RSS

No i mamy wysyp…

06 Wrz

Niestety, stało się tak jak przewidywałem – nagle pojawił się wysyp artykułów komentujących doniesienie pani Gratziou na temat oddziaływania e-fajek na drogi oddechowe.
Onet, Interia, portal Służby Zdrowia – zapewne w ciągu kilku dni pojawi się więcej doniesień. Wszystkie tak naprawdę posiłkują się jednym i tym samym doniesieniem PAP, obarczonym co najmniej kilkoma poważnymi błędami. Stara metoda Copy’ego i Paste’a – kopiuj/wklej. W żadnym wypadku nie myśl. A może tak poszukać informacji źródłowych? Eee, po co – skopiuję, wkleję i lecę do kasy po wierszówkę.
Chociaż nie, są wyjątki. Niestety, niektórzy autorzy postanowili ubarwić nieco informacje. Jeszcze dwa dni temu Rzepa była liderem, ale teraz prym dzierży zdecydowanie Dziennik.pl, który swój artykuł tytułuje „Uwaga! Nowoczesne papierosy groźniejsze niż tradycyjne”. Rzepa pisała, że są równie groźne jak analogi, dziennik już pisze, że groźniejsze. Co ciekawe – analogi nie były przedmiotem badania pani profesor G.
Bzdury, które pojawiły się w tekście dziennika.pl trudno zliczyć. Wymienię dwie: „Stosowanie e-papierosów prowadzi do natychmiastowego uszkodzenia płuc” – ej, panie „dziennikarz” – gdzieś to wyczytał? „Chroniczne niedotlenienie powoduje raka” – jeszcze ciekawiej!
Ale podstawowe przesłanie jest we wszystkich artykułach. Zawarte w ostatnim zdaniu: Kierująca badaniami profesor Christina Gratziou zaleca jednak, by rzucając palenie korzystać raczej ze sposobów sprawdzonych, których skuteczność zweryfikowano klinicznie.
O tak, wiadomo jakie są te sprawdzone sposoby – nikotynowa terapia zastępcza, której nieefektywność jest pokazywana ostatnio w wielu badaniach obejmujących tysiące palaczy. No i leki, w tym niesławna wareniklina, której skutki uboczne bywają, delikatnie mówiąc, nieciekawe. Wareniklina jest produkowana przez firmę Pfizer. Firma Pfizer lubi sponsorować badania warenikliny, w których chętnie uczestniczy pani Gratziou. No a potem zaleca… oczywiście jak najbardziej obiektywnie.
To niestety jest kliniczny, nomen omen, przypadek konfliktu interesów. Co z tego, że gdzieś tam zapomina się o człowieku, którego zabija nałóg tytoniowy. Kasa, misiu, kasa…
A jeśli ktoś chce przeczytać analizę doniesienia pani G. napisaną przez fachowca – profesora medycyny – odsyłam do świeżego wpisu na blogu Mike’a Siegela, którego nie finansują koncerny tytoniowe, farmaceutyczne ani też producenci/dystrybutorzy e-papierosów.

Reklamy
 
5 Komentarzy

Opublikował/a w dniu 6 września 2012 w ogólne

 

Tagi: , ,

5 responses to “No i mamy wysyp…

 1. Marek

  7 września 2012 at 00:00

  Serdeczne dzięki za wszystko co robisz żeby przybiżyć nam, laikom, sprawy związane z chmurzeniem.
  Wielkie dzięki!

   
 2. Adam Turzyński

  7 września 2012 at 10:40

  …. to może napiszesz do ww. mediów, jak Autorytet?
  Może trzeba pomyśleć o stowarzyszeniu, aby było ciało, które będzie edukować i liczyło się w szumie medialnym?

   
 3. mascotte

  10 września 2012 at 21:39

  Witaj. A mnie się wydaje, że ta „sławetna” pani profesor Christina za punkt honoru wzięła sobie wspomożenie Grecji w wyjściu z kryzysu. Nie od dziś wiadomo, że sprzedaż wyrobów tytoniowych przynosi kolosalne dochody budżetowe i nie od dziś wiadomo, że w Grecji prawie każdy „palący” podpala elektronicznego papierosa czym „zubaża” budżet tego pogrążonego w kryzysie państwa. I stąd zapewne to „parcie” na obrzydzenie elektronicznych fajek.

   
 4. HoueK!

  11 października 2012 at 16:26

  “Stosowanie e-papierosów prowadzi do natychmiastowego uszkodzenia płuc” – no tak, jeden buch i puff! – nie masz płuca. “Chroniczne niedotlenienie powoduje raka” – myślę, że prędzej bym się udusił 😛

  OK, dwie godziny czytania SCh w godzinach pracy wystarczy, zmykam do domu 🙂

   

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: