RSS

Polskie stanowisko na temat e-papierosów – ręce opadają…

22 Sty

Na portalu Radia ZET pojawił się wpis dotyczący nowej dyrektywy unijnej, w tym także odnoszący się do e-papierosów.
Przyznam, że nieco zmroził mnie fragment „Sygnalizują też potrzebę uporządkowania rynku e-papierosów. – Skierowanie tych wyrobów na drogę rejestracji jako produktów leczniczych byłoby najlepszym rozwiązaniem – można przeczytać w projekcie stanowiska Polski.”
Projekt polskiego stanowiska – wymyślony przez jakiegoś urzędnika z ministerstwa, który zapewne swoją wiedzę o e-fajkach czerpie z informacji prasowych. Coś typowego w stylu: nie znam się i dlatego się wypowiem. Wątpię, aby ministerstwo konsultowało z kimkolwiek takie stanowisko. Ba, nigdzie chyba nie można na ten temat nic przeczytać – żadnego oficjalnego projektu, już nie mówiąc o konsultacjach społecznych. No bo wiadomo, że urzędnicy wiedzą lepiej. Co ciekawe, w wielu artykułach (np. tutaj) w ogóle pomija się kwestie związane z e-papierosami. Obawiam się, że może być tak, że dyskusje będą dotyczyć analogów – slimów, mentoli i innych, a sprawa e-p zostanie tak po cichu przepchnięta właśnie w takiej formie, jak cytowana powyżej.
Jeśli rzeczywiście coś takiego zaprezentujemy jako Polska, to będzie to smutne. Bardzo smutne. A jeszcze smutniejsze będzie, jeśli Europa ochoczo na to przystanie. Chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć, co to oznacza dla całej społeczności chmurzących.
Czy jest szansa, aby coś jeszcze z tym zrobić, zanim Polska znowu wyjdzie przed szereg i postanowi pójść szlakiem najsilniejszych restrykcji wobec e-papierosów? Nie wiem – jakoś nie przychodzą mi do głowy rozsądne pomysły. Ręce opadają…

Reklamy
 
5 Komentarzy

Opublikował/a w dniu 22 stycznia 2013 w ogólne

 

Tagi: ,

5 responses to “Polskie stanowisko na temat e-papierosów – ręce opadają…

  • StaryChemik

   23 stycznia 2013 at 08:23

   Jasne – warto podpisać te petycje, ale ja myślałem raczej o czymś lokalnym – skierowanym do naszych decydentów.

    
 1. futrzak

  23 stycznia 2013 at 08:15

  Z drugiej strony lepsze to niż kwalifikacja jako wyrób tytoniowy i akcyza.

   
  • StaryChemik

   23 stycznia 2013 at 08:26

   Czy aby na pewno? Zauważ, że jeśli to zostanie zakwalifikowane jako produkt medyczny, automatycznie zniknie z rynku do czasu wykonania konkretnych badań klinicznych. I tu się zapętlamy, ponieważ nikt nie będzie zainteresowany tymi badaniami.
   Przypominam, że badania analogów były prowadzone za pieniądze z ich sprzedaży.

    
 2. Kaszeba

  23 stycznia 2013 at 09:38

  Tu można pisać do właściwego ministra. Moje doświadczenie jest takie, że najlepiej zapytać na jakiej podstawie twierdzą tak, a nie inaczej, przytaczając jak najwięcej faktów przeczących oficjalnemu stanowisku. Czasem ktoś w ministerstwie wyszuka jakieś ciekawe uzasadnienie, czasem jest bełkot i odpowiedź niekoniecznie na temat, ale zawsze ta odpowiedź jest (pisemna). Jedna wątpliwość – zazwyczaj kieruję takie zapytania w imieniu stowarzyszenia/fundacji. Nie wiem, jak wygląda taka korespondencja z obywatelem.

   

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 
%d blogerów lubi to: