RSS

Używanie e-papierosa przy małych dzieciach

22 Kwi

Co jakiś czas powraca na forach internetowych, jak też w mailach i rozmowach prywatnych pytanie o to, czy można używać e-papierosa w obecności małych dzieci (w tym noworodków i niemowląt). Z dużym zdumieniem czytam odpowiedzi „fachowców”, którzy piszą bez żadnego wahania „można używać wszędzie, to przecież tylko para wodna, a więc nie może szkodzić”.
No łapy opadają… Para wodna? Nie może szkodzić?
Po pierwsze – w chmurce wydychanej mamy znacznie więcej składników niż tylko niewinna para wodna. Z całym szacunkiem – e-papieros to nie jest czajnik. Jeśli do odparowania bierzemy mieszaninę składającą się co najmniej z kilku związków (zwykle kilkudziesięciu), to w chmurce będzie ich też minimum kilka. Znacie na pewno przykłady ludzi, którzy wykazują reakcje alergiczne na glikol propylenowy. Na szczęście nie są one liczne, ale nie możemy udawać, że nie ma problemu. Na pewno są też osoby uczulone na niektóre składniki aromatów. Pamiętajmy też, że w procesie waporyzacji następują też czasem wtórne reakcje chemiczne, powodujące powstanie kolejnych związków. Warto więc pamiętać, że dzieci są zdecydowanie bardziej czułe na wszystkie związki chemiczne. I to MY jesteśmy odpowiedzialni za to, aby stworzyć im otoczenie jak najmniej nasycone różnymi substancjami. O tym nie wolno zapominać.
Dorosła osoba chmurząca wdycha to wszystko na własny rachunek. Powinno jednak być oczywiste, że nie posiadamy stuprocentowej pewności, że wydychana chmura nie szkodzi innym. Nie ma na ten temat badań, nie ma wyników długotrwałego oddziaływania. Minie wiele lat, zanim będą jakieś poważne dane naukowe na ten temat.
Dlatego też apeluję gorąco – jeśli w pomieszczeniach, w których jesteśmy, są małe dzieci, znajdźmy sobie inne miejsce, gdzie będziemy inhalować liquidy. Nie muszę chyba dodawać, że takie same reguły dotyczą miejsc, w których są ludzie starsi czy też osoby chore. Oni też potrzebują szczególnej ochrony zdrowia.
A co w takim razie z chmurzeniem przy ludziach dorosłych? No cóż, myślę, że ogólne zasady kultury wymagają, aby ich spytać o zgodę.
Bądźmy na to wyczuleni – nasze działania świadczą o nas.

Reklamy
 
4 Komentarze

Opublikował/a w dniu 22 kwietnia 2013 w ogólne

 

Tagi: , ,

4 responses to “Używanie e-papierosa przy małych dzieciach

 1. markov

  22 kwietnia 2013 at 09:19

  Wydaje mi się, że jest to pokłosie tez lansowanych przez wielu (przemycanych w wypowiedziach, może nawet nie świadomie), że EP to jest dobre na wszystko…:)
  Mnóstwo jest przykładów osób opisujących na forach, jak to rzucili palenie analogów na korzyść EP, zmienili dietę na lepszą, przestali pić i wciągać i zaczęli biegać 3 x w tygodniu i teraz czują się wspaniale. Musi dzięki EP właśnie…
  No to jak ma to szkodzić dzieciom, jak to takie zdrowe….

   
 2. radi

  22 kwietnia 2013 at 11:37

  CHEMIKU skupiasz się na aspektach zdrowotnych vapowania przy dzieciach, a zapominasz o psychologicznych… Zdecydowana większość e-palaczy zachwala swój nałóg. Rodzice mówią znajomum że vapowanie takie fajne, tanie, zdrowe, bez zapachu i fajnie smakuje…same superlatywy. Gdzieś na Twoim blogu czytałem komentarz że córka próbuje łapać chmurę bo pachnie truskawkami…. takie dziecko wyrasta w przeświadczeniu że Vapowanie nie jest złe…bo tata/mama wszytskim mówi że takie fajne… więc nie używanie e-papierosa przy dzieciach to za mało…

   
  • StaryChemik

   23 kwietnia 2013 at 21:57

   Masz w pełni rację, ale… ja jako Poznaniak jestem zwolennikiem pracy organicznej. Krok po kroku…
   Oczywiście warto się zastanawiać nad każdym naszym działaniem – opowiadanie o zaletach nałogu jest leciutko chore.
   Nałóg to nałóg – mniej szkodliwy, ale na pewno nie „zdrowy”.

    
  • J3

   24 kwietnia 2013 at 20:21

   a nie chodziło czasem o psa córki? 😀

    

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: