RSS

Cenne wyniki zespołu prof. Sobczaka

05 Mar

Kilka dni temu miała miejsce prezentacja wyników kilkumiesięcznych badań zespołu kierowanego przez znanego już z wcześniejszych wypowiedzi prof. Andrzeja Sobczaka ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego. Prezentacja odbyła się w ramach inauguracji działalności eSmoking Institute.
Wydaje się, że jest to istotny krok w dziedzinie badań nad e-papierosami, a konkretnie nad chemią liquidu oraz, co bardzo ważne, generowanego w e-papierosie aerozolu.
W pierwszej części prezentacji przedstawione są syntetyczne dane dotyczące papierosów konwencjonalnych – związki rakotwórcze i toksyczne oraz ich negatywne działanie na organizm człowieka.
Prof. Sobczak bardzo silnie podkreśla, że analiza liquidu oraz aerozolu nie może być prowadzona w oderwaniu od istniejącej rzeczywistości. Dlatego każdorazowo istotne wyniki porównywane są z tymi, które uzyskano dla papierosów tytoniowych, zwanych w tej prezentacji papierosami referencyjnymi.
Warto podkreślić, że badano nie tylko sam liquid, ale też aerozol, czyli to, co chmurzący wciąga do płuc. Analiza była wykonywana metodą chromatograficzną – jedną z najdokładniejszych i najbardziej kompleksowych metod analizy chemicznej.
Co pokazują prezentowane wyniki? Ano – pokazują wiele. W aerozolu nie ma na przykład węglowodorów typowych dla dymu tytoniowego – takich jak choćby rakotwórczy benzen. Wykryte ilości prostych związków karbonylowych (formaldehyd i acetaldehyd) są niewielkie, zbliżone do występujących w powietrzu miejskim czy też w domu. Ilości acetonu i akroleiny są też niewielkie, przy czym tutaj oznaczana była suma tych dwóch związków.
Bardzo ciekawe są dane dotyczące nikotyny – okazuje się, że na 30 zaciągnięć (papieros tytoniowy to zwykle ok. 15 zaciągnięć) wciągamy do płuc nie więcej niż 0,8 mg tego związku (dla stężeń liquidów 14-18 mg/ml).
Ciekawa jest też tabela porównująca ilość związków karbonylowych w aerozolu z e-papierosa oraz dymie z papierosa tradycyjnego. Okazuje się, że podejrzewanego o działanie rakotwórcze formaldehydu wdychamy 7 razy mniej niż z analoga. Podejrzewam, że jedna wizyta w sklepie meblowym „ładuje” nas formaldehydem w takiej ilości, jak chmurzenie przez rok. Akroleiny i acetonu (łącznie) wdychamy ponad 40 razy mniej niż analogowcy. Podejrzewam, że nawet minuta spędzona podczas smażenia w kuchni czy też kilka zjedzonych frytek powoduje wchłonięcie większej ilości akroleiny.
Swoją drogą – byłoby ciekawe zobaczyć wyniki dotyczące liquidów no-name ze znanego serwisu aukcyjnego.
Reasumując – prezentowane wyniki napawają optymizmem. Prof. Sobczak dał społeczności chmurzących poważne naukowe argumenty na rzecz przewagi e-fajek nad analogami. Bo tylko takie porównania warto robić. Nie ma sensu porównywać aerozolu z liquidu z czystym górskim powietrzem z Himalajów, a takie porównania usiłują robić ci, którzy z sobie tylko znanych powodów walczą z e-p.

Reklamy
 
14 Komentarzy

Opublikował/a w dniu 5 marca 2013 w ogólne

 

Tagi: ,

14 responses to “Cenne wyniki zespołu prof. Sobczaka

 1. Mareckimt

  5 marca 2013 at 18:35

  Odniosę się tylko do tzw. papierosa referencyjnego, cóż to takiego jest? Otóż papieros referencyjny produkowany jest gdzieś w USA i rozprowadzany na cały świat, na życzenie badaczy zgłębiających jego tajniki. Zawsze jest taki sam pod względem użytego tytoniu i kto by go nie badał, zawsze ma do czynienia z identycznym produktem.
  Papieros referencyjny nie jest taki sam jak papieros kupiony w sklepie!!! Na to warto zwrócić uwagę. Ten kupiony w sklepie jest „uszlachetniony” różnymi dodatkami, wzbogacony, dosmaczony, no sami możecie domyślać się co może mieć jeszcze poza tytoniem i w jakim celu… 😉

   
 2. Joanna

  5 marca 2013 at 21:49

  A teraz to wydrukuję i zmuszę do czytania każdego co to „swoje wie” i próbuje oświecić mnie zasłyszanymi/przeczytanymi rewelacjami w stylu: „a nie słyszałaś, że to gorsze od fajek !?”…
  Stary Chemiku… Świetna robota !

   
  • StaryChemik

   5 marca 2013 at 22:22

   Joanno – świetna robota to dzieło zespołu prof. Sobczaka. Moja zasługa w tym wszystkim jest żadna. Ja tylko sprawozdaję.

    
  • Agnieszka

   6 Maj 2013 at 14:03

   Robię to samo:)

    
 3. Joanna

  6 marca 2013 at 09:48

  Otóz to !… SPRAWOZDAJESZ. Rzetelnie, na bieżąco, czerpiąc z wiarygodnych żródeł.
  To własnie nazywam świetną robotą
  Serdecznie pozdrawiam…. e-paląc 😉
  Joanna

   
 4. halibutt

  8 marca 2013 at 12:57

  Dzięki za linka i opis, sam się zastanawiałem czym się eSmoking Institute będzie zajmował, mam nadzieję, że podobnych badań będzie więcej. Inna rzecz, że w prezentacji zabrakło dość ważnej dla mnie informacji, mianowicie woltażu/oporności grzałki, a w konsekwencji temperatury, jakiej poddawany jest liquid w parowniku. Na ile znaczący może to mieć wpływ na efekt końcowy (a więc zawartość rozmaitych związków w mgiełce).

   
 5. Czachas

  9 marca 2013 at 15:50

  Nudy! Naucz nas puszczać kółka z dymu! 😀

   
 6. dlaczego_ja?

  10 marca 2013 at 18:44

  Bardzo bym prosił o wytłumaczenie pewnej kwestii bo sam chemikiem nie jestem. Z badań wynika – o ile dobrze rozumiem -że wchłaniamy około 50% nikotyny zawartej w liquidzie.
  Co dzieje się z resztą nikotyny?
  Z pewnością niewielka jej ilość, przekształcać się może do nitrozoamin. A co z resztą?

  I takie moje małe ale. „Palaczbot” zasysał tak jak analogi – przez 2sec., a e-paląc zaciągamy się przynajmniej (tak myślę) przez 4sec. I wtedy, teoretycznie (to moje domysły) po pierwsze: wchłaniamy więcej szkodliwych sobstancji. Po drugie: grzałka porządnie się nagrzewa, przekraczając temp 280 o’C przez te (przynajmniej) 4sec i może wytworzyć się więcej szkodliwych substancji.
  Co Pan o tym sądzi?
  Podkreślam jeszcze raz, nie jestem chemikiem.

   
  • StaryChemik

   11 marca 2013 at 10:06

   Dokładniej rzecz biorąc ok. 50% nikotyny wychodzi z ustnika. Ile z tego wchłaniamy? Podejrzewam, że większość, co wynika z kolei z badań niemieckich, o których kiedyś pisałem.
   Co z resztą? Przekształcanie się w nitrozoaminy jest mało prawdopodobne – to nie te warunki. Zresztą wtedy badania wykryłyby nitrozoaminy,
   Nikotyna jest w tych warunkach związkiem dość reaktywnym – można podejrzewać, że część z niej wchodzi w skład tego, co określamy jako nagar na grzałce. Ale to tylko teoretyczne rozważania – byłoby ciekawe zobaczyć wyniki analizy tego nagaru.
   Co do czasu zaciągania – 2 sekundy to może być trochę za mało, ale 4 to już sporo. Proszę sprawdzić zaciąganie patrząc na zegarek. To też warto byłoby sprawdzić.
   Czy grzałka może osiągnąć taką temperaturę jak 280 stopni? Nie wiem – to też byłoby dobrze zbadać, chociaż łatwe to nie jest. Wiadomo, że im wyższa temperatura tym więcej produktów rozkładu.

    
 7. dlaczego_ja?

  11 marca 2013 at 20:23

  Dziękuję Chemiku za odpowiedź.
  Tak sobie myślę, że część nikotyny znajdować się może w skroplinach w kanale powietrznym. Ale to wciąż nie jest 50%.

   
 8. Agnieszka

  7 Maj 2013 at 09:42

  Dziękuję

   
 9. Agnieszka

  7 Maj 2013 at 09:50

  Tak na marginesie ,to na logikę też mi to nie pasowało, ale czasem wolę się upewnić że mam rację i nie tylko ja tak myślę.

   

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: