RSS

Konferencja „Tytoń a zdrowie” – kilka refleksji – część 1

08 List

W dniach 7-9 listopada odbywa się w Poznaniu XIII Konferencja „Tytoń a zdrowie”, organizowana przez poznański Uniwersytet Medyczny wspólnie z Wydziałem Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Poznania.
W trakcie konferencji wygłoszono kilkanaście wykładów plenarnych, przedstawiono kilkadziesiąt prezentacji ustnych i podobną liczbę posterów.
Mnie oczywiście interesują głównie kwestie dotyczące e-papierosów, a w programie zaplanowany był niestety tylko jeden wykład plenarny na ten temat. Prezentacja ta nosiła tytuł „Elektroniczny papieros – bezpieczny substytut czy nowe zagrożenie?”, a wygłaszał ją prof. Andrzej Sobczak ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego.
Muszę przyznać, że prezentacja była bardzo ciekawa – napakowana istotnymi danymi, wykresami, a nawet słynnym fragmentem filmu z Johnnym Deppem tłumaczącym Angelinie Jolie, że to, czego używa, jest papierosem elektronicznym.
Byłem oczywiście ciekawy, czy prof. Sobczak odpowie na tytułowe pytanie, czy może zostawi je zawieszone w przestrzeni. Bardzo mnie ucieszyło, że ta odpowiedź padła, i to padła praktycznie jednoznacznie. Brzmiała: e-papierosa zdecydowanie należy uznać za bezpieczny substytut, pod warunkiem, że będzie on oferowany ludziom już uzależnionym od palenia a płyny stosowane w nim będą trzymały odpowiednią jakość.
Trzeba przyznać, że wykład spotkał się ze sporym zainteresowaniem uczestników – miejmy nadzieję, że jakaś część tych informacji zostanie przez nich zapamiętana.
Była też jedna prezentacja posterowa związana bezpośrednio z e-papierosami, także przygotowana przez zespół ze Śląska pod kierunkiem dr. hab. Jana Czogały. Tematem prezentacji była ocena zmian wybranych parametrów hemodynamicznych po użyciu elektronicznych inhalatorów nikotyny wśród regularnych palaczy papierosów. Autorzy badali takie parametry jak ciśnienie tętnicze krwi, tętno oraz stężenie COHb (karboksyhemoglobiny). Nas to oczywiście nie zdziwi specjalnie, ale ważne, że kolejny zespół potwierdza, iż chmurzenie nie ma praktycznie żadnego wpływu na wspomniane parametry hemodynamiczne, podczas gdy palenie analogów podnosi zdecydowanie ciśnienie, szczególnie rozkurczowe, tętno, jak też stężenie COHb, co wprost przekłada się na efektywność przenoszenia tlenu przez krew. Trochę bardziej szczegółowo napiszę o tych wynikach po ukazaniu się oficjalnej publikacji, co zapewne nastąpi niebawem.
Reszta informacji na temat konferencji już po jej zakończeniu – w tym także obiecuję sprawozdanie z ciekawych rozmów kuluarowych z prof. Sobczakiem.

Reklamy
 
3 Komentarze

Opublikował/a w dniu 8 listopada 2012 w ogólne

 

Tagi: ,

3 responses to “Konferencja „Tytoń a zdrowie” – kilka refleksji – część 1

 1. Mareckimt

  9 listopada 2012 at 14:47

  Mirku, zawsze jesteś na czasie z dobrymi i złymi wieściami.
  Ta jest jedną z najlepszych pośród tych, co oficjalnie traktują o wpływie wapowania na zdrowie.
  Jakże mnie to cieszy!
  Dzięki Mirku 🙂

   
 2. Tomszol

  9 listopada 2012 at 16:31

  No proszę, na mail brak odpowiedzi, to osobiście zawitali.
  Świetnie, że Pan tam był.
  Ciekawy jestem tych kuluarowych rozmów, bo pewnie tam najwięcej wiadomości.

   
 3. TOMMY

  9 listopada 2012 at 16:35

  Miło mi czytać takie treści. Na prawdę miło. :nc:

   

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 
%d blogerów lubi to: