RSS

U drzwi twoich stoję panie (polityku) – krótkie sprawozdanie

18 Lu

Minęło już trochę czasu od opublikowania i wysłania do różnych polityków naszej petycji. Warto może krótko podsumować stan obecny. Mamy aktualnie trochę ponad 3150 podpisów. Niby sporo, ale jest to mniej więcej 1% szacunkowej liczby chmurzących w Polsce. Przyznam, że liczyłem na zebranie 10 tysięcy podpisów.
Oczywiście żaden z adresatów petycji – min. Arłukowicz, posłanka Pomaska ani kancelaria premiera nie pofatygowali się, aby chociaż potwierdzić, że dostali tekst i zapoznali się z nim. Myślę, że warto sobie o tym przypomnieć, gdy będziemy szli kolejny raz do urn. Politycy mają nas w głębokim poważaniu.
Zero odpowiedzi
Wysłałem dodatkowo maile do senatora Abgarowicza, który kiedyś bardzo pozytywnie wypowiadał się o e-fajkach w komentarzu dla Newsweeka, jak też do pani poseł Kozłowskiej-Rajewicz, która w czasie prac nad ustawą antytytoniową stała po naszej stronie.
Zero odpowiedzi.
Dowiedziałem się też, że w nieodległym czasie w programie radiowej Trójki „Za a nawet przeciw” pan redaktor Kuba Strzyczkowski ma się zająć też tematem e-p. No to i do niego napisałem, oferując pomoc w dotarciu do źródeł, wszelkie dane, research itp.
Zero odpowiedzi.
Nie wiem czy ktoś z chmurzących też podejmuje jakieś działania. Żadne konkretne informacje na ten temat nie docierają do mnie, na forum też raczej o tym cicho. I już nie wierzę w opowieści o tym, że ktoś jakieś stowarzyszenie będzie tworzył, ludzi zbierał do wspólnych działań. Znowu była chwilka słomianego zapału, deklaracje, że już, że zaraz, że tym razem to już na pewno.
Zero efektu.

Troszkę szkoda, ale cóż… nie da się wszystkiego ciągnąć jednoosobowo. Dlatego też moja misja w tym temacie jest już raczej zakończona. Teraz kolej może na przejęcie pałeczki. Ktoś jest chętny?

Dodano 19.02: bardzo proszę o nieumieszczanie tutaj linków do stron, które prowadzą do firm sprzedających e-fajki.

Reklamy
 
27 Komentarzy

Opublikował/a w dniu 18 lutego 2013 w ogólne

 

Tagi: ,

27 responses to “U drzwi twoich stoję panie (polityku) – krótkie sprawozdanie

 1. RavenMag

  18 lutego 2013 at 23:03

  Dobijałem się do lokalnych mediów. Pisałem do radia, gazet, internetowej TV. Oferowałem napisanie artykułu, lub pomoc merytoryczną, podpowiadałem pomysły na audycje, programy TV. Na moje pisma także zero odpowiedzi. Myślę, że dopóki ktoś chmurzący nie będzie na właściwym stanowisku we właściwym medium, dopóty temat będzie pomijany, ewentualnie przekręcany (np. sławetny rakotwórczy nitrozoamin w e-papierosach 😉 http://www.rmf24.pl/nauka/news-e-papierosy-moga-byc-szkodliwe-dla-zdrowia,nId,626778 ). Ale czy TEN KTOŚ będzie wtedy wystarczająco odporny na pokusy koncernów tytoniowych czy farmaceutycznych? Czy będzie gotów położyć głowę pod topór bezrobocia za napisanie RZETELNEGO artykułu na temat e-p? Się okaże. Ja niestety, nie mam ‚pleców’. Mogę jedynie paradować z Lambo, robić małe lub większe zamieszanie wokół siebie i edukować kogo się da. Cóż- zasiać ziarno każdy może. Czy coś z tego wyrośnie?

   
 2. Adam Turzyński

  19 lutego 2013 at 00:17

  Cóż, ja jestem tutaj dyżurnym mówiącym, że chciałem, ale mnie nie chciano. Admin z zielonego forum wolał bawić się w piaskownicę, w szerloka i bóg-wie-kogo-jeszcze, do tego stado wszystko-wiedzących forumowiczów, którym trzeba pod nos podtykać wszystko, bo im się należy, ale nic z siebie, poza marudzeniem, nie dadzą.
  Ten kraj nie nadaje się na rewolucję, bo ludzie zamienili się w bierny, tępawy tłum. Są jednostki wybitne, które albo robią swoje i tylko dla siebie, albo ci, którzy właśnie przestali się udzielać, bo zobaczyli wdzięczność ludu…

   
 3. Janusz

  19 lutego 2013 at 08:48

  Tak szczerze mówiąc to zero zainteresowania tematem tam gdzie ono powinno być. Mam namyśli wszelkiego rodzaju fora zielone, niebieskie itd..Trafia tam przypadkowo, na krótko, wielu chmurzących. Niestety informacja o petycji jest gdzieś „wciśnięta” pomiędzy setki innych wątków. No cóż, właściciele tych forów, kiedy zostanie wprowadzony zakaz używania e-p, przerzucą się na inne równie interesujące tematy. Np o burakach, czyli o temacie który im jest naprawdę bliski.

   
 4. Patryk

  19 lutego 2013 at 11:52

  Szanowny Chemiku, nie poddawaj się, jeszcze nie dopóki wszystko jest świeże i pomimo wszelkich przeciwności można coś z tym zrobić. Ja również zamierzam „coś” z tym zrobić i zacząć działać już wkrótce…

  Na deser jeden idiotyczny artykuł który twierdzi że e-fajki zawierają tytoń (!)

  http://www.bankier.pl/forum/nowa-wiadomosc.html?article_id=2763486

  i jeden pozytywny:

  http://www.rynekzdrowia.pl/Badania-i-rozwoj/Badania-e-papierosy-znacznie-mniej-szkodliwe-od-tradycyjnych,128079,11.html

   
 5. Łukasz Wojciechowski

  19 lutego 2013 at 12:13

  Z tego co wiem, jest kilku polityków którzy chmurzą. Trudno mi uwierzyć, że pozostaną obojętni na losy e-palenia w naszym kraju.
  Ja mam nadzieję, że pomysł z zakazem się nie przyjmie.

   
 6. rychu p

  19 lutego 2013 at 13:46

  NASZE FORA ISTNIEJA TYLKO I WYLACZNIE DLA ZYSKU TYCH KTORZY OFERUJA SPRZET I L=PLYNY A POZATYM TYLKO BIADOLENIE MOZNA TAM ZNALEZC GDY POJAWI SIE TEMAT W/WYMIENIONY,PETYCJA,JAKA PETYCJA?SLYSZE GDY SPYTAM JEDNEGO CZY DRUGIEGO ZNAJOMEGO W REALU-NIC NIE WIDZIALEM NA FORUM,PETYCJI TEZ NIE PODPISYWALEM,DLA WSPOLNEGO DOBRA POWINNA BYC PODWIESZONA NA GLOWNEJ STRONIE A NIE BANERKI REKLAMOWE SIE ZMIENIAJA I NIC POZA TYM…JAK MOGE NAKRECIC GRZALKE HE HE ZAL POPROSTU ZAL,A TY STARY CHEMIKU NIE PODDAWAJ SIE,LATWO MOWIC ALE TRZYMAM KCIUKI ZA CIEBIE,JA JAKO DAJACY SOBIE DOBRZE RADE W TEMACIE ELEKTRONIKI I CHEMII TEZ SOBIE PORADZE JAK E-P ZNIKNIE Z RYNKU I POZOSTANIE TYLKO NIELEGAL ALE CO Z RESZTA E PALACZY ,KTORZY NIE MAJA BLADEGO POJECIA JAK ZROBIC LIQUID ,JAK ZROBIC SAMEMU BAZE,SKAD NIKOTYNE ITD

   
 7. grania

  19 lutego 2013 at 13:51

  Sluchajcie młodzi,gniewni-ja już jestem na to za stara( 65 lat) ale wy możecie to zrobić=trzeba założyć ogólnopolskie stowarzyszenie(partię?) z oddziałami w każdym województwie,skrzyknąć się, wybrać przewodniczącego i etc.Jesteście młodzi ,walczcie o swoje sprawy, ja wierzę, że się uda! będę śledziła wasze poczynania i nie chcę słyszeć narzekań a śledzić czyny. Pozdrawiam Grażyna

   
 8. Ryszard

  19 lutego 2013 at 17:11

  Szanowny Stary Chemiku
  Masz rację – nie da ciągnąć się tematu jednoosobowo. Chmurzący zbudzą się dopiero gdy przysłowiowa ręka wyląduje w nocniku. Oj będzie lament i zgrzytanie zębów. Szanowni forumowicze weźmy wszyscy pióro w rękę i niech każdy z nas zaatakuje jednego ,,osła” a z pewnością na efekty nie trzeba będzie zbyt długo czekać. Jest nas ponad 3 00 000 Ja na celownik biorę rządzących i tych z lewej strony ekranu. O efektach będę informował. Nasza bierność spowoduje iż doczekamy się w najlepszym przypadku zmiany prawa w postaci nałożenia podatku akcyzowego na liquidy. Pozdrawiam.

   
 9. lukaszww

  19 lutego 2013 at 18:04

  Najsmutniejsze jest to, że petycję podpisały 3173 osoby. Na zielonym forum mamy 19112 a na brązowym 15321. Średnia z ilości użytkowników wychodzi całkiem niezła. Porównując do ilości podpisów (petycji) wychodzi marnie, powiedziałbym, że wręcz żenująco. Ciekaw jestem gdzie, są Ci krzykacze co twierdzą „nigdy więcej analoga”, „jak mogłem/am palić to świństwo”. Jeśli wprowadzą jakieś sankcje odnośnie e-palenia, dopiero zaczną lamentować jak, to im źle i co można w tej sprawie zrobić. Wtedy niestety będzie już za późno i obudzą się z ręką w nocniku.

   
 10. macho

  20 lutego 2013 at 02:25

  Brak większej liczby podpisów pod petycją świadczy o nie najlepszej strategii dla jej nagłaśniania, i o małych możliwościach do nagłaśniania dla przeciętnego internauty. Brak większej liczby podpisów świadczy też o dużej ingorancji kilku przynajmniej bardzo czynnych w temacie e-papierosów osób które znając tą petycję mogły bardzo łatwo pomóc w jej nagłośnieniu, a które z takich czy innych powodów nie zrobiły tego.

  Osoby które realnie przyczyniły się do nagłośnienia petycji zrobiły co mogły w danych warunkach, robiąc to w krótkim czasie. Trudno oczekiwać, aby kilkadziesiąt osób nie mających dostępu do mediów zdolnych było w krótkim czasie nagłośnić w internecie tą petycję na cały Kraj. To nic, że mamy ‚wolny’ Internet. Możliwości nagłaśniania w nim różnych tematów zależą od rodzaju tych tematów, oraz od rodzaju i trwałości sieci powiązań między jednostkami, firmami, między organizacjami, oraz między agencjami. Miejsce w hierarchii możliwości jest tutaj dla każdego ciała inne, i jak wiadomo, jednostki znajdują się w tej hierarchii najniżej. Dlatego, bez organizacji, lub bez próby niestandardowego sposobu działania jednostek niewielkie są szanse na to, aby ranga petycji została w społeczeństwie dostrzeżona właściwie, lub żeby w ogóle sama petycja została dostrzeżona. Mając to na uwadze ja bym mimo wszystko nie narzkał nad małą liczbą podpisów pod petycją. Zważywszy na to, że złożenie takiego podpisu wymaga od człowieka silnej woli do wyprodukowania chęci w celu czynnego zaangażowania się, poświęcenia wolnego czasu oraz podania swojego adresu e-mial, czy imienia i nazwiska – powinniśmy uznać, że te ponad 3000 podpisów, to znaczący procent ludzkiej prawdziwej determinacji której wartość w warunkach prania świadomości społeczeństwa, jest wcale nie mała, i która to wartość przy dobrej strategii może się szybko spotęgować. Warunkiem do tego jest wiara w słuszność zawartej w petycji treści, i nie poddawanie się przeciwnościom losu.

  Oczywiście, bez przejęcia „pałeczki” i rozpoczęcia sztafety, nikt samodzielnie nie wygra tego wyścigu między Nami a NIMI do panowania nad elektronicznymi papierosami. ONI nie są tak liczni jak MY, a mimo to chcą nam dyktować warunki powołując się na legitymacje pochodzące z wolnych wyborów. – Zgoda, ale warunki mają być uczciwe dla rozumu, na miarę logiki wolności, a nie na miarę zniewolenia. Inaczej nie będzie dobrze. Ja nie chcę, aby ponownie byli jacyś „ONI”, i zapewne nikt tego nie chce, ale zaczynam się obawiać o to, że jednak ONI już są. Gdyby było inaczej, to nie
  było by z ICH strony ignorancji, manipulacji i milczenia. Dlatego chciałbym prosić – nie poddawajmy się, bo jeśli to zrobimy – przegramy. Tego jestem pewien.

   
 11. Gawronnek

  20 lutego 2013 at 09:06

  Mnie dziwi brak reakcji ze strony dostawców i sprzedawców e-papierosów, przez stacjonarne punkty sprzedaży przewija się dziennie w całym kraju kilka tysięcy e-palaczy, wystarczy odrobina dobrej woli, drukarka i papier, można by wydrukować trochę ulotek z linkiem do petycji.
  To właśnie ta grupa powinna być najbardziej zainteresowana pozytywnym odbiorem e-palenia w Polsce, bo zaawansowani e-palacze jakoś sobie poradzą, a co zrobią dostawcy jak wejdzie zakaz sprzedaży?

   
  • Li_m

   23 lutego 2013 at 17:48

   Za okolo 2 miesiace na rynek Pl wejdzie nowa marka kierujaca sie zupelnie innymi wartosciami niz obecnie istniejace. Ep to produkt ktory uwielbiaja tworzacy projekt i z uwaga sledzimy to co sie dzieje. Od momentu pojawienia sie dyrektywy pracujemy nad ta sprawa, niestety nie mozemy na dzien dzisiejszy dzialac oficjalnie.

   Zapewniam ze dzialamy w tej sprawie i dzialac bedziemy

    
   • StaryChemik

    23 lutego 2013 at 19:11

    Obawiam się, że tym wpisem obrażasz już istniejące firmy, a jak na razie to, co prezentujesz, to tylko słowa… słowa… a te są bardzo łatwe do wypowiedzenia. „Po owocach ich poznacie”.

     
 12. tomcich

  20 lutego 2013 at 09:15

  http://www.wprost.pl/ar/388952/Czy-dzieci-moga-kupowac-e-papierosy-Moga/#an_1011686629
  Zaczyna się temat z dzieciakami – widać jest już wola polityczna na szczeblu krajowym, żeby zmienić przepisy.

   
 13. J3

  20 lutego 2013 at 20:10

  Radiowa Trójka wyemitowała właśnie w wiadomościach o 20:00 krótką informację o e-p. Mimo iż w jej środku opinia była mniej więcej wyważona, to całość, a szczególnie początek, dla osoby nieznającej tematu, niosła przekaz że e-p jest szkodliwy, zło, itp.:

  „Lekarze i antynikotynowi działacze ostrzegają przed tzw. e-papierosami… ich produkcja oraz sprzedaż nie jest niczym regulowana… nie są jak się uważa nieszkodliwe… mogą być zakupione i używane przez niepełnoletnich…”

  Ciekawe co to za „działacze”…

   
  • Janusz

   20 lutego 2013 at 20:21

   Trwa przygotowywanie gruntu przed ostatecznym uderzeniem. Tak nawisem mówiąc te „niezależne” media przypominają mi pewną niechlubną epokę dziennikarstwa w Polsce:(

    
   • StaryChemik

    20 lutego 2013 at 21:25

    Ano niestety – ale wynika to też z niechlujstwa i odwalaniu pisania metodą kopiuj-wklej.

     
  • StaryChemik

   20 lutego 2013 at 21:24

   Działacze zapewne z mojego „ulubionego” stowarzyszenia „Manko”.

    
 14. wladekwladekwladek

  21 lutego 2013 at 13:04

  Wczoraj wystąpił wiceminister zdrowia i ręce opadają. Stwierdził że coś z Azji nie wiadomo co.Trzeba zabronić.Niech żyje Lobby tytoniowe!!!!!!!

   
  • tomcich

   21 lutego 2013 at 13:42

   Jak piszesz o wypowiedzi z Polsatu. To jest wypowiedz z 2010 wyciągnięta z kontekstu – A ten Pan już nie jest ministrem. I to są własnie metody manipulacji i kreatywności medialnej

    
 15. wladekwladekwladek

  21 lutego 2013 at 13:09

  Rządzą pieniądze [bogacze tytoniowi] Zdrowie nałogowych palaczy chcących pozbyć się nałogu mają w poważaniu.

   
 16. Stary Gaweł

  23 lutego 2013 at 00:47

  Ktoś kto sądzi, że zrobimy pospolite ruszenie, zorganizujemy się i będzie siła – jest niepoprawnym megalomanem chyba.
  Małymi krokami do przodu – to jest metoda. Powoli rozsądnie i pisać, wspierać, uświadamiać.

  Pozdrawiam

   
 17. Piotr

  23 lutego 2013 at 18:24

  wobec powyższego ręce z gaciami i opadły i wyszła wielka, smutna, blada dupa…(((

   
 18. Kaszëba

  28 lutego 2013 at 07:28

  Ja nie mam pewności, Chemiku drogi, czy sam jesteś. Nie wiem, czy ten link był, ale… We wspomnianym reportażu w Trójce (moim zdaniem dość obiektywnym) pojawił się przedstawiciel eSmoking Institute: http://esmokinginstitute.com/pl
  Też chemik, najwyraźniej bardzo zainteresowany obiektywizacją interesującego nas zagadnienia. Czy dane Ci było kiedyś spotkać się z tym jegomościem, rozmawiać, czy korespondować? Może ten twór jest w stanie być naszym rzecznikiem.

   
  • StaryChemik

   28 lutego 2013 at 08:32

   O istnieniu tego instytutu dowiedziałem się tak naprawdę wczoraj, więc niewiele wiem. Pana Kozłowskiego nie znam jak dotąd, może będzie kiedyś okazja się spotkać.
   Cieszę się, że ktoś oprócz mnie będzie się zajmował tą tematyką – liczę na nawiązanie jakiejś współpracy dla dobra środowiska chmurzących.

    
 19. willisus

  2 marca 2013 at 10:30

  Podziwiam starania Starego Chemika, jakby tego nie nazwać staje w obronie ludzkiego zdrowia. Fakt działa jakby samotnie, no cóż ludzie w naszym kraju są zabiegani. To nie pęd za lepszym jutrem tylko próba przeżycia , by starczyło na czynsz wyżywienie. Jak tak właśnie niestety mam. Ale w TVN 24 widziałem Pana Janusza Wiessa z e-papierosem. Może o n może pomóc w naszej sprawie, Starego Chemika na pewno wysłucha .

   

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 
%d blogerów lubi to: