RSS

Piętnuję Interię oraz RMF24 za rozpowszechnianie bzdur.

09 Sier

Sezon ogórkowy w mediach to zwykle potwór z Loch Ness czy też UFO. Szkoda, że Interia oraz RMF24 postanowiła opublikować bzdury dotyczące e-papierosów zamiast zająć się klasyką.
W ostatnich dniach pojawiły się dwa artykuły, a właściwie jeden tekst skopiowany potem na drugim portalu. Jak na ironię, w RMF24 tekst ukazał się w dziale „Nauka”, choć z nauką ma tyle wspólnego ile autor tego bloga ze śpiewem operowym. Może dlatego autor/ka postanowił/a się nie ujawniać.
No, ale żeby nie być gołosłownym – zacytuję i skomentuję kilka kluczowych fragmentów:

„Eksperci ostrzegają, żeby nie dać się oszukać…”
Jacy eksperci? W jaki sposób oszukać? Czy dorosły człowiek naprawdę nie ma tyle rozumu, żeby wiedzieć co kupuje i używa?

„uwalniana jest silnie uzależniająca i powodująca raka nikotyna”
Owszem, nikotyna jest uzależniająca, ale zdaje się, że produkt ten jest kierowany do tych, których już bardziej uzależnić się nie da. No a co do rakotwórczości nikotyny – tu już autorzy powinni zostać odesłani do gimnazjum, żeby odrobili lekcje. Wstyd, po prostu wstyd!

„Należy do nich bardzo niebezpieczny nitrozoamin”
No super – nitrozoamina zmieniła płeć. Ale skoro Kopernik była kobietą… 😉
No i ten „nitrozoamin” ostatnio „poddano eksperymentowi na szczurach” i okazało się, że jest rakotwórczy. Nowość naukowa! Rewelacja! Tyle, że ja o właściwościach kancerogennych tych związków (bo jest ich wiele) czytałem w literaturze pod koniec lat 60. ubiegłego wieku, a pierwsze doniesienia o tym są z roku 1956.
Dodajmy, że te same nitrozoaminy są obecne w gumach, plastrach oraz inhalatorach nikotyny, ponieważ są one nieodłącznym składnikiem tytoniu. Ba, są też obecne w piwie, wędzonych wędlinach i rybach, smażonym boczku i wielu innych produktach a jakoś o tym artykuł nie wspomina.

Słowa – klucze. Mądre nazwy chemiczne cytowane (z błędem) po to, aby straszyć. Niech potencjalnemu palaczowi zadrży ręka zanim sięgnie po e-fajka. Niech weźmie dobrze znanego analoga i delektuje się nitrozoaminami w stężeniach kilka tysięcy razy wyższymi. O to chodzi autorowi?

„niektóre marki zawierają również glikol dietylenowy – trujący związek chemiczny, który w wysokich dawkach jest wyjątkowo śmiertelny”
To oczywiście echo niesławnego raportu FDA z 2009 roku. Podano tam, że w jednej próbce wykryto 1% zawartość glikolu etylenowego. Oznacza to, że w przeciętnym kartrydżu znajduje się go 0,02 grama (20 mg). Dawka śmiertelna dla gryzoni wynosi ok. 5 g/kg masy ciała. Wnioski PT Czytelnicy mogą wyciągnąć sami, a pan Autor może poprosić jakiegoś średnio rozgarniętego gimnazjalistę, żeby mu to przeliczył.

No to może tyle najistotniejszych cytatów. Jak na króciutki tekst jest to jednak sporo, zwłaszcza że ich kaliber jest duży. Co prawda zaznaczono, że artykuł powstał na podstawie tekstu z angielskiego tabloidu Daily Mail, ale to absolutnie nie zwalnia krajowych redaktorów z myślenia.

Naprawdę nie potrafię zrozumieć idei bezmyślnego kopiowania jakichś tekstów, które ukazują się za granicą. Obawiam się niestety, że inne media radośnie podchwycą taki tekst i będą go cytować czy nawet kopiować. No bo „eksperci”, „minister zdrowia”, „w niektórych krajach zakazane”.
Ciekawe kiedy pojawią się w poczytnych portalach artykuły napisane rzetelnie przez ludzi, którzy naprawdę znają temat, a ich źródła są bardziej poważne niż brytyjski tabloid.
Społeczność chmurzących przygląda się dokładnie mediom, szczególnie elektronicznym – i będzie bezlitośnie wyłapywać i komentować takie teksty, jak te w Interii i RMF24. Jak na razie te dwa portale są niekwestionowanymi kandydatami do Galerii Wstydu, która zapewne powstanie jesienią. Interia ma nawet większe szanse, ponieważ to na ich czacie odbyła się słynna dyskusja z prof. Florek, po której redakcja nawet nie raczyła odpowiedzieć na protesty, które były do niej kierowane.
I na koniec – apel do PT Czytelników – jeśli traficie na istotne teksty o e-fajkach – dajcie znać. Będziemy je komentować. Oczywiście dotyczy to też tekstów napisanych rzetelnie – bo takie z kolei warto promować.

Reklamy
 
12 Komentarzy

Opublikował/a w dniu 9 sierpnia 2012 w ogólne

 

Tagi: , ,

12 responses to “Piętnuję Interię oraz RMF24 za rozpowszechnianie bzdur.

 1. Adam Turzyński

  9 sierpnia 2012 at 22:10

  Gratuluję inicjatywy. I’m in. 🙂

   
 2. misiu kolorowy

  10 sierpnia 2012 at 07:11

  Na porządny tekst na jakimś portalu to można ewentualnie liczyć, jak się im takowy za grosze sprzeda. Przy czym to co rozumiemy pod tym hasłem niekoniecznie kwalifikuje się jako dobry kontent na portale. Ech, „dziennikarstwo internetowe”…

   
 3. Mareg

  10 sierpnia 2012 at 08:48

  niebawem dojdzie do tego że te dziennikarzyny będą tłumaczyć teksty translatorem i wklejać na swoje portale tyle mają inicjatywy 🙂

   
 4. pako72

  10 sierpnia 2012 at 13:53

  Dobra to statystycznie rzecz biorąc trzeba zakazać oddychania. Oddychając wchłaniamy szkodliwe substancje i ze statystyk wynika że 100% oddychających umiera.

   
 5. Ada

  12 sierpnia 2012 at 01:11

  Sezon ogórkowy dotyka chyba wszystkie portale i takie „mądre” teksty kopiują jeden od drugiego. Ja identyczne sensacje wyczytałam na o2.pl. Najbardziej podobały mi się dość liczne komentarze chmurzących, z których niemal każdy odsyłał po rzetelną wiedzę do… Blogu Starego Chemika. Jak to dobrze, że jest takie miejsce. Dzięki, Chemiku.

   
 6. pavvel

  12 sierpnia 2012 at 11:18

  Abstrahując od tematyki tego bloga, generalnie poziom dziennikarstwa spada, niczym meteory. Tyle, że nie świeci (bo i nie ma czym). Sam się kiedyś wkurzyłem, jak wyczytałem na jednym portalu gromy, jakie to błędy ludzie popełniają na szyldach, reklamach i Bóg jeden wie, gdzie jeszcze. Więc powyłapywałem kilka (zaiste, tylko kilka 😉 ) wpadek dziennikarzy… Wrzuciłem je na swojego bloga i… załamałem się poziomem dziennikarstwa. Od dawna wiem (z TV), że B52 lądują na lotniskowcach, ale to ostatnimi czasami czytałem o problemach OTL Express (sic! wielokrotnie to widziałem), o innych wpadkach nie wspominając…
  Konkludując – media meandrują w kierunku brukowców – chwytliwy (nieistotne że durny) tytuł, treść właściwie o czymś innym, z milionem byków, a coraz więcej tekstów tłumaczone. Zapewne, jak ktoś zauważył, przez google translator. Smutne to.

   
 7. halibutt

  16 sierpnia 2012 at 11:23

  @pavvel, problemem nie są dziennikarze. Problemem są redakcje. Zwalniają redaktorów i korektorów, a kontent na portale zamawiają u licealistów. Dziennikarzy w to nie mieszaj.

   
  • pavvel

   16 sierpnia 2012 at 13:46

   Ależ będę mieszał 🙂 Nie mówię tylko o portalach. Pomimo tego, że zgadzam się w dużej mierze z tym, co napisałeś, to jednak uważam i raczej nie prędko zmienię zdanie, że dziennikarstwo samo w sobie też podupada. Za dużo na to dowodów…
   Poza tym, dlaczego „kontent”? Nie ma na to polskich odpowiedników?

    
   • halibutt

    13 stycznia 2014 at 23:20

    Dlaczego „kontent”? Ano dlatego, że tak się tę bezkształtną masę tekstową dziś nazywa w języku branżowym. I nie ma co z tym walczyć tłumacząc, że to przecież nic innego jak staropolska „zawartość słowno-obrazowa portalu”.

     
 8. Damian

  16 sierpnia 2012 at 19:54

  Ten blog jest wysepką rozsądku na oceanie absurdu. Oczywiście nie mam wątpliwości, że e-palenie w znaczącym stopniu wyprze papierosy tradycyjne w ciągu następnych 10-20 lat, ale początki są, jak widać, trudne (ale tak to chyba już jest z początkami ;)).

   
 9. Sebioslaw

  12 września 2012 at 22:19

  Brawo za wpis. „Wielkie” portale myślą, że mogą wciskać ciemnotę ludziom.

  Jeśli pozwolisz podlinkuję ten wpis na kilku blogach wśród znajomych e-palaczy, którzy niekonieczne zaglądają na fora tematyczne dla waperów.

  Pozdrawiam!

   
 10. Marek W.

  28 listopada 2012 at 07:28

  Nie jestem chemikiem ale jestem za to ciekawski, dlatego czytam różne rzeczy zanim coś opisuję na jakiś temat. Pozwolę się wtrącić.
  Media celowo oczerniają e-papierosy bo nie przynoszą dużego zysku rządowi, w przeciwieństwie do zwykłych papierosów. To jest główna przyczyna tych wszystkich niesłusznych artykułów które maja miejsce w większości państwach.

  Jeśli pozwolisz opublikuje ten artykuł aby ludzie rozjaśnili umysły.

  Pozdrawiam Marek W.

   

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: