RSS

Propozycja petycji do ministra zdrowia

23 Sty

Przemyślałem sobie pewne sprawy i mam takie dwa wnioski:
– chyba warto jednak coś zrobić, pokazać że patrzymy władzy na ręce
– wysyłanie po cichu maili czy listów do różnych organów władzy słabo nagłośni sprawę

Dlatego też mam taki pomysł: tworzymy petycję do ministra zdrowia, umieszczamy ją na petycje.pl i szeroko rozsyłamy apel do ludzi, aby ją podpisywali. Apelujemy na forach, facebooku czy w innych miejscach. Ważne, aby w miarę szybko zebrać pod petycją sporo podpisów.
Poniżej podaję mój projekt petycji, który oczywiście podlega dyskusji/modyfikacji. Czas jest kluczowy, dlatego proponuję ograniczyć dyskusję tylko do dziś. Jeśli projekt zyska akceptację, jutro go uruchomimy.

Czekam na Wasze opinie.

##################################################################################################
Pan Minister Bartosz Arłukowicz
Ministerstwo Zdrowia
ul. Miodowa 15
00-952 Warszawa
kancelaria@mz.gov.pl

Szanowny Panie Ministrze

Informacje prasowe z ostatnich dni, dotyczące polskiego stanowiska w sprawie unijnej dyrektywy tytoniowej, sugerują, że w ramach tej opinii planowane jest ze strony polskiej zasugerowanie Komisji ds zdrowia Unii Europejskiej skierowanie e-papierosów na drogę rejestracji ich jako wyrobów leczniczych, co w praktyce oznacza wycofanie ich z rynku. Oznacza to, że polskie władze nie tylko popierają propozycje unijnego komisarza ds. zdrowia – pana Tonio Borga, ale nawet je zaostrzają. Projekt dyrektywy zakłada, że takim obostrzeniom powinny podlegać liquidy o stężeniu nikotyny przekraczającym 4 mg/ml. 
Środowisko użytkowników e-papierosów, których w Polsce są już w tej chwili setki tysięcy, z dużą uwagą, ale przede wszystkim z wielkim niepokojem obserwuje tę próbę walki z produktem, który od kilku lat jest obecny na rynku i zdobywa coraz więcej zwolenników. Rozumiemy sens walki o zdrowie ludzi. Zdajemy sobie sprawę z tego, że rocznie w Europie około 700 tysięcy ludzi umiera z powodu chorób odtytoniowych. Właśnie dlatego  zdecydowaliśmy się zacząć używać alternatywnej metody przyjmowania nikotyny. W przypadku większości z nas pozwoliło to na całkowite porzucenie palenia tytoniu lub jego znaczne ograniczenie. Wielu z nas używa płynów beznikotynowych, a są też ludzie, którzy całkowicie porzucili nałóg. Jeśli e-papierosy znikną z rynku, nie mamy wątpliwości, że większość z nas wróci do dawnego nałogu. Czy właśnie taki jest cel działania rządu RP? Byłby chyba odwrotny od zamierzonego. Rozumiemy, że używanie e-papierosów nie zostało jeszcze przebadane w pełni, ale będąc ludźmi dorosłymi zdecydowaliśmy się na ten krok. Przekonała nas do tego wiedza na temat palenia tytoniu – dziesiątek związków rakotwórczych i tysięcy innych obecnych w dymie tytoniowym. W płynie do e-papierosa nie ma związków rakotwórczych. Jedynym, który jest szkodliwy, jest nikotyna, ale palacze są już przecież od niej uzależnieni. Trzeba dodać, że wielu z nas próbowało innych metod, w tym nikotynowej terapii zastępczej (NTZ). To prawda, że pozwala ona na dostarczenie organizmowi nikotyny, ale tylko na to. W przypadku NTZ nie ma niestety tego, co palacz chcący rzucić zwykle uznaje za nieodłączny element nałogu, a mianowicie zaspokojenia aspektów behawioralnych – trzymania czegoś w ręce, zaciągania się, wydmuchiwania chmury. Wszystko to jest natomiast w przypadku korzystania z e-papierosów. Prawdopodobnie dlatego odsetek tych, którzy od wielu miesięcy czy nawet lat nie palą tytoniu, jest zdecydowanie większy niż w przypadku NTZ. Uważamy, że e-papierosy powinny być dostępne dla osób dorosłych, które chcą rzucić palenie tytoniu. Dlatego popieramy rozwiązania prawne, które ograniczą dostęp do nich nieletnich. Warto zauważyć, że od dawna rzetelni sprzedawcy tych produktów dokonali saomograniczenia i nie zgadzają się na ich sprzedaż osobom poniżej 18 roku życia. 
Popieramy wszelkie inicjatywy, zmierzające do rzetelnego zbadania oddziaływania e-papierosów na zdrowie ludzkie. Takie badania winny być prowadzone właśnie z wykorzystaniem środków unijnych przeznaczonych na cele zdrowotne.

Istotą demokracji jest udział obywateli w rządzeniu, w tym także w tworzeniu prawa. Uważamy, że tak powinno być też w przypadku polskiego stanowiska w sprawie wspomnianej dyrektywy. Tymczasem nie ujawniono projektu naszego stanowiska, wykluczając z mechanizmów demokracji sporą część społeczeństwa. My ze swojej strony deklarujemy chęć współpracy przy tworzeniu prawa, szczególnie tego, które bezpośrednio dotyczy zdrowia ludzi a może decydować też o ich życiu. Dlatego też apelujemy, aby prace nad polskim stanowiskiem w sprawie dyrektywy tytoniowej były jawne i aby przedstawiciele środowiska użytkowników e-papierosów mogli wziąć w nich czynny udział.

Z poważaniem

Reklamy
 
49 Komentarzy

Opublikował/a w dniu 23 stycznia 2013 w ogólne

 

Tagi: , ,

49 responses to “Propozycja petycji do ministra zdrowia

 1. Symea

  23 stycznia 2013 at 11:24

  wspaniały pomysł!!!!

   
 2. Leszek Chwaliński

  23 stycznia 2013 at 11:27

  Oczywiście popieram!

   
 3. Maria Sobczak

  23 stycznia 2013 at 11:30

  Napisana w/g mnie bardzo konkretnie : nic dodać , nic ująć. Dziękuję za inicjatywę , ja osobiście podpiszę i rozpowszechnię taką petycję wśród moich znajomych e-palaczy bez wahania.

   
 4. Smilee

  23 stycznia 2013 at 11:30

  Zdecydowanie za !

   
 5. savantepl

  23 stycznia 2013 at 11:33

  http://www.ecita.org.uk/response%20to%20proposed%20revision%20of%20tpd%20160113.pdf

  może wykorzystamy coś zlistu brytyjskiej organizacji ECITA?

   
 6. janek

  23 stycznia 2013 at 11:34

  mysle ze nawet gdyby bylo zebranych 100 tys glosów za referendum, rząd by taką petycje wyrzucil do kosza

   
  • Paweł Zwoliński (@zwolin)

   23 stycznia 2013 at 13:15

   @janek

   W takim razie lepiej w ogóle nie pisać?…
   Twój komentarz jest deprymujący i opiera się na mniemaniu. Nic nie wniosłeś, za to mogłeś kogoś zniechęcić. Proponuję zmienić postawę albo wstrzymać się od głosu.

    
 7. Devon Rex Lawendowy PL

  23 stycznia 2013 at 11:36

  Popieram projekt. Zresztą kto jak nie Ty mógłby lepiej to wszystko ująć w słowa. Czekamy na gotową petycję i zaczynamy rozsyłać!!

   
 8. Markus

  23 stycznia 2013 at 11:36

  Jak najbardziej popieram petycję w takiej formie

   
 9. Devon Rex Lawendowy PL

  23 stycznia 2013 at 11:40

  Do Janek: nawet jeśli wyrzucą do kosza, naszym obowiązkiem jest coś zrobić. Muszą zdawać sobie sprawę, że to dotyczy to w tej chwili wg róznych szacunków ok 300 tys osób korzystających z tego sposobu przyjmowania nikotyny. Nie wyobrażam sobie, aby ten produkt miał zniknąć z rynku. Ja osobiście nie jestem jeszcze gotów całkowicie zrezygnować z nikotyny. Więc czeka mnie powrót do tradycyjnych papierosów. Przykra perspektywa. 1,5 roku „niepalenia” bierze w łeb.

   
 10. Adrian Soja

  23 stycznia 2013 at 11:45

  Ja osobiście dodałbym jeszcze iż „rejestracji ich jako wyrobów leczniczych = duże prawdopodobieństwo powstania czarnego rynku” i całkowita utrata kontroli nad naszymi płynami. Wiadomo to co jest zakazane zaraz napędzi nam różne dziwne „organizacje” które tym zakazanym będą handlować.

   
  • Janusz

   23 stycznia 2013 at 16:29

   Petycja jest super. Myślę, że wzmianka o ewentualnym powstaniu „czarnego rynku nie jest pozbawiona sensu. Przecież nam chmurzącym pozostanie wybór albo powrót do analogów, albo „czarny rynek”. I jeszcze jedno z czym się nie mogę pogodzić to z nazwą tego co używamy – „E-papieros”. Katastrofa! To jednak temat na inna dyskusję.

    
 11. Qbx

  23 stycznia 2013 at 11:48

  absolutnie akceptuję

   
 12. Fisherking

  23 stycznia 2013 at 12:07

  Chętnie podpisze i rozpropaguję, przy sporej ilości podpisów warto wkręcić to media oby nie było jak z ACTA pójdą przed szereg a potem się w piersi będą bili.

   
 13. Kudlaty

  23 stycznia 2013 at 12:27

  Warto chyba dodać, że wyniki aktualnych badań, prowadzonych przecież od kilku lat nie dały wyników sugerujących szkodliwość (pomijam oczywiście nikotynę).
  W jednym z wpisów na blogu jest zdanie, o tym, że po raz pierwszy w historii próbuje się zdelegalizować produkt mniej szkodliwy, na rzecz bardzo szkodliwego (papierosów).
  Tyle, że moim zdaniem, 300 tyś e-palaczy (nie wiem skąd ta liczba, wierzę na słowo) to spore straty na akcyzie. Osobiście jeszcze niewiele ponad miesiąc temu paliłem grubo więcej niż 30 papierosów dziennie.
  Już chyba wolał bym, aby liquidy były „zaakcyzowane”, niż traktowane jako produkty lecznicze (lata badań klinicznych i ogromny koszt prawdopodobnie zmiótł by natychmiast legalne płyny z rynku).

   
 14. Krzysztof Kazubiński

  23 stycznia 2013 at 12:29

  Oczywiście popieram inicjatywę. Trzeba działać jak najszybciej i rozsyłać petycję.

   
 15. Bromba

  23 stycznia 2013 at 12:49

  Oczywiście poprę petycję, tak jak popierałem tę z 2009 (petycje.pl petycja nr 4420).
  Swoją drogą może dałoby się tę poprzednią jakoś podłączyć ? Tam jest jakby nie było kilka tysięcy podpisów…

   
 16. Kaszëba

  23 stycznia 2013 at 13:12

  Bardzo dobre. Warto jednak pochylić się nad jednym zdaniem: „Dlatego popieramy rozwiązania prawne, które ograniczą dostęp do nich nieletnich”. Stawiam żolędzie przeciw bananom, że jeśli aktualne stanowisko RP przejdzie, w uzasadnieniu przeczytamy niby naszą własną opinię w tym temacie brzmiącą: „Dlatego popieramy rozwiązania prawne, które ograniczą dostęp do nich”.

   
 17. grania

  23 stycznia 2013 at 13:24

  Oczywiście jestem za petycją i na pewno ją podpisze,przy dużej ilości podpisów muszą zareagować,niech wiedza jak duża społeczność za tym stoi i jest aktywnie zainteresowana.Pozdrawiam

   
 18. gotronkk

  23 stycznia 2013 at 13:31

  Czekam na linka

   
 19. maniak

  23 stycznia 2013 at 14:03

  Oczywiście jestem za.
  BTW – zdanie „Wszystko to jest natomiast w przypadku korzystania z e-papierosów.” brzmi trochę niejasno. Może dodać w nim słówko – np „Wszystko to jest natomiast zapewnione w przypadku korzystania z e-papierosów.”. W tej formie brzmi chyba trochę zgrabniej – ale to tylko moje zdanie i sugestia.

   
  • StaryChemik

   23 stycznia 2013 at 17:25

   Dzięki, maniaku – rzeczywiście jedno słowo wypadło.

    
 20. kowak

  23 stycznia 2013 at 14:43

  Popieram w pełni, a działać trzeba jak najszybciej. Wyłącznie dzięki e-p wiem jak obrzydliwe i szkodliwe są analogi. Obecnie od trzech miesięcy jestem wolny od nikotyny i e-p.

   
 21. Willow

  23 stycznia 2013 at 16:56

  Dobrze napisane. Nic dodać, nic ująć. Czekam na adres gotowej petycji.

   
 22. windi95

  23 stycznia 2013 at 17:04

  Jak najbardziej za. Poprawka o „czarnym rynku” na pewno byłaby trafna. czekam na linka.

   
 23. Janusz

  23 stycznia 2013 at 18:03

  Fragment:
  „Informacje prasowe z ostatnich dni, dotyczące polskiego stanowiska w sprawie unijnej dyrektywy tytoniowej, sugerują, że w ramach tej opinii planowane jest ze strony polskiej zasugerowanie Komisji ds zdrowia Unii Europejskiej skierowanie e-papierosów na drogę rejestracji ich jako wyrobów leczniczych, co w praktyce oznacza wycofanie ich z rynku. ”

  jest „…sugerują” i potem „…..zasugerowanie…”

  a może tak?
  „Z informacji prasowych z ostatnich dni, dotyczących polskiego stanowiska w sprawie unijnej dyrektywy tytoniowej, wnioskować można, że w ramach tej opinii planowane jest ze strony polskiej zasugerowanie Komisji ds zdrowia Unii Europejskiej skierowanie e-papierosów na drogę rejestracji ich jako wyrobów leczniczych, co w praktyce oznacza wycofanie ich z rynku.”

  i dalej fragment:
  „Oznacza to, że polskie władze nie tylko popierają propozycje unijnego komisarza ds. zdrowia – pana Tonio Borga, ale nawet je zaostrzają.
  (Projekt dyrektywy zakłada, że takim obostrzeniom powinny podlegać liquidy o stężeniu nikotyny przekraczającym 4 mg/ml.) ”
  To w nawiasie bym skreślił z petycji, bo my się z tym również nie zgadzamy.

  i dalej fragment:
  „Jeśli e-papierosy znikną z rynku, nie mamy wątpliwości, że większość z nas wróci do dawnego nałogu”
  ja bym tu tak napisał:
  „Jeśli e-papierosy znikną z rynku, nie mamy wątpliwości, że większość z nas wróci do dawnego nałogu lub w akcie desperacji będzie tych produktów szukała na „czarnym rynku”.”

  może gdzieś w petycji warto wspomnieć o braku efektu „biernego palenia”??? Chyba nie…nie wiem.

   
  • StaryChemik

   23 stycznia 2013 at 21:42

   Dzięki za konkretne uwagi. Poprawki odpowiednio naniosę.
   O biernym paleniu nie będę pisał – tekst jest i tak dość długi.

    
 24. Pan chmura

  23 stycznia 2013 at 19:42

  Jestem za !!!

   
 25. Afrus

  23 stycznia 2013 at 19:52

  Za!!

   
 26. J3

  23 stycznia 2013 at 19:57

  Bardzo dobry pomysł. Podpiszę i namówię do podpisywania 🙂

   
 27. Aga

  23 stycznia 2013 at 21:11

  Jestem jak najbardziej za!

   
 28. NiemłodaChemica

  23 stycznia 2013 at 21:23

  Witam,
  bardzo dobry pomysł i oczywiście podpiszę…
  Jak zwykle chodzi o kasę; zdrowie obywatela jest na szarym końcu.
  Lobby producentów papierosów ostro wzięło się do pracy…;)

   
 29. pokoik

  23 stycznia 2013 at 21:37

  Jestem za i popieram w 100%

   
 30. Ewunia

  23 stycznia 2013 at 22:38

  Fantastyczna inicjatywa! Czy moga taka petycje podpisywac osoby nie bedace obywatelami polskimi?

   
  • StaryChemik

   24 stycznia 2013 at 08:49

   Trudne pytanie. Wydaje mi się, że skoro jest to stanowisko władz polskich, to raczej powinni to być obywatele RP.

    
 31. Stary Gaweł

  23 stycznia 2013 at 23:19

  Witam:

  po akapicie: Projekt dyrektywy zakłada, że takim obostrzeniom powinny podlegać liquidy o stężeniu nikotyny przekraczającym 4 mg/ml.
  tekst:
  Wyraźnie przemawiają za tym interesy producentów wyrobów tytoniowych.

  po akapicie:
  Czy właśnie taki jest cel działania rządu RP?
  zamiast: Byłby chyba odwrotny od zamierzonego
  tekst: Skutek takiego działania byłby zdecydowanie odwrotny od zamierzonego.\

  Po akapicie Wszystko to jest natomiast w przypadku korzystania z e-papierosów

  zmiana akapitu na :Czynniki te są natomiast zaspokajane w przypadku korzystania z e-papierosów
  i dalej:
  Z uwagi na zmniejszającą się liczebność ludności w wieku produkcyjnym, Rząd Rzeczypospolitej Polskiej powinien podjąć rygorystyczne i być może pionierskie działania których skutkiem będzie stopniowa eliminacja produktów tytoniowych z rynku i zastępowanie ich w przypadku osób uzależnionych – ogólnie dostępnym zamiennikiem w formie papierosa elektronicznego.

  Polecam ciekawskim dokument o wpływie podniesienia akcyzy na papierosy:

  http://global.tobaccofreekids.org/files/pdfs/po/Poland_tobacco_taxes_report_po.pdf

  Rząd zaślepiony przewidywanymi wpływami z akcyzy nie zrozumie (jeszcze), że wpływy z akcyzy nie pokrywają strat poniesionych na leczenie i skutki chorób palaczy w tym skutki pozamedyczne.

  Może jeszcze ktoś to stylistycznie obskoczy.

  Pozdrawiam

   
 32. marlen11

  23 stycznia 2013 at 23:59

  Jak najbardziej ZA!!

   
 33. Irek.

  24 stycznia 2013 at 08:06

  Podpisuje się obiema rękami. Temat na forum Inawery będzie. Proszę tylko o wiadomość na maila z linkiem do petycji.

   
 34. pysiol

  24 stycznia 2013 at 08:11

  Ech!Jak zwykle jestes pełen inicjatywy i pomysłów.Może ta petycja będzie pierwszym krokiem do zrzeszenia.W końcu większości z nas zależy na zdrowiu zas rządowi…no właśnie… chyba chodzi o kasę.Oczywiście podpisuję!!

   
 35. Anna Czerwonka

  24 stycznia 2013 at 10:09

  OOOO tak!!!!

   
 36. Kamil Chrapek

  24 stycznia 2013 at 11:05

  Jestem Za!

   
 37. Macho

  24 stycznia 2013 at 11:33

  Sensownie i precyzyjnie. Mocno popieram.

   
 38. Smooke

  24 stycznia 2013 at 12:52

  Świetnie napisane. Gratulujemy inicjatywy i postaramy się aby informacja o petycji dotarła do możliwie wielu osób.

   
 39. Myszkaa

  24 stycznia 2013 at 15:19

  Popieram!

   
 40. Mariusz Pawlik

  24 stycznia 2013 at 17:18

  Też popieram. Deklaruje podpisanie Petycji. Pozdrawiam

   
 41. KINDZO

  24 stycznia 2013 at 18:10

  jestem za

   
 42. leszek

  24 stycznia 2013 at 21:22

  ludzie; sprawa jest prosta; e-papierosy są bardzo szkodliwe ale dla budżetu państwa i tu jest pies pogrzebany.Policzcie ile pieniędzy zostało w waszych portfelach od momentu jak zaczęliście używać e-papierosów. ile vat-u nie zapłaciliście:) to jest ból pana rostowskiego a nasze zdrowie nikogo nie obchodzi.

   
 43. mysz

  24 stycznia 2013 at 23:02

  popieram

   
 44. olka

  28 stycznia 2013 at 11:54

  oczywiście bedziemy namawiać znajomych, jeśli oczywiście kogoś trzeba będzie namawiać. osobiście myslę, że oczywistą rzeczą jest podpisanie przez znanych mi chmurzących owej petycji.

   

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: