RSS

Chmurzenie pasywne – ciekawe wyniki badań

02 Lip

Niedawno pisałem o badaniach liquidów FlavourArt. Jak się okazuje, firma zleciła także badania dotyczące jakości powietrza w pomieszczeniach, w których używane są elektroniczne papierosy. Jak na razie są to wyniki „surowe”, ale planowana jest ich publikacja w jednym z recenzowanych pism naukowych, tak więc będzie to miało wtedy nieco większą „moc”.
Tak czy inaczej – do rzeczy. Jak prowadzono badania? Wydaje się, że podejście było bardzo rozsądne, ponieważ zamiast jakichś komór laboratoryjnych wybrano standardowe pomieszczenie mieszkalne składające się z jadalni, salonu i łazienki. Objętość łączna pomieszczeń wyniosła 60 metrów sześciennych (czyli jest to równoważne 24 m.kw. przy wysokości pomieszczenia 2,5 metra).
Porównywano pewne parametry chemiczne po trwającym 5 godzin eksperymencie, w którym wybranych pięciu ochotników było zamykanych w pomieszczeniu (nie więcej niż 3 osoby jednocześnie). W tym czasie pobierano próbki powietrza, które następnie poddawano analizie. Badano stężenie tlenku węgla, tlenków azotu, akroleiny, wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA – ang. PAH), nikotyny, glikolu, gliceryny i kilku innych.
Badania miały charakter porównawczy – jedna grupa ochotników używała tradycyjnych papierosów tytoniowych, druga – e-papierosów. Metodyka badań była zgodna ze standardowymi normami międzynarodowymi badania zanieczyszczeń powietrza.
No dobrze – jak ktoś będzie chciał, zajrzy sam po szczegóły do raportu z wynikami. Ja postaram się tutaj niektóre z nich omówić.
Tlenek węgla (mg/m3): analog – 8,5  e-p – <1 [dość oczywiste, w e-p nie ma spalania]
tlenki azotu (mg/m3): w obu przypadkach <1
nikotyna (mg/m3): analog 0,034, e-p <0,001(!) [ważna sprawa – patrz komentarz niżej]
gliceryna (mg/m3): analog <0,001, e-p 0,072
glikol propylenowy (mg/m3): analog <0,01, e-p <0,01
akroleina (mg/m3): analog <0,020, e-p <0,0016

Z powyższych danych wynika, że ilość nikotyny w powietrzu w przypadku e-p jest niższa niż próg wykrywalności – jest jej co najmniej 30 razy mniej niż w przypadku analogów, a prawdopodobnie ze sto razy mniej. Zapewne więcej nikotyny można wchłonąć idąc na ulicy za palaczem. Jedynym związkiem, którego mamy w powietrzu więcej, jest gliceryna.

Oczywiście to tylko pojedyncze badania, pojedyncze dane. Nie możemy z nich wyciągać ostatecznych wniosków i trąbić na cały świat, że chmurzenie pasywne nie istnieje. Jednakże mamy w ręku już jakieś realne wyniki. Pewnie kolejne pojawią się już niedługo. Czekamy…

Reklamy
 
6 Komentarzy

Opublikował/a w dniu 2 lipca 2012 w ogólne

 

Tagi: , ,

6 responses to “Chmurzenie pasywne – ciekawe wyniki badań

 1. neciu007

  2 lipca 2012 at 20:24

  No to coraz bardziej wieje optymizmem w naszą stronę. Oby tak dalej! Naukowcy do roboty! 🙂

   
  • neciu007

   2 lipca 2012 at 20:30

   A swoją drogą, ciekawe, ile by wyszło gliceryny w moim przypadku, skoro mam płyny na glikolu propylenowym. Poniżej progu wykrywalności?
   Może glikolu by było więcej?

    
   • StaryChemik

    3 lipca 2012 at 09:07

    Trudno powiedzieć – miejmy nadzieję, że też będą takie badania.

     
 2. saradonin

  3 lipca 2012 at 08:59

  Dobrze, że takie badania są prowadzone, że „jedyne słuszne” przekonania i egzorcyzmy są podawane w wątpliwość, a argumenty obu stron zaczynają opierać się na faktach i liczbach, a nie zabobonach, uprzedzeniach czy też niezdrowym hiperentuzjazmie.

   
  • StaryChemik

   3 lipca 2012 at 09:09

   Zgadza się – cieszę się, że coraz więcej realnych danych dociera. Nie musimy używać szklanej kuli czy fusów z kawy, aby dociekać „szto w sieredinie sidit”, jak mawiał w latach 80. jeden ze znanych mi sowieckich profesorów od chemii fizycznej.

    

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 
%d blogerów lubi to: