RSS

Jeszcze kilka słów o włoskiej publikacji – o biernym chmurzeniu

01 Paźdź

W moim wpisie z dnia 2 lipca skrótowo odnosiłem się do wyników badań włoskiego zespołu pod kierunkiem panów dr. Romagna oraz Farsalinosa, wykonywanego w ramach programu ClearStream-AIR.
Wiem, że zainteresowanie wzbudziły niektóre związki o egzotycznych nazwach, występujące w tabelach w omawianej publikacji.
Mamy tam dość typowe węglowodory, takie jak dekan, undekan i dodekan. Mówiąc językiem popularnym, są to związki podobne do tych, które występują np. w gazie do zapalniczek – a w tych stężeniach na każdej ulicy, którą w ostatnich dniach przejechał samochód.
Kolejna grupa to limonen, cedren, longifolen, longicyklen, menten, kariofilen. Są to związki z grupy terpenów (dokładniej tzw. seskwiterpeny), obecne naturalnie w wielu olejkach eterycznych, szczególnie w mięcie pieprzowej. Ciekawostka – wszystkie te związki mają 15 atomów węgla. Generalnie nie bardziej szkodliwe niż te, które wdychamy z odświeżaczy powietrza.
Zainteresowanym polecam spojrzenie na rys. 8 w omawianej publikacji. Mamy tam wykres obrazujący wzrost tzw. TOC, czyli całkowitego węgla organicznego. Jak widać, po 11 minutach palenia analogów ilość związków organicznych w powietrzu jest taka, jak po 5 godzinach chmurzenia. Jak dla mnie – bardzo wymowne, zważywszy na fakt, że w tym drugim przypadku związki te nie są ani rakotwórcze ani też specjalnie toksyczne.

Jeszcze jedna ciekawostka, moim zdaniem istotna. Zgodnie z informacjami, które dotarły do mnie z „Nocy Naukowców” w Sosnowcu, w chmurce uzyskiwanej przy pomocy „palaczbota” stwierdzono zauważalne ilości akroleiny. Badania włoskie, omawiane tutaj pokazują, że tego związku (dość niebezpiecznego) nie ma w wydychanej przez uczestników badań chmurce. Skąd ta dość zaskakująca rozbieżność?
Wydaje się, że problem leży tutaj w sposobie uzyskania chmury. W badaniach włoskich e-papierosa używa człowiek, w Sosnowcu jest to automat. Jaka to różnica? Myślę, że jest to temat na oddzielną notkę – w której napiszę też nieco więcej o akroleinie.

Reklamy
 
5 Komentarzy

Opublikował/a w dniu 1 października 2012 w ogólne

 

Tagi: , ,

5 responses to “Jeszcze kilka słów o włoskiej publikacji – o biernym chmurzeniu

 1. goniec

  2 października 2012 at 12:57

  Właśnie, palaczobot musiał zaciągnąć bobra, niestety. Brak w tej chwili parownika, który pozwolił by na odparowanie jednym ciągiem większej ilości liquidu; może któryś z modów, ale takich zabawek badacze nie stosują.

   
 2. Mareckimt

  2 października 2012 at 18:09

  Pięknie! Dobre wieści!
  A teraz trzeba będzie to „unijnie” upie***lić. Bo po co nałogowcom ma być lepiej?
  Lepiej to ma być koncernom tytoniowym i tym od plastro-gumek.

   
 3. sawas

  2 października 2012 at 21:40

  Czyżby wspomniana akroleina powstawała przy zaciąganiu „palaczbota” na skutek zbyt dużej temperatury w parowniku? Może niezbyt precyzyjnie dobrano ciśnienie jakie wytwarza maszyna? Może zastosowany w doświadczeniu parownik nie był do końca sprawny? Tak, czy inaczej, dobrze będzie, jak jej obecność zostanie wyjaśniona. Jest to dosyć niepokojące, że znaleziono ją w chmurce. Dobra, koniec gadania, wracam do konsumpcji jajecznicy na masełku, w końcu, po co truć się akroleiną z epka.

   
  • Tomszo

   3 października 2012 at 17:12

   Wstrzymaj się chłopaku …troszeczkę 🙂
   Badania trwają i na tą chwilę „palaczbot” wchłania (nie potrafi wydmuchać) tylko…z różnymi ustawieniami siły zaciągania.
   Tutaj jego możliwości http://www.asimo.pl/modele/palaczbot.php
   Używane są tylko i wyłącznie gotowe…nasączone wkłady do e-p typu Health lub modelu 401…najtańsze i najbardziej (najłatwiej) dostępne.
   Nie badano składu , tylko ilość nikotyny.
   Na wyniki poczekaj troszeczkę,bo …i kał oraz mocz badają u króliczków 🙂
   Nie pisz bzdurek, tylko cierpliwie czytaj, bo tylko tyle możesz na dzisiaj .
   Oczekuj również na wpisy SCh …tyle tylko 🙂

    
   • sawas

    10 października 2012 at 23:14

    Co z tego, co napisałem, uważasz za bzdurę?

     

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 
%d blogerów lubi to: