RSS

E-papieros a pamięć robocza – ciekawe wyniki z Londynu

21 Kwi

Tym razem tylko krótka uwaga dotycząca świeżej publikacji dotyczącej e-papierosów, której autorami są badacze z University of East London.
Co ciekawe – poza standardowym już badaniem zaspokajania głodu nikotynowego zajęli się oni kwestiami, które do tej pory raczej nie były tematem analiz. Chodzi konkretnie o to, jak e-papieros wpływa m.in. na pamięć roboczą. Dla wyjaśnienia – pamięć robocza (ang. working memory) to, zgodnie z definicją neurofizjologów, zdolność umysłu do utrzymywania w aktywnej formie porcji informacji potrzebnych dla wykonywanego zadania, oraz aktywnego i skutecznego usuwania informacji niepotrzebnych.
Badano 86 osób – użytkowników e-papierosów. W teście używano liquidu 18 mg/ml oraz placebo (czyli po naszemu – zerówki). Okazało się, że zarówno osiemnastka jak też zerówka zaspokajają głód nikotynowy, co nie jest wcale specjalnie zaskakujące. Pewnym zaskoczeniem jest stwierdzenie, że placebo działa zdecydowanie lepiej na kobiety. Wygląda na to, że są one bardziej uzależnione od samego rytuału, a nie od obecności nikotyny w krwi. Ciekawe czy te wnioski zostaną potwierdzone przez inne ośrodki badawcze.
Interesujące są też wyniki testów pamięci – standardowe testy były lepiej wykonywane przez osoby używające liquidu nikotynowego. Jest to pierwsza taka obserwacja – przyznam, że dość zastanawiająca.
A jak to jest z Wami, nałogowcy?

Reklamy
 
3 Komentarze

Opublikował/a w dniu 21 kwietnia 2012 w ogólne

 

Tagi: ,

3 responses to “E-papieros a pamięć robocza – ciekawe wyniki z Londynu

 1. Mareckimt

  23 kwietnia 2012 at 21:18

  O czym to ja miałem napisać…..

   
 2. wg108

  23 kwietnia 2012 at 21:46

  Próbowałem zamiast medium lać low. Może gdybym nie wiedział to dałbym się oszukać, a skończyło się tak, że zaczynałem ssać jak ciele, uznając że skoro mam low to muszę cały czas pociągać.
  Z kolei dolewając coś mocnego jednak czuję kopa i coś mnie powstrzymuje przed kolejnym zaciągnięciem.

   
 3. jsakic

  26 kwietnia 2012 at 00:06

  Wydaję mi się, że wszyscy biorący udział w badaniu byli uzależnieni od nikotyny. Ci palący „zerówkę” jako placebo nie do końca oszukali swój mózg, który z powodu braku nikotyny nie mógł pracować na pełnych obrotach więc stąd gorsza pamięć. Oczywiście sam rytuał palenia spełnili do tego swoje odruchy jednak nie dostarczyli toksyny do organizmu i może dlatego uzyskali gorsze wyniki. To moje gdybanie

   

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: