RSS

Kolejne bardzo ciekawe badania – tym razem FlavourArt

25 Czer

Coraz więcej wyników badań dociera do społeczności chmurzących. Trzeba przyznać, że to bardzo cieszy, bo mamy się czym podpierać w dyskusjach ze sceptykami.
Tym razem kilka słów na temat tego, co zaprezentowała włoska firma FlavourArt. Jest to jeden z wiodących producentów aromatów (kiedyś wyłącznie spożywczych), który widząc rosnącą popularność e-papierosów zdecydował się na uruchomienie produkcji własnych płynów. Co więcej, firma postanowiła zainwestować nieco pieniędzy w badania naukowe, co jest raczej nadal rzadkie w tej branży.
Co takiego badali? No, tu trzeba przyznać, że byłem nieco zaskoczony, ponieważ zamiast klasycznych badań chemicznych firma zdecydowała się na pójście inną ścieżką i zleciła badania cytotoksyczności.
OK, OK, już wyjaśniam, chociaż uprzedzam, że nie jestem absolutnie specjalistą w tej dziedzinie. Cytotoksyczność to pojęcie oznaczające, mówiąc popularnie, na ile określone substancje oddziałują na żywe komórki. Są to tzw. badania in vitro, czyli takie, w których bada się nie żywe organizmy, ale wyselekcjonowane komórki, które są w tym przypadku układami modelowymi. Może kiedyś odniesie się do nich jakiś specjalista w dziedzinie cytologii, medycyny lub tp.
Nie będę wchodził w szczegóły techniczne badań – fachowcy sami mogą sobie przeczytać dokumentację FlavourArt. Celem badania było porównanie działania mgiełki z e-papierosa i klasycznego dymu tytoniowego na laboratoryjnie wyhodowane fibroblasty. Są to komórki podobne do tych, jakimi wyściełane są nasze drogi oddechowe. Komórki te poddawano działaniu mgiełki z typowego e-papierosa (była to 510-tka) z wkładem zalanym e-liquidem FlavourArt. Mgiełkę otrzymywano w nieco prymitywny sposób, podłączając e-fajka przez erlenmajerkę do pompy próżniowej, co miało wpływ na pierwsze wyniki – po prostu przegrzewany był atomizer. Na całe szczęście potem tę metodę nieco zmodyfikowano.
Co wynika z tych badań? No cóż – nietrudno się domyślić. Dym papierosowy (z analogów) jest naprawdę toksyczny dla komórek. Mgiełka z e-papierosa, nawet jeśli ma wpływ negatywny, to jest on zdecydowanie mniejszy. Powiecie – no, tego się spodziewaliśmy. Ja też, ale tu mamy to czarno na białym.
Można oczywiście powiedzieć, że to jednak tylko badania in vitro, a przekonujące będą dopiero takie prawdziwe badania  na ludziach. To prawda, ale… wszystko w swoim czasie. Najpierw są badania typowo chemiczne, potem biologiczne na izolowanych komórkach zwierzęcych, a dopiero na końcu typowe badania oddziaływania na organizm człowieka. Na to są potrzebne tak naprawdę trzy rzeczy – pieniądze, pieniądze i jeszcze raz pieniądze. I jeszcze sporo czasu. A czas to też pieniądz.
Przyznam, że naprawdę mnie cieszy fakt, że coraz więcej wyników realnych badań pojawia się w mediach. Wiem, że sporo innych jest jeszcze w zapiskach badaczy. Pomału zaczynamy składać elementy tego pucla. Musimy zdawać sobie sprawę, że w jakimś sensie my też jesteśmy królikami doświadczalnymi. Coś tam ryzykujemy, bo żadnej pewności nie ma. No to co, króliki… do roboty – marchewki… tfu… e-fajki w zęby i ćwiczyć! 😉

A na koniec ciekawostka… jeśli ktoś obejrzy film na stronie FlavourArt, zauważy tam wypowiadającego się toksykologa, Anthony’ego Milosza. Nazwisko brzmi znajomo, prawda? Tak, tak – jest związek. To syn Czesława Miłosza – ciekawa postać. Z wykształcenia lingwista (to akurat nie dziwi), ale też antropolog, chemik, neurofizjolog i neurofarmakolog. Do tego multiinstrumentalista i kompozytor  muzyki elektroakustycznej. Prawdziwy człowiek renesansu. Bardzo mnie cieszy, że jest też użytkownikiem i orędownikiem e-papierosów. Warto posłuchać, co mówi w filmie (pod koniec) o kwestii toksyczności różnych związków przyjmowanych drogą inhalacji.

Reklamy
 
3 Komentarze

Opublikował/a w dniu 25 czerwca 2012 w ogólne

 

Tagi: ,

3 responses to “Kolejne bardzo ciekawe badania – tym razem FlavourArt

  1. Pingback: Anonim

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: