RSS

Formaldehyd w e-fajkach! Ratuj się kto może! ;-)

24 Sier

Dziś kilka słów na temat tego, jak można manipulować informacją. Co prawda rzecz nie dotyczy Polski, tylko USA, a konkretnie kampusu Uniwersytetu Kentucky, ale rzecz jest jak najbardziej ogólna i niewykluczone, że prędzej czy później nasi dzielni pismacy i uczeni sięgną po podobne metody.
No ale do rzeczy – w ramach kampanii antytytoniowej na wspomnianej uczelni pojawiły się też plakaty, które całkowicie deprecjonują e-papierosy. Poniżej fotka tegoż nie naukowego, ale raczej naukawego dzieła (naukawe/naukowe – starsi pamiętają jak to było z nazewnictwem chemicznym, a młodsi mogą spytać starszych).

Straszne chemikalia w tych e-fajkach – aceton, ksylen, nitrozoaminy, formaldehyd. Zatrzymajmy się może na tym ostatnim. Cóż tam napisali na plakacie: silnie toksyczny dla zwierząt, w tym też ciebie. Dobry do balsamowania zwłok. Powoduje raka.
W zasadzie to prawda. Jest silnie toksyczny, stosuje się go do konserwacji preparatów biologicznych, ostatnio są doniesienia o tym, że długotrwała ekspozycja może indukować nowotwory.
W zasadzie… albowiem stara zasada toksykologii, znana z pism Paracelsusa mówi: Omnia sunt venena, nihil est sine veneno. Sola dosis facit venenum. (Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną, bo tylko dawka czyni truciznę).
Przejdźmy więc do faktów i podeprzyjmy się liczbami. Z danych prezentowanych przez dr. Laugesena wynika, że we wdychanej chmurce (z równoważnika jednego analoga, czyli 15 wdechów) przyjmujemy ok. 2 μg formaldehydu. Dużo to czy mało? Porównajmy z analogiem – spalenie jednego analoga daje nam 27 μg tego związku, czyli 15 razy więcej. Idźmy jednak dalej z porównaniem. Czy formaldehyd występuje np. w żywności? Jasne, że tak. Sięgnijmy po dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Zdrowe jabłuszko? Bardzo zdrowe. Jeśli zjemy jedno małe jabłko (100 g), przyjmiemy w nim 1,5 mg formaldehydu, czyli 1500 μg. Jest to ilość równoważna ponad 11 tysięcy „machów” z e-papierosa. 100 g kalafiora to ponad 2,5 mg. Nie daj Boże, jeśli ktoś lubi gruszki – 100 g tego owocu doładuje nas porcją formaldehydu o masie 5 mg (czyli odpowiednika 30 tysięcy zaciągnięć e-p).
Ciekawe więc, dlaczego osoby stojące za akcją na Uniwersytecie Kentucky nie plakatują stoisk z warzywami. Przecież tam jest tyle formaldehydu, że w zasadzie sprzedawczyni powinna przebywać cały czas w masce przeciwgazowej.
Nie będę już rozwodził się nad nitrozoaminami – pisałem o tym niejeden raz – ani nad acetonem, który jest w owocach czy też wszelkich winach. Dociekliwi sami znajdą informacje na ten temat.

Reasumując – w liquidzie (i dowolnym innym produkcie) można tak naprawdę wykryć wszystko. Współczesne metody chemii analitycznej pozwalają bez problemu na wykrywanie ilości pikogramowych (0,000000000001 g) różnych substancji. Można z tego powodu wpadać w histerię, ale chyba warto posłuchać mądrej rady starego Paracelsusa – omnia dosis facit venenum.
Aha, na koniec może jedna ciekawostka. Kampania w Kentucky prowadzona jest pod światłym przewodnictwem pani prof. Ellen Hahn. Myślę, że warto wiedzieć, iż jednym z jej sponsorów jest firma Pfizer, która produkuje Chantix/Champix – lek wspomagający rzucanie palenia. Wydaje się, że nietrudno domyślić się, dlaczego pani Ellen nie lubi e-fajek. To nawet byłoby zrozumiałe, ale manipulacja danymi i nieuprawnione straszenie to już coś, co raczej nie mieści się w granicach etyki naukowca.

Advertisements
 
13 komentarzy

Opublikował/a w dniu 24 Sierpień 2012 w ogólne

 

Tagi: , ,

13 responses to “Formaldehyd w e-fajkach! Ratuj się kto może! ;-)

 1. neciu007

  27 Sierpień 2012 at 23:57

  Dobrze, że ten blog istnieje, bo bym nie wiedział, że gruszki są takie straszne. 😉
  A tak poważniej – dzięki Mirku za permanentną czujność i cenne informacje!

   
 2. Rafał

  30 Styczeń 2013 at 00:05

  Człowieku, jesteś nieoceniony

   
 3. koks

  10 Luty 2013 at 20:11

  Ja Cię pier…. A mi żona wczoraj kalafiora z bułką tartą zrobiła…

   
 4. LuckyStrikeMan

  11 Grudzień 2013 at 11:06

  Kolejny tendencyjny artykuł wspierające e-fajki.
  Autorowi brak obiektywizmu.

   
  • StaryChemik

   11 Grudzień 2013 at 11:10

   A może tak jakiś konkret – w którym miejscu jest tendencyjny? Bo inaczej przypomina to cytat z filmu „Rejs”.

    
 5. domi (@minna4ne)

  30 Listopad 2014 at 16:12

  to przecież co innego jeśli rakotwórcza substancja osadza się na płucach niż kiedy wrzucamy ją do żołądka gdzie może zostać strawiona i rozłożona na co innego.

   
  • StaryChemik

   30 Listopad 2014 at 17:55

   Przepraszam, skąd wiadomo, że „osadza się” (gazy się nie osadzają!) na płucach? A może zostaje w całości wchłonięta przez błony śluzowe?
   Naprawdę za mało wiemy, aby wyrokować. No, chyba że masz jakieś dane naukowe na potwierdzenie tego „osadzania”.

    
   • swarovski

    16 Grudzień 2014 at 15:29

    chłopie… co ty w ogóle wypisujesz tutaj? stężenie substancji karcynogennych w przebadanych e-fajkach jest większe niż w zwykłym papierosie. Po prostu! Reszta w Twoim wykonaniu to już tylko jakieś historyjki fruwające gdzieś tam w przestworzach. Przynajmniej tak długo, aż sam nie zrobisz badania i nie opublikujesz wyników.

     
 6. swarovski

  16 Grudzień 2014 at 20:45

  hahaha, ale to są nowe badania! co mam Ci jeszcze podać? prócz tego?

  http://www.dailymail.co.uk/wires/afp/article-2851443/E-cigarettes-10-times-carcinogens-Japan-researchers.html

  może Ty mi podasz link do jakiegoś badania mówiącego co innego?

  oczywiście inny link niż do strony stowarzyszenia ludzi palących e-papierosy, którzy mają widać problem z czytaniem ze zrozumieniem wyników badań?

  Formaldehyd jest jedną z substancji karcynogennych znajdujących się w e-papierosie. To m.in. jego ilość w e-papierosie była tak duża, że przewyższyła ilość wszystkich substancji z grupy karcynogennych jakie znajdują się w zwykłym papierosie. To zostało niedawno zbadane. Wyniki badań zostały opublikowane. Ludzie przeprowadzający badanie istnieją. Link do wyników podaję powyżej. Czego jeszcze potrzeba żeby można było to wziąć za naukowy pewnik? Twojej zgody? hahah niesamowite.

   
  • StaryChemik

   16 Grudzień 2014 at 22:42

   Wybacz, ale link do Daily Mail jest tyle samo wart, co link do Super Expressu. Albo linkujemy źródła naukowe albo żadnych.
   Japończycy znaleźli formaldehyd stosując olbrzymią moc podawaną na grzałkę. W tych warunkach rzeczywiście może się go wydzielić sporo (i tak mniej niż w zwykłych), ale rzecz w tym, że nikt w takich warunkach nie używa e-fajek. To tak, jakby zapalić zwykłego papierosa od strony filtra.
   W warunkach normalnych poziom związków karbonylowych jest wielokrotnie niższy niż w przypadku papierosów tradycyjnych – i to jest potwierdzone wieloma badaniami a nie jednym wynikiem z jednego japońskiego badania.

   Żeby z grubsza mieć pogląd na tę sprawę warto przeczytać (ze zrozumieniem) to:
   http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24832759
   i to:
   http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23467656
   A tutaj masz informację o wymianie maili pomiędzy dr. Farsalinosem i jednym z japońskich badaczy, który tak radośnie obwieszczał straszące informacje.
   http://www.ecigarette-research.com/web/index.php/2013-04-07-09-50-07/2014/188-frm-jp
   Masz tu napisane wprost:
   ” Even in the worst-case Japanese product, e-cigarette aerosol contained 6 times lower formaldehyde levels compared to tobacco cigarette smoke.”
   I masz tam potwierdzenie publikacjami, a nie artykułami z prasy codziennej pisanymi przez amatorów.
   I tak ogólnie – nie wiem, co chcesz udowodnić, ale zabierasz się do tego od d… strony.
   Przy okazji – formaldehyd nie „znajduje się w e-papierosie”, jak piszesz. Może powstawać w przypadku rozkładu termicznego pewnych związków, jeśli temperatura grzałki jest wystarczająco wysoka. Naprawdę proponuję zapoznać się nieco dokładniej z tą całą sprawą, zanim zacznie się wydawać opinie.

    

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: