RSS

Lobby tytoniowe wywalczyło swoje. Kosztem e-fajek niestety.

30 Sty

Jak podają dziś media (Radio ZET i Rzepa jak dotąd), dyrektywa tytoniowa zostanie oprotestowana przez nasze władze, ale tylko w kwestiach dotyczących stricte analogów. Protest dotyczy papierosów smakowych oraz mentolowych. No tak, miliardy dochodu by uciekły.
A e-fajki mają zostać rzucone na pożarcie. Tak przynajmniej wygląda z krótkich informacji prasowych, jak zawsze konkretne dokumenty są chowane przed maluczkimi. „Tytoniowi” są silni – dopną swego zawsze. A jak się uda przy okazji upupić maleńkiego chmurzącego konkurenta, to nawet dla nich lepiej.
Można oczywiście pytać, jak to się ma do deklaracji, że władze chcą dbać o zdrowie ludzi. Pytać zawsze można, wszak mamy podobno demokrację.

Nie wiem jak Wam, ale mi skrzydła już opadają. Owszem, to wszystko musi jeszcze przejść przez Sejm i Senat, ale co z tego. Tytoniowcy zadbają i tam o swoje. Będzie rąsia, klapa, buźka, goździk i wszyscy będą szczęśliwi, że uda się miliardy zaoszczędzić.

Macie jakieś nowe pomysły? Dodam, że petycja wysłana pojedynczo do każdej z instytucji, które były adresatami, nie spotkała się nawet z odpowiedzią „dostaliśmy, rozpatrzymy”.

Reklamy
 
40 Komentarzy

Opublikował/a w dniu 30 stycznia 2013 w ogólne

 

Tagi: , ,

40 responses to “Lobby tytoniowe wywalczyło swoje. Kosztem e-fajek niestety.

 1. Janusz

  30 stycznia 2013 at 20:19

  Mam 55 lat i przez całe swoje życie w Polsce, w mojej ojczyźnie, czy to były rządy komunistyczne, czy już teraz „wolnej” Polski doznawałem od nich upokorzeń. Zawsze było coś nie tak!
  Mam 55 lat i mogę dzisiaj chodzić z otwartą przyłbicą i patrzeć ludziom prosto w oczy.
  Dlatego się pytam! Co ja ci Polsko tak złego uczyniłem?

   
  • StaryChemik

   30 stycznia 2013 at 21:36

   Wiesz co – mam prawie 2 lata więcej i dokładnie takie same odczucia. Jak nie czasy bidy gomułkowskiej to stan wojenny, kolejki, bezsensownie tracony czas. Potem chwila nadziei i znowu to samo. I co najgorsze – jakoś w tym tunelu światełka nie widać, a jak już jest, to okazuje się, że to od lokomotywy, która pędzi w naszą stronę.

    
  • Rafał

   9 lutego 2013 at 22:20

   To nie Polska jest winna, to niestety brak prawdziwych patriotów w rządzie

    
   • StaryChemik

    9 lutego 2013 at 22:59

    Mam prośbę – bez politycznego bicia piany tutaj, OK? Nie lubię, jak ktoś uznaje się za kompetentnego do oceny patriotyzmu innych.
    Dyskusje stricte polityczne będą kasowane.

     
    • Rafał

     9 lutego 2013 at 23:28

     sorry, proszę o skasowanie mojego powyższego wpisu…poniosło mnie,może błędnie odczytałem intencje przedmówcy

      
 2. NiemłodaChemica

  30 stycznia 2013 at 20:57

  A może do Palikota i Kalisza wysłać? Niech zapracują na głosy 😉
  Aż mi się wierzyć nie chce, że w Sejmie i Senacie nie ma ani jednego „e-parlamentarzysty”…
  A Ryszard Kalisz to przecież konstytucjonalista…

   
  • StaryChemik

   30 stycznia 2013 at 21:37

   Próbować oczywiście można, nawet paktu z diabłem. Tylko ciekaw jestem skuteczności – wtedy PO z przekory zagłosuje przeciw.

    
 3. Royalowy

  30 stycznia 2013 at 21:01

  Niby ceny fajek rosną bo chcą aby ludzie mniej palili… z drugiej strony wszystko idzie ku zbanowaniu e-papierosów… wychodzi na to że zawsze chodziło tylko o $$ w dupie mają obywateli.

   
  • Rafał

   9 lutego 2013 at 22:23

   jeśli chodziłoby o zdrowie to spore sumy z UE na promocję e-papierosków by szły….niestety nie na tym im zależy…wiadomo co jest najważniejsze

    
 4. KnUR1

  31 stycznia 2013 at 04:57

  Spakować się i zostawić tą Mordownie. Szkoda życia. Nic nie wskórasz!

   
 5. Mareckimt

  31 stycznia 2013 at 06:52

  Większość z nas jest przeświadczona, że e-palenie jest zdrowsze od palenia, więc w imię czego nam tego zabraniać? Nie, to tylko retoryczne pytanie. Ja wiem w imię czego: kasy! Kasy dla koncernów i budżetu. Tu nie toczy się batalia o nasze zdrowie. My mamy zap**lać do 67 lat i potem odwalić kitę. Albo i wcześniej. Ale przedtem trzeba z nas wyssać ile tylko się da.
  Po co mamy tanio wapować, po co wyjść z nałogu, jeśli lepiej dla władców będzie, gdy będziemy kupować analogi. Raz jeszcze powtórzę; tu nie chodzi o nasze zdrowie.
  Sloganami tylko politycy mordy sobie ucierają. Zobaczcie jaki majstersztyk został zrobiony: legalnie kupisz towar, a palić można tylko w podziemiu!!! Analogi mam na myśli rzecz jasna. Walczy się z palącymi a koncerny tytoniowe mają się dobrze i liczą zyski. Przecież to jakaś paranoja!

   
 6. tomcich

  31 stycznia 2013 at 09:41

  Myślę, że zmierza to ku temu, że rynek e-palaczy spotka się z ustawodawcami w sądzie. W Holandii Niemczech i USA już przegrali z e-papierosami.

   
 7. macho

  31 stycznia 2013 at 11:55

  A ja mam podejrzenie, że mimo wszystko koncerny tytoniowe nie wygrają. Dlaczego? Liczba osób palących analogi sukcesywnie maleje. Nawet gdy zbanuje się elektroniki, to ja na przykład nie powrócę już do analogów. Będę kupował liquid za granicą, lub będę komponował go sam – i podobnie postąpie z akumulatorkami. Będę regenerował je, lub kupował za granicą, a koncerny tytoniowe nie dostaną już ode mnie za nikotynę ani grosza. Tak samo państwo ‚Polskie’. To, co się dzieje w tym temacie odzwierciedla również sposób załatwiania spraw przez rządzących na innych płaszczyznach gospodarki, problemów społecznych, itd. Wiem z kilku źródeł jak bardzo pozory działania władzy mogą naiwnych ludzi mylić. I mylą w istocie. Potrafią tak mylić miliony. W wielu przypadkach jest tak, że im gorzej, tym lepiej, a owe głoszone publicznie dbanie rządzących o zdrowie społeczeństwa, i o zasobność portfeli Kowalskich czy Kowalewskich, to zwyczajne, lub niezwyczajne zamierzone pustosłowie i pozoranctwo. Dla mnie osobiście, tego rodzaju postępowanie władzy jawi się jako wyjątkowo ohydne, dlatego już teraz wiem, że moja determinacja w tym, aby nie dać się skubać czy nie dać się wpędzić na złą drogę będzie rosła odwrotnie proporcjonalnie do determinacji władzy i tytoniowych koncernów chcących mi w tym przeszkodzić.

   
  • Rafał

   9 lutego 2013 at 22:28

   moim zdaniem nie do końca musimy się bać…baterie będą sprzedawać jako do czegoś innego, sprzedaży grzałek też raczej trudno zabronić. Jedynie mogą dobrać się do liquidu z nikotyną choć liczę na naszą polską kreatywność, pewnie będzie dostępny jako coś innego. ewentualnie trzeba będzie zrobić spooooooooore zapasy. Jest nas za dużo (e-palaczy), żeby dali nam radę 😉

    
   • StaryChemik

    9 lutego 2013 at 22:57

    „Jedynie mogą się dobrać do liquidu z nikotyną” – no właśnie TO jest to, o co walczymy. „Spore zapasy”? Po 2-3 latach zapasy Ci się skończą, bo baza będzie do wywalenia. „Jest nas za dużo”… eee, a jak trzeba podpisać petycję, to niecałe 3 tysiące się zrywa.
    „Kreatywność”? No na Boga – nie o to przecież chodzi. Chodzi o to, aby to było wszędzie dostępne i legalne.

     
 8. Afrus

  31 stycznia 2013 at 12:27

  Trzeba kupić zapas płynu na rok a potem sprowadzać:(

   
 9. jupiajo

  31 stycznia 2013 at 18:32

  Wiem, że nie każdy się ztym zdodzi, ale może czas zacząć nazywać sprawy i osoby po imieniu. Może przezwisko „Sprzedawca raka” otrzeźwi kilku polityków. Proponuję uderzyć do tygodników. Może którys zechce opublikować artykuł analityczny.

   
 10. ja

  31 stycznia 2013 at 21:32

  tak się zastanawiam czy można pozwać unię europejską w starsburgu za ograniczenie moich praw…

   
 11. ja

  31 stycznia 2013 at 21:37

  dla wszystkich którzy szykują się do próby kupowania liquidów za granicą:

  Third, harmonisation is justified to ensure
  that certain provisions concerning the internal market are not circumvented. This is
  particularly relevant for the areas on cross-border distance sales and traceability and
  security features. Measures foreseen in these areas will facilitate licit activity and
  thus prevent sale of tobacco products not complying with the TPD, including health
  warnings in the right language and ingredients regulation.

  W skrócie: trzeba zabezpieczyć granicę przed nielegalnym towarem.

   
 12. Jacek

  31 stycznia 2013 at 22:27

  Szkoda nerwów. Przyjdzie czas na debaty nad tym tematem w sejmie, i do tego czasu przydałoby się nas jakoś zorganizować. W Polsce e-palenie raczkuje, dlatego tak ważne jest informowanie ludzi o tym czym jest e-papieros, co o nim wiemy i dlaczego na niego się decydujemy. Jak to wyjdzie z legalnego obrotu, trzeba będzie się chować jak z jakimiś narkotykami. Może Czesi jak zwykle będą od nas mądrzejsi i za liquidem nie będzie trzeba daleko jeździć 🙂

   
 13. Ewunia

  1 lutego 2013 at 09:43

  A mozeby zainteresowac sytuacja naukowcow, ktorzy pracuja w tej dziedzinie. Stary Chemiku, chyba ich znasz. Moze ich glos mialby jakis wplyw na ministra? Albo jakichs celebrytow?

   
 14. savantepl

  1 lutego 2013 at 10:34

  inicjatywa ustawodawcza wymaga 100tys podpisów obywateli lub 15 posłów. Myślę że to drugie rozwiązanie będzie łatwiejsze do osiągnięcia. Możemy poprosić na początek na ograniczenie dostępu e-liquidów dla osób niepełnoletnich. Posłowie dostaną pozytywny PR i staną się niejako naszą reprezntacją w sejmie zapewniając sobie niemałe poparcie… ot taki mały pomysł…

   
  • StaryChemik

   1 lutego 2013 at 10:38

   Pomysł jest ciekawy – wart rozważenia. 100 tysięcy podpisów jest, jak piszesz, niespecjalnie realne, ale 15 posłów… powinno się znaleźć.
   Trzeba by tylko sensownie do tego podejść i zastanowić się do kogo konkretnie uderzyć.

    
  • Janusz

   1 lutego 2013 at 11:10

   Tylko jak to zrobić? Do kogo się zwrócić? Idealny „kandydat” w sejmie to poseł PO, rozpoznawalny, medialny, z charyzmą używający e-papierosa.

    
  • Jacek

   1 lutego 2013 at 12:06

   Najważniejsze, że sprawa nie jest szczególnie polityczna, bardziej finansowa, a największy nacisk wywierają lobbyści oraz brak wiedzy. Możemy szukać poparcia u posłów różnych partii, niekoniecznie musi być to temat sporny między partiami. Dobrze przygotowana i przemyślana inicjatywa społeczna i portale społecznościowe, zdobyć poparcie społeczne, którego niestety nam brakuje i wtedy zwrócić uwagę polityków. Od tygodnia nie miałem w ustach papierosa, a oni chcą mi to zabrać! Zrobią ze mnie przestępcę i szmuglera, tego mogą być pewni.

    
 15. Kudlaty

  1 lutego 2013 at 10:58

  Paliłem papierosy po 40szt w paczce, po 21pln i na tym oprę kalkulację (niestety cena z ubiegłego roku, więc szacunek będzie trochę oszukany). Jako liczbę e-palaczy przyjąłem znalezioną na necie liczbę 320 tysięcy osób.

  Akcyza, której nie zapłacę
  akcyza z 1 paczki (ok 66%, pomijam VAT): 66% * 21 pln = 13,86 pln
  paczka dziennie * 365 dni, czyli: 13,86pln * 365 = 5058,90pln
  A więc do budżetu w 2013 roku, z powodu mojego e-palenia nie wpadnie ponad 5000pln

  Jeśli każdy e-palacz wypalał choćby 1/4 tego co ja (10 papierosów dziennie), to państwo traci na nas wszystkich: 320tyś osób * (5058,90 / 4) = 404 712 000 pln, czyli ponad 400mln złotych.

  wartość mojej paczki fajek bez podatków (akcyza + VAT): 21pln – (21pln * 85%) = 3,15pln !!!!!
  roczna wartość moich fajek: 3,15pln * 365 = 1121,40pln

  Analogów w ogóle już nie palę, odstawić nikotyny nie potrafię…. Czy to znaczy, że docelowo muszę zachorować na raka, lub inne choroby „odtytoniowe”? Bo mam wrażenie, że nie chodzi o nic innego niż kasa.

   
 16. savantepl

  1 lutego 2013 at 14:44

  abstrahując od tematu w Anglii jest dostępny QuickMist (spray z nikotyną) od nicorette
  na stronie http://tiny.pl/h2dwl jest raport ich ministerstwa zdrowia skład strona 5:
  glikol, etanol, gliceryna, woda, smak miętowy…. czyli co badania już ktoś zrobił i został zatwierdzony jako NTZ. Różnica tylko w sposobie dozowania tu spray u nas podgrzanie…

   
  • StaryChemik

   1 lutego 2013 at 15:26

   Znam ten spray z publikacji. Różnica polega tu, jak zapewne wiesz, na sposobie przyjmowania. Spray działa tylko w ustach, natomiast przy chmurzeniu przyjmujemy to wziewnie.
   No ale i tak jest to już zdecydowany postęp.

    
 17. Dominik Klimczak

  1 lutego 2013 at 17:25

  Witam, senator PO Łukasz Abgarowicz jest po naszej stronie są też inni. Abgarowicz tak pisał w 2009 http://biznes.newsweek.pl/czy-e-papierosy-beda-nielegalne,43545,1,1.html Może warto spróbować się z nim skontaktować?

   
  • StaryChemik

   1 lutego 2013 at 21:31

   Dzięki za informację – to dobry pomysł!

    
  • marlen11

   2 lutego 2013 at 02:47

   Bardzo dobry pomysł!!

    
  • utak3r

   4 lutego 2013 at 20:36

   Dobrze, że z PO – mi też pierwszy na myśl przyszedł (jak komuś wyżej) Kalisz, no ale rzeczywiście mogłoby się to skończyć reakcją na przekór…

    
 18. palcz86

  2 lutego 2013 at 12:29

  Stary Chemiku. Nawet jakby naszym władzą zupełnie odbiło i chciały wprowadzić powyższe rozwiązania, to ile mamy czasu według Ciebie na spokojne e-palenie?

   
  • StaryChemik

   2 lutego 2013 at 15:10

   Z danych medialnych wynika, że dyrektywa może wejść najwcześniej w 2015 roku. Tyle Europa, a co do naszych władz… kto to wie.

    
 19. Jagulinda

  11 lutego 2013 at 09:05

  W piątek rozmawiałam z kolegą, który zajmuje się tematyką UE. Między innymi, a może w szczególności zagadnieniami lobbyngu.
  Co do najmniej korzystnego terminu wprowadzenia takiej dyrektywy zorientuje się. chodzi oczywiście o vacatio legis. Bo rzeczywisty czas trudno określić, czynników na to wpływających jest zbyt wiele.
  Wg niego żeby przepchnąć nasze inicjatywy należałoby faktycznie stworzyć zrzeszenie producentów LQ i e-papierosów i wynająć profesjonalna firmę/osobę która lobbowała by na naszą rzecz.
  Koszty sa bardzo wysokie, dlatego dobrze byłoby zrzeszyć się w ramach kilku państw. czy to jest realne? ja bym założyła ze tak, w końcu mimo tego ze konkuruje się na rynku to jednak cel jest wspólny.

   
 20. pale se

  15 lutego 2013 at 03:57

  Nie ma co się bać! Np takie medium jak Gazeta Wyborcza będzie za e-palaczami. Skąd to wiadomo? A no chociażby stąd:

  i stąd:

  Jak Adaś jest wśród nas to niech tylko spróbują!

  PS prosze nie sugerować się treścią tych filmów. Pokazuję tylko Adama!

   
  • StaryChemik

   15 lutego 2013 at 12:55

   Czy będzie za e-palaczami – nie wiadomo. Jakoś do tej pory nie widziałem tam żadnego poważnego materiału na ten temat. Jak zobaczę, uwierzę.

    
  • StaryChemik

   20 lutego 2013 at 17:05

   No i masz dość szybkie rozwiązanie tego, co GW myśli o e-fajkach… patrząc na ostatnie publikacje.

    
 21. Jacek

  15 lutego 2013 at 13:07

  Jako ciekawostka – bardzo podobna petycja do naszej z przed prawie 4 lat:
  http://www.petycje.pl/4420 do ówczesnej minister zdrowia, Ewy Kopacz.
  Gdyby nie UE, to można by mieć nadzieję, że sprawa znowu będzie zapomniana.

   
 22. Karol

  20 marca 2013 at 19:14

  Kochani, jeśli przychodzi wam coś do głowy bądź wyczujecie ze coś sie będzie złego działo na rynku e-papierosów proszę śmiało pisać na maila: karol667@gmail.com będziemy reagować w sejmie.
  E-palacz Karol Kowalczyk
  V-ce przewodniczący Ruchu Palikota Grodzisk Maz.

   

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 
%d blogerów lubi to: