różnych sprawach. Zastanawiam się też, że Koalicja nie protestuje np. w kwestii używania w reklamach NTZ określenia „nikotyna terapeutyczna”. Czy to jest jakaś inna, specjalna nikotyna? Ta w gumach jest OK, a ta w płynach do e-papierosa jest be?

> Rozumiejąc, że pozostaniemy poróżnieni w wielu kwestiach, cieszę się, że wymiana maili
> wskazała również na sprawy, które nas łączą – jak chociażby konieczność
> ograniczenia dostępu e-papierosow, szczególnie zawierających nikotynę, dla
> nieletnich.

Co do nieletnich – z tego, co wiem, od samego początku wszyscy dystrybutorzy sami nałożyli na siebie ograniczenie sprzedaży, udostępniając towary wyłącznie osobom pełnoletnim – bez wymogu ustawowego.
Co zaś do kwestii ogólnej…
Niestety – jak widać nie bardzo chcecie Państwo przekonać nas, że macie rację. Szkoda, bo ta dyskusja mogłaby być ciekawa i pożyteczna dla wszystkich.
Ja powiem jedno – jeśli dzięki takim działaniom i formułowaniu przekazu medialnego ludzie pozostaną przy paleniu tytoniu, to WY będziecie ich mieli na sumieniu. Chcę, abyście sobie zdawali z tego sprawę.
A ja będę dalej walczył o rzetelną informację.

Podejrzewam, że to będzie już koniec wymiany myśli z Koalicją „Tytoń albo zdrowie”. Na chłopski rozum, wygląda na to, że cytowani panowie swoimi działaniami pokazują, że jeśli w grę wchodzą e-papierosy, to zdecydowanie popierają tytoń.
Jeśli się mylę, mam nadzieję, że usłyszę jakieś rzeczowe argumenty – bez zasłaniania się tarczą WHO, FDA, CBA, ABC, NBA czy innej podobnej firmy. 

Reklamy
 
7 Komentarzy

Opublikował/a w dniu 27 lutego 2012 w ogólne

 

Tagi: , , ,

7 responses to “Korespondencja z Koalicją „Tytoń albo zdrowie” – ciąg dalszy

 1. markov

  27 lutego 2012 at 22:04

  Od początku było jasne (dla mnie), że odpowiedź będzie podobna do zaprezentowaniem.
  Niby dlaczego mają się wdawać w dyskusję, w której są z góry przegrani? Przynajmniej na razie.
  Poza tym mają bezpieczne poparcie koncernów farmaceutycznych (ich opinia), któremu my nie zagrozimy.
  No, i to ONI mają głos (w mediach itp), nie my- a właściwie to nie Ty Chemiku, ani nie ja, ani nie inni pojedynczy użytkownicy E-P….

   
 2. Jacek *jalens* Jóźwiak

  27 lutego 2012 at 22:12

  Jesteś nadzwyczaj politycznym i kulturalnym człowiekiem, a mi się przypomniał prawie abstrakcyjny i niepoprawny kawał: Przychodzi farmaceuta do lekarza i pyta „Nie wysłuchałby pan serii wykładów na temat naszego nowego leku? Odbędą się na Kamasumatrze!”

  Może to były wykłady o nikotynie terapeutycznej?

   
 3. rever

  27 lutego 2012 at 23:58

  „Koalicja” właściwie nie zajęła żadnego stanowiska. Blablają swoje poglądy, nie poparte niczym,

  >>> Oby 22 marca słoneczko świeciło<<<

  Pozdrawiam …. chmurzących 😉

   
 4. Mareckimt

  28 lutego 2012 at 08:18

  A właściwie to co to jest ta Koalicja “Tytoń albo zdrowie”? Kto tu z kim zawarł sojusz i w jakim celu? Jaka idea przyświeca temu zjednoczeniu?
  Coś mnie swędzi poniżej łopatek, że cel owej „koalicji” jest niezmiernie pokrętny, bo śmierdzi fałszem i obłudą na mil kilka. Koalicja chce robić wiele, chce robić wszystko, by ludzie przestali palić. No to są tacy, co chcą przestać lub nawet przestali. I to koalicji nie pasuje, nie chce dyskutować o możliwości niepalenia na rzecz e-palenia. Dlaczego? No dlaczego?
  Czyżby koalicja była sojuszem przeciwników palenia i producentów plasterków oraz gum z „nikotyną terapeutyczną”, a nie było w niej miejsca dla tych co mają pojęcie o e-papierosach? Mając jeszcze w uszach słowa pana, tfuu, eksperta Krzysztofa Przewoźniaka wypowiedziane na antenie PR, nie mam w zasadzie wątpliwości, że to jedno wielki zakłamanie i oszustwo. Nikomu z koalicji na zdrowiu ludzkim nie zależy, tylko na dudkach. Źródła wskazywał nie będę, bo jest ono oczywiste.
  Panowie Przewoźniak i Balwicki, jak wam nie wstyd???

   
  • Tomba

   29 lutego 2012 at 10:48

   Tak, Marecki ma rację. Jak koalicja, to sojusz. Jak sojusz, to przynajmniej dwóch partnerów.
   W takim razie ewidentnie wychodzi na to, że to koalicja wrogów tytoniu z producentami gum i plastrów. Z taką koalicją nie chcę mieć do czynienia.

    
   • Jacek *jalens* Jóźwiak

    29 lutego 2012 at 10:52

    Unia Kamasumatrzańska!

     
 5. markov

  29 lutego 2012 at 11:06

  Tomba i Mareckimt.
  Po pierwsze to im nie wstyd, po drugie to oni też z Wami (nami) nie chcą mieć do czynienia..:)
  I na pewno się tymi wpisami nie przejęli…

   

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: