RSS

Następna istotna publikacja prof. Siegela

12 Kwi

Michael Siegel jest współautorem ciekawej nowej pracy opublikowanej w amerykańskim czasopiśmie medycznym „Addiction” (tu link do streszczenia w języku ang.), będącej tak naprawdę komentarzem do wcześniejszej publikacji panów Cobba i Abramsa dotyczącej braku efektywności w dostarczaniu nikotyny przez e-papierosy.
Artykuł Siegela (oraz Theodore Wagenera i Belindy Borrelli, aby uszanować pozostałych autorów) poświęcony jest zasadniczo kwestii osiągnięcia zrównoważonej perspektywy w sprawie e-papierosów.
Autorzy jednoznacznie stwierdzają, że zagrożenia zdrowotne ze strony e-fajek są bardzo często wyolbrzymiane przy jednoczesnym umniejszaniu potencjalnych pozytywnych skutków zdrowotnych. Trzeba przyznać, że bardzo rzetelnie punktują konkretne zarzuty.
Przede wszystkim autorzy rozprawiają się z zarzutem, że długotrwałe inhalowanie glikolu propylenowego może nieść z sobą poważne skutki negatywne. Wskazują, że nie ma żadnej pracy, która by coś takiego pokazywała. Przypominają klasyczną już publikację Robertsona. Zauważają też, że inhalowanie samych par nikotyny jest jak najbardziej dopuszczone w inhalatorach uznanych za NTZ.
„Troska” niektórych przeciwników e-p o to, że istnieje potencjalne ryzyko zatrucia się liquidem przez dzieci czy też domowe zwierzaki jest skwitowana stwierdzeniem, że płyny te (w odpowiednich stężeniach – przypisek mój) nie są groźniejsze niż wiele innych powszechnie obecnych produktów domowej chemii gospodarczej.
Próby wycofania z rynku e-papierosów prof. Siegel komentuje dość ostro – jako chęć pozbawienia ludzi jednego ze sposobów odzwyczajania się od palenia tytoniu. Na podstawie znanych już prac pokazuje, że e-p są jednak efektywne u ludzi, u których inne sposoby (NTZ, leki, hipnoza, akupunktura) nie odniosły sukcesu. Podając za przykład pracę Bullena, którą już kiedyś tu omawiałem, dowodzi, że e-p pozwala zaspokoić tzw. czynnik behawioralny, czyli potrzebę trzymania czegoś w ręce, zaciągania się itp.
Przypomina też, że w naszym przypadku, ze względu na brak spalania, praktycznie wyeliminowany jest problem palenia biernego, co jest szczególnie istotne w przypadku, gdy palacz ma w domu dzieci.
Konkludując, autorzy stwierdzają, że debata na temat e-papierosów na pewno będzie trwać. Sugerują też wprowadzenie lepszych standardów kontroli jakości płynów używanych w tych urządzeniach. Z tym akurat trudno się nie zgodzić.
Podoba mi się też apel, w którym autorzy piszą, że dyskusja o zaletach i wadach e-papierosów winna się toczyć w oparciu o zrównoważone dane uzyskiwane przez rzetelną naukę, a nie na bazie jakiejkolwiek ideologii pro czy kontra.

Na zakończenie chciałbym podziękować prof. Michaelowi Siegelowi za udostępnienie mi tekstu tej pracy. Jego wkład w sprawy dotyczące e-papierosów są bezcenne.
I am indebted to prof. Siegel for sending me the final version of this paper. Thank you, Mike! His efforts in the field of e-cigs are invaluable.

© by Mirosław Dworniczak
Jeśli chcesz wykorzystać ten tekst lub jego fragmenty, skontaktuj się z autorem.

Reklamy
 
3 Komentarze

Opublikował/a w dniu 12 kwietnia 2012 w ogólne

 

Tagi: , ,

3 responses to “Następna istotna publikacja prof. Siegela

 1. Tomba

  12 kwietnia 2012 at 14:37

  Dzięki St. Chemiku za monitorowanie informacji ze świata.
  Pozdrawiam

   
 2. Mareckimt

  12 kwietnia 2012 at 19:20

  Zacne słowa przytoczyłeś Stary Chemiku. Dziękuję

   
 3. pysiol

  13 kwietnia 2012 at 23:48

  Ba,to wszystko jakbysmy wiedzieli,czuli ze ta alternatywa dla analogow ma jakis sens ale ciagle jestesmy w potrzasku miedzy lobby tytoniowym a farmaceutycznym.W koncu tak „bezczelnie”inhalujac stajemy poza konrola tych potentatow.A zadna „wladza tego nie lubi:)Szczescie ze znajduja sie moze nie tyle zwolennicy co ludzie z otwarta glowa dla ktorych szkielko i oko naukowca jest wazniejsze niz interes tej czy owej grupy.Ech moze jestem naiwny!?

   

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 
%d blogerów lubi to: