RSS

Sprawozdanie z poznańskiej konferencji – część 2

10 List

Obiecałem kilka słów relacji z rozmowy (a właściwie kilku rozmów) z prof. Sobczakiem. Muszę przyznać, że rozmawiało nam się dobrze – nie zauważyłem jakichś specjalnych różnic w podejściu do kwestii e-fajek. Profesor, spytany jak podsumowałby swoje aktualne stanowisko na ten temat, powiedział: uważam, że to jest naprawdę dobra rzecz, pod warunkiem, że reklama jest kierowana wyłącznie do ludzi już uzależnionych. Trzeba silnie podkreślać, że nikotyna uzależnia, a więc nie powinni e-papierosów używać nieletni oraz osoby, które wcześniej nie paliły. Dodał, że bardzo istotną kwestią jest czystość liquidów, a więc wprowadzenie określonych standardów jakości płynów. Warto chyba też dodać, że prof. Sobczak uważa, że e-papierosy nie powinny zostać uznane za NTZ ani też za wyrób tytoniowy.
Wygląda na to, że zespół prof. Sobczaka może stać się wiodącym ośrodkiem badań nad e-papierosami. Wiem też, że bez problemu mogą się podjąć komercyjnych badań liquidów – zarówno importowanych, jak też produkowanych w Polsce. Warto wiedzieć, że Instytut Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego ma uprawnienia do przygotowywania ekspertyz, w tym także chemicznych i dysponuje całkiem dobrym zapleczem badawczym.

Kilka refleksji pozanaukowych – oczywiście wiadomo, że tego typu konferencje odbywają się najczęściej za pieniądze sponsorów. Nie inaczej było w tym przypadku – tutaj głównym sponsorem była firma Johnson & Johnson Poland, a na jednej z pierwszych stron po oczach drukowanego programu konferencji waliła po oczach wielka nazwa sztandarowego produktu firmy. Nie chodzi jednak w tym przypadku o zasypkę dla dzieci, ale o coś znanego pod nazwą Nico***te. Prezentacje sponsora były praktycznie codziennie a dwa wielkie banery stały na sali plenarnej przez cały czas konferencji. No cóż… chcą, aby środowisko medyczne dobrze zapamiętało nazwę – przypomni się zapewne w odpowiednim momencie. A że ostatnio coraz więcej prac pokazuje, że NTZ jest nieefektywna, to trzeba tym silniej wzmóc działania reklamowe. Kasa misiu, kasa…

Jeśli chodzi o samą organizację konferencji – trzeba przyznać, że była naprawdę dobra i sprawna. Sala Biała i Malinowa w urzędzie są faktycznie reprezentacyjne. Nie wiem, jak wyglądała biesiada w ramach integracyjnej kolacji czwartkowej, ale sądząc po miejscu w którym się odbywała (Restauracja Hugo), musiało być bardzo elegancko.

Na koniec chciałbym podziękować Pani Dyrektor Wydziału Zdrowia Urzędu Miasta Poznania oraz panu Jackowi Konieczce z tego samego wydziału za umożliwienie mi udziału w konferencji w charakterze dziennikarza naukowego.

Reklamy
 
3 Komentarze

Opublikował/a w dniu 10 listopada 2012 w ogólne

 

Tagi: ,

3 responses to “Sprawozdanie z poznańskiej konferencji – część 2

 1. Tomszol

  10 listopada 2012 at 21:26

  Jednak twarzą w twarz co innego niż opinie i wpisy na portalach 🙂
  Cieszy…zresztą uważam, że człowieka poznaje się dopiero w bezpośrednim kontakcie, a nie przez net i jakieś tam zdawkowe wpisy internetowe.
  Dodam, że e-dym oddał do badań ekipie prof. Sobczaka liquidy Blue Mist .
  Będzie też badana każda nowa partia tych płynów.
  Oby więcej takich.

   
 2. J3

  10 listopada 2012 at 22:43

  Dzięki za relację z konferencji. Takie wpisy jak te dwa ostatnie na Twoim blogu powinny trafić na portale informacyjne, żeby co nieco ludziom uświadomić. Pozdrawiam.

   
 3. ewula

  17 listopada 2012 at 21:33

  Również byłam na tej konferencji, prezentowalam swoje doniesienie i odczucia moje nt wykladu Sobczaka podobne, w końcu się ktoś wypowiedział w miare obiektywnie. Podobało mi się, widać ze coś się zmienia w świadomości. Osobiście udało mi się rzucic palenie dzięki e-papierosom, taki był cel, nie palę i nie uzywam e-papierosów juz około 3 lat. Pozdrawiam wszystkich forumowiczów e-papierosowych 🙂

   

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: