RSS

Kolejny ciekawy artykuł grupy prof. Polosy

30 Sty

W czasopiśmie International Journal of Environmental Research and Public Health ukazał się artykuł z wynikami badań grupy prowadzonej przez znanego nam profesora Riccardo Polosę. Tym razem badaniami objęto grupę pacjentów ze zdiagnozowaną schizofrenią. Znanym faktem jest, że schizofrenicy w większości są palaczami. Dlatego też niezbyt wskazane jest w tej grupie rzucanie palenia wspomagane warenikliną (Chantix/Champix), ponieważ akurat ten lek wykazuje sporo efektów ubocznych dotyczących właśnie stanu umysłowego. Często rejestruje się stany depresyjne, myśli, a nawet próby samobójcze.
Stąd właśnie próba wspomagania rzucania palenia przy pomocy e-papierosa. Grupę badaną tworzyło 14 osób, z których każda wypalała wcześniej co najmniej paczkę papierosów przez minimum 10 lat. Badania trwały dokładnie rok. Warto dodać, że żadna z badanych osób nie zamierzała rzucić palenia. Nikt z nich nie miał też wcześniejszego doświadczenia z użyciem e-papierosa, dlatego badacze stworzyli dla nich specjalną linię telefoniczną, gdzie mogli oni zasięgać pomocy w kwestiach technicznych. Pacjenci otrzymali e-papierosy z zapasem kartrydżów nikotynowych o mocy 7,4 mg.
Po roku połowa badanych paliła co najmniej o 50% mniej papierosów analogowych. Dwie z 14 osób rzuciły palenie zupełnie (14%). Co ciekawe – badani zużywali średnio mniej niż dwa kartrydże na dobę. Badani raportowali typowe skutki niepożądane – suchość w ustach (ustępująca po czasie), bóle głowy, mdłości oraz suchy kaszel. Wszystkie takie skutki zniknęły mniej więcej po 3 miesiącach. Nie stwierdzono żadnych symptomów typowych dla efektu odstawienia analogów, takich jak drażliwość, głód czy stany lękowe.
Stwierdzono, że przejście z analogów na e-papierosy nie miało wpływu na pogłębienie się symptomów schizofrenii.
Ponieważ pacjenci schizofrenicy często używają nikotyny, aby złagodzić skutki przyjmowanych leków, wydaje się bardzo rozsądnym zmiana sposobu wchłaniania przez nich nikotyny z palenia analogów na chmurzenie.
W podsumowaniu artykułu autorzy zwracają uwagę na to, że ich badania mają charakter wstępny, pilotażowy. Analizują wnioski, wskazując na to, że nie są one definitywne i ostateczne.

Cieszyć może to, że powstają kolejne istotne publikacje w ośrodkach naukowych. Zapewne będzie ich coraz więcej. Smuci niestety to, że nadal brak wieści o podobnych badaniach w Polsce.

Reklamy
 
2 Komentarze

Opublikował/a w dniu 30 stycznia 2013 w ogólne

 

Tagi: , ,

2 responses to “Kolejny ciekawy artykuł grupy prof. Polosy

 1. Mareckimt

  31 stycznia 2013 at 06:58

  Muszę popracować nad sobą dość mocno, może zdiagnozują u mnie lekarze schizofrenię, wtedy będę mógł legalnie chmurzyć 🙂
  Może to będzie normalne w tym nienormalnym świecie???

   
  • StaryChemik

   31 stycznia 2013 at 22:52

   Brzmi rozsądnie! Mam nadzieję, że jak znajdziesz właściwą ścieżkę, to się podzielisz.

    

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: