RSS

PAP-ka czyli kolejny „przemyślany” tekst o e-papierosach

04 Sty

Zaczął się nowy rok i mamy kolejny artykuł dotyczący e-papierosów. Powstał w PAP, ale jak znam życie, niebawem będzie rozpowszechniony w innych mediach (*). Dlaczego napisałem „PAP-ka”? No cóż – ludzie śledzący kwestie e-p orientują się w temacie i sami widzą, co w tym krótkim tekście jest napisane.
Autor tego tekstu zapewne nie zadał sobie trudu przeczytania projektu zmian w dyrektywie. Stąd w tekście pojawia się m.in. informacja o konieczności przebadania e-p przed uzyskaniem zezwolenia na sprzedaż. Gdyby tak było, w dyrektywie coś chyba by o tym napisali, prawda? No, chyba że dziennikarze wiedzą coś, czego my nie wiemy. Bać się czy jeszcze nie? Przy okazji – z tym „badaniem” e-papierosów jest nieco tak, jakby ktoś chciał badać fajkę (taką zwyczajną, tytoniową). Dopóki nie napcha się do tej fajki tytoniu i nie zapali, jest ona tylko przedmiotem zrobionym z kawałka wrzośca (czy innego materiału – przy okazji – ukłony dla Jalensa!) i plastiku. Nie truje ani nie leczy, bo to tylko przedmiot. Nie ma czego badać, ale trudno przecież wymagać, aby redaktor z PAP o tym wiedział.
Najfajniejsze jest jednak to, co napisano na końcu artykułu. Rynek rośnie w tempie 10-20% rocznie? Wartość 1 milion złotych? Ciekawe skąd te dane się wzięły. Jedna i druga wydaje się być zdecydowanie zaniżona. Najśmieszniejszy wynik wyjdzie jednak z podzielenia wspomnianej wartości rynku przez szacowaną liczbę e-palaczy (320 tysięcy). Wychodzi na to, że na jedną osobę przypada 3 złote. To chyba dość jaskrawo pokazuje, że coś w tych liczbach jest nie tak. Z tych trzech podanych danych, moim zdaniem, najbliższa prawdy jest sama liczba e-palaczy, chociaż ona też chyba jest nieco zaniżona.
No nic – zobaczymy co będzie dalej…

(*)
No i już mamy wysyp artykułów – wszyscy bezrefleksyjnie kopiują PAP-kę…

Reklamy
 
20 Komentarzy

Opublikował/a w dniu 4 stycznia 2013 w ogólne

 

Tagi: ,

20 responses to “PAP-ka czyli kolejny „przemyślany” tekst o e-papierosach

 1. Patry

  4 stycznia 2013 at 09:27

  Czytając takie PAP-ki ciągle zastanawiam się nad rzeczywistą rzetelnością informacji przekazywanych nam – masowym odbiorcom, na inne tematy.
  Skoro niemalże wszystkie artykuły związane z EP są wyssane z palca, to jak jest z innymi sprawami? Czy wszystko co czytamy i słuchamy to stek bzdur mający za zadanie lobbing/wysoką poczytność niezależnie od tego czy treść jest prawdziwa czy nie? W co wierzyć skoro nawet PAP wypisuje bzdury?
  Jako młody człowiek, z biegiem czasu coraz mniej wierzę mediom i coraz bardziej obawiam się o to czy my w ogóle mamy możliwość żyć normalnie, skoro wszystko jest sterowane przez nie widomo kogo i w nie wiadomo (lub wiadomo) w jakim celu…

   
  • StaryChemik

   4 stycznia 2013 at 09:46

   „Nawet PAP”… hmmm, widzisz – tam też pracują tylko ludzie i muszą coś wklepać, aby dostać kasę. Czasu na tzw. rzetelny research nie będą tracić. Jak mawiał klasyk – ciemny lud wszystko kupi.
   Pociesza mnie jedno – że młodzi ludzie zaczynają na to wszystko patrzeć krytycznie. Należy używać mózgu – to wystarczy do odfiltrowania głupot, przynajmniej w 95%.

    
 2. AeroD

  4 stycznia 2013 at 09:33

  Stek bzdur agencji prasowej. Do wieczora ten tekst będzie na wszystkich „popularnych” portalach internetowych. Co do treści, te cyfry jak już to zostało wspomniane – 1mln to mają obrotu miesięcznego więksi dostawcy sprzętu w Polsce.

   
 3. Drizzit E-cig

  4 stycznia 2013 at 11:32

  Kolejna porażka.
  To już nawet śmieszne nie jest.
  „Wszyscy” kurna kopiują i powielają te steki bzdur, niedomówień i fałszu.
  Szlag trafia normalnego usera 😦

   
 4. drumand

  4 stycznia 2013 at 14:58

  Do @AeroD: nie przesadzaj chyba nie wiesz ile to jest milion zł i jakiej wielkości firmy są zdolne robić takie obroty.

  Z papki:
  Projekt dyrektywy w tym względzie przewiduje wprowadzenie restrykcyjnego prawa uderzającego w ich producentów – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.
  Już widzę jak połowa Chińczyków zwija interes…. Cóż za nieznajomość podstaw tematu kolejnego pismaka.

   
  • Drizzit E-cig

   5 stycznia 2013 at 11:00

   „Producentów” napisali pismaki, ale zapewne chodzi o „dilerów” ep. Czyli bardziej w dystrybutorów i ich brandy.

    
 5. brulionman

  5 stycznia 2013 at 12:35

  rzadko kiedy redakcje weryfikują merytoryczną poprawność tekstów z papu więc należy się spodziewać że ten kwiatek pojawi się jeszcze wkilku innych miejscach

   
 6. neciu007

  5 stycznia 2013 at 13:50

  Co do treści ww. wiadomoci to już nie będę się rozpisywał… A gdzie jest przywołany Jalens?

   
  • StaryChemik

   5 stycznia 2013 at 15:30

   U mnie 😉 Jak piszę o czymkolwiek, co ma związek z fajką analogową, to automatycznie przychodzi mi na myśl Jalens – jako kopalnia wiedzy w temacie.

    
   • neciu007

    5 stycznia 2013 at 19:57

    Mnie też się autimatycznie Jalens kojarzy, ale jakoś mi znikł… Jakiś czas temu szykałem gdzieś po zakamarkach Internetu jego twórczości… Tak się urwało i ja nie wiem co się stało. Fakt, że mało mam czasu na Internet….

     
 7. Anna

  5 stycznia 2013 at 16:25

  Witam. Mam do Pana pytanie. Planuję kupić e-papierosa doczytałam się, że w niektórch liquidach jest alkohol. Ja alkoholu nie piję. Czy po zapaleniu e-papierosa może mi ten alkohol zaszkodzić i czy jest go więcej niż w piwach bezalkoholowych? Czy istnieją liquidy bez dodatku alkoholu? Bardzo bym była wdzięczna za odpowiedź na moje pytanie na mój adres e-mail.

   
  • StaryChemik

   5 stycznia 2013 at 23:00

   Anno – mogę odpowiedzieć na e-mail, ale muszę go najpierw znać. Jeśli nie chcesz go podawać tutaj, napisz do mnie na adres starychemik na poczcie gmail.com.
   W skrócie – alkohol w liquidach jest ilościach śladowych. Jest go mniej niż w dojrzałych jabłkach i znacznie mniej niż wytwarza Twój organizm w sposób naturalny.
   Jest go znacznie mniej niż w piwie bezalkoholowym.

    
   • Anna

    6 stycznia 2013 at 08:50

    Dziękuję za odpowiedź 🙂

     
    • Anna

     6 stycznia 2013 at 09:26

     W sumie o to mi tylko chodziło czy nie podchmielę się lub nie upiję po zapaleniu e-papierosa. Planuję kupić e-papierosa ” Mild Sin” firmy Mild i do tego liquidy bez nikotyny. Co Pan myśli o tej marce, czy są to takie porządne i jedne z lepszych e-papierosów?

      
     • StaryChemik

      6 stycznia 2013 at 14:09

      Podchmielenie czy upicie się jest praktycznie wykluczone – na to masz moje słowo.
      Co do następnych pytań – nie opiniuję żadnych konkretnych firm, marek itp. W tej sprawie odsyłam raczej na fora poświęcone e-papierosom.

       
 8. ukasyndm

  7 stycznia 2013 at 00:42

  WITAM czy mógłby ktoś napisać e-miel do pana borga dlaczego przyjął limit 4 mlg nikotyny i czym to argumentuje oczywiście po anglikańsku ??

   
 9. Piotr_M

  10 stycznia 2013 at 00:02

   
 10. Gryzelda

  15 stycznia 2013 at 21:38

  Uważam, że badania samych e-papierosów, bez wkładu jest jak najbardziej uzasadnione. Niektóre elementy poddane są wysokiej temperaturze, a jeśli te są wykonane z nieodpowiednich materiałów, to mogą wydzielać toksyczne substancje.

   
  • StaryChemik

   15 stycznia 2013 at 21:40

   Pozwolę się jednak nie zgodzić. E-fajka używa się z płynem – testowanie zupełnie na sucho mija się z celem.

    

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 
%d blogerów lubi to: