RSS

Kolejny gwóźdź do trumny nikotynowej terapii zastępczej (NTZ)

27 Mar

No to mamy kolejną świeżutką (23 marca!) publikację (odnośnik do pełnego tekstu artykułu w języku angielskim) dotyczącą nikotynowej terapii zastępczej. Badania dotyczyły grupy ponad 2500 palaczy z Wielkiej Brytanii, będących w wieku od 16 lat. Osoby rekrutowano spośród chcących rzucić palenie, którzy kontaktowali się z telefoniczną linią pomocy dla palaczy. Zaoferowano im trzy możliwe wersje pomocy: standardową pomoc konsultacyjną, podobną pomoc plus darmową nikotynową terapię zastępczą (NTZ) albo pomoc standardową plus bardziej intensywne doradztwo psychologiczne.
Efekt – różnica pomiędzy grupą używającą NTZ a dwoma pozostałymi jest statystycznie nieistotna. Co więcej, badanie po 6 miesiącach od chwili zakończenia terapii wykazało coś zaskakującego. Odsetek osób, które trwale rzuciły palenie wśród tych, które nie używały NTZ wyniósł 9,4% (czyli mniej więcej co dziesiąty), natomiast wśród korzystających z NTZ zaledwie 6,6% (czyli – co szesnasty). Ta różnica jest statystycznie istotna. Jeśli ktoś chce poznać szczegóły dotyczące metodyki publikacji – zachęcam do jej przeczytania. Całość jest naprawdę solidnie udokumentowana.

No to Wielka Farmacja ma problem, oj ma… bo z tego badania wprost wynika, że NTZ zamiast pomagać przeszkadza w rzuceniu palenia.
Zauważmy, że takie wyniki badań otrzymujemy, gdy te badania nie są sponsorowane przez producentów gum, plastrów i innych podobnych produktów. Czekamy na kolejne tego typu artykuły. Każdy z nich jest mocnym argumentem w naszej sprawie.

Reklamy
 
1 Komentarz

Opublikował/a w dniu 27 marca 2012 w ogólne

 

Tagi: ,

One response to “Kolejny gwóźdź do trumny nikotynowej terapii zastępczej (NTZ)

  1. Майкл Степчук

    25 kwietnia 2012 at 00:46

    Z własnego doświadczenia wiem że tak jest. Żująć gumy dłużęj organizm oczyszcza się z nikotyny, bo nonstop dostaje kolejną dawkę z gumy. Mi udało się żucić gdy kompletnie wyeliminowałem nikotynę. Kudzu + konopia czynią cuda.

     

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 
%d blogerów lubi to: