RSS

Nowe, nieciekawe wieści w sprawie dyrektywy tytoniowej

02 Kwi

Zapoznałem się z pewnym dokumentem unijnym z dnia 27.3.13, a konkretnie ze sprawozdaniem pani Małgorzaty Handzlik dotyczącym poprawek do nowej dyrektywy tytoniowej UE. W grudniu pisałem o propozycjach zmian, w których sugerowano wartości progowe dla liquidów na poziomie 4 mg/ml. Pomysł ten już wtedy uważaliśmy za paranoiczny, ale okazuje się niestety, że unijni legislatorzy potrafią pójść znacznie dalej.
Rzut oka na strony 9 i 27 pokazuje istotę zmian.
Pierwotny tekst propozycji mówi o poziomie nikotyny dopuszczonym bez dodatkowych ograniczeń. Propozycja przedstawiona przez panią Małgorzatę Handzlik wyrzuca z tekstu fragment o dopuszczalnym poziomie. W przełożeniu na język popularny oznacza to, że wszystkie liquidy mają podlegać innej dyrektywie – 2001/83/EC, czyli tzw. dyrektywie o produktach leczniczych.
Co to oznacza w praktyce? Na ile rozumiem język prawniczy, nie będzie wolno sprzedawać liquidów niezależnie od poziomu nikotyny, zanim nie uzyska się dopuszczenia ich na rynek na mocy wspomnianej dyrektywy 2001/83/EC. Od razu uprzedzam – dotyczy to także zakupu na odległość, czyli m.in. przez Internet.
Jak widać – Big Tobacco i Big Pharma skutecznie lobbowały w instytucjach unijnych. Bzdury dotyczące ochrony zdrowia można sobie między bajki włożyć. Interes bogatych musi być zabezpieczony, wszak wykładają oni sporą kasę, aby zadbać o swoje dochody.
Czy coś da się jeszcze zrobić? Nie wiem. Macie jakieś realne pomysły?
Czy trzeba już zacząć gromadzić zapasy liquidów i bazy? Nie, jeszcze nie. Dyrektywa musi przejść przez wszystkie etapy, aby zostać zatwierdzona. Potem będzie jeszcze okres vacatio legis. Dopiero potem wejdzie w życie. E-fajki będzie można kupować, ale liquidy będą nielegalne.

Hasło powielane na każdej stronie raportu – United in diversity (zjednoczeni w różnorodności) – brzmi w tym kontekście jak ponury żart.

Reklamy
 
13 Komentarzy

Opublikował/a w dniu 2 kwietnia 2013 w ogólne

 

Tagi: , , ,

13 responses to “Nowe, nieciekawe wieści w sprawie dyrektywy tytoniowej

 1. john007

  2 kwietnia 2013 at 12:54

  skurvysyny

   
  • Mario

   3 kwietnia 2013 at 02:03

   brak słów, nieprawdopodobne, kolejne działanie przeciwko obywatelom, arogancja władzy w najgorszym wydaniu, płacimy podatki na ludzi, którzy są przeciwko nam

    
 2. jupiajo

  2 kwietnia 2013 at 13:32

  Zaproponowałbym łapówkę, gdyby nie to że gamonie już zostali przez nas opłaceni (z naszych podatków). Widocznie trzeba ich wszystkich wywalić z roboty na zbity pysk.

   
 3. goniec

  2 kwietnia 2013 at 14:48

  Być może gdy zacznie obowiązywać dyrektywa, w e-p zaczną inwestować koncerny tytoniowe.
  Mają środki i możliwości by sprostać wymaganiom farmakopei.
  W tej chwili, gdy rynek jest zalany tanimi liquidami – Chińskimi i lokalnymi – biznes jest mało opłacalny.

  Inna sprawa: Czy tej dyrektywy nie można przeskoczyć przez sprzedaż baz jako mieszanina chemiczna (przepraszam, że wciąż drążę ten temat) 🙂
  W centralach chemicznych można przecież kupić wiele toksycznych substancji, a przynajmniej jakiś czas temu, spisywali tylko dane z dowodu i cel zakupu.

   
 4. cedek

  2 kwietnia 2013 at 15:35

  Popieram kolegę powyżej. Jednakże małym pocieszeniem będzie fakt, że palacze „zerówek” będą mieli lżej. Na upartego będzie można kupować osobno glicerynę i glikol a aromatów to raczej nam nie zabronią.

   
 5. Afrus

  2 kwietnia 2013 at 17:50

  Przeniosą sklepy poza UE:)

   
  • StaryChemik

   2 kwietnia 2013 at 23:27

   I co to nam da, skoro nie będzie wolno kupować zdalnie?

    
 6. Baushoku

  2 kwietnia 2013 at 18:17

  to juz zaczyna byc denerwujace, Polska to kraj zlodziei, dowalaja sie ze e papierosow, a sami ludzi zmuszaja do szukania czegos tanszego podnosili akcyzy na tyton i zakazali lisci itd… to teraz sie dobieraja do liquidow, co im to szkodzi ? duza dziura w budzecie tytoniowym, nie pomysla ile firm upadnie, i ile ludzi straci prace, dla mnie to zenujace.

   
  • Aneho

   4 kwietnia 2013 at 19:28

   Cala nadzieja w tym ze wiele osob przedwczesnie straci zycie dzieki paleniu- stad beda wolne miejsca pracy! Moje dzieci chetnie przejma twoja robote. Tylko co zrobic z bezczelnymi darmozjadami rencistami , ktorzy nic nie robia i pala za moje podatki…

    
 7. Kacper

  2 kwietnia 2013 at 22:15

  Trzeba będzie przygarnąć jakiegoś kolege z ukrainyn i przewozić jak dotychczas fajki

   
 8. Mariusz

  2 kwietnia 2013 at 23:13

  Ile mamy czasu do wejscia dyrektywy?
  Może to trzeba Chińczyków tym zainteresować, wiadomo jakie fabryki, może oni będą więcej mogli niż jakiekolwiek petycje.
  Możesz podać praktyczne porady jak przechowywać liquid? Wiadomo, o stężeniu np 36mg aby rozcieńczać zerówkami. Niska temperatura? Ile moze mu życie przedłużyć? Zamrożenie?

   
 9. goniec

  3 kwietnia 2013 at 14:14

  Najśmieszniejsze, że Czesi dopuścili marihuanę do użytku w celach leczniczych. Pokazując tym samym, że rozsądna polityka państwa, jest ponad wymysłami unii.

   

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 
%d blogerów lubi to: