RSS

Zużyte akumulatory i baterie – co robić?

08 Sty

Ten wpis został zainspirowany jednym z komentarzy na blogu. Chodzi o pomijaną w zasadzie kwestię zużytych baterii/akumulatorów po e-papierosach. Fakt, że systemy zasilania są coraz sprawniejsze i trwalsze, ale wszystko ma swój koniec (a kij nawet dwa). No i wtedy pozostają nam zużyte akumulatory, z którymi nie bardzo wiadomo, co zrobić.
Niektóre z nich dostają częściowo drugie życie, ponieważ choćby na forach czasami można przeczytać apele o wysyłkę starych aku, które mają całkiem dobre gwinty czy elektronikę.
Dlaczego problem zużytych akumulatorów jest istotny? Co prawda nie zawierają one tak szkodliwych metali ciężkich jak rtęć czy kadm, ale jednak do ich konstrukcji używa się związków takich pierwiastków jak kobalt, czy mangan, a ponadto znajdują się tam często fluorofosforany, fluoroarseniany, rozpuszczalniki organiczne i sporo innych złożonych związków. Lepiej bezsensownie nie uwalniać tych związków do środowiska.
Praktycznie w każdym sklepie z osprzętem elektrycznym są specjalne pojemniki na zużyte baterie czy akumulatory. Podobne pojemniki spotykam w wielu galeriach handlowych. To naprawdę nie jest wielki wysiłek, aby przy okazji wizyty w tych miejscach zabrać z sobą garstkę zużytych akumulatorów czy baterii od wszelakiego sprzętu elektronicznego i właśnie tam się ich pozbyć. Tak jest zdecydowanie bezpieczniej i mądrzej.

Advertisements
 
4 komentarzy

Opublikował/a w dniu 8 Styczeń 2013 w ogólne

 

4 responses to “Zużyte akumulatory i baterie – co robić?

 1. Irek.

  8 Styczeń 2013 at 12:10

   
 2. KyRol

  15 Wrzesień 2013 at 00:46

  Takich pojemników nie brakuje także w sieciowych marketach

   
 3. Raz

  12 Lipiec 2014 at 19:50

  Ja też popieram, że to lepsze niż wyrzucenie do kosza, bo pomimo iż wysypiska mają sortownie to czy taka bateria trafi tam cała można już odpowiedzieć sobie samemu…

   
 4. Milka

  28 Październik 2016 at 13:47

  No właśnie ja wrzucam do torebki i przy okazji na zakupach wyrzucam je

   

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: