RSS

Prace parlamentu europejskiego nad dyrektywą tytoniową – świeże informacje

24 Kwi

Dziś odbyło się posiedzenie komisji Parlamentu Europejskiego dotyczące dyrektywy tytoniowej. Jeśli ktoś miałby ochotę posłuchać sprawozdania pani Poseł Małgorzaty Handzlik, jak też dyskusji kilkorga parlamentarzystów na ten temat, znajdzie je tutaj. Nie należy się stresować jeśli chodzi o język – w okienku po prawej stronie znajduje się rozwijalna lista języków, w których można wysłuchać wystąpienia oraz dyskusji – jest tam też oczywiście język polski. Drobna uwaga – od razu warto przewinąć do znacznika 11:48, bo dopiero wtedy zaczyna się ten punkt programu.
Moje uwagi na gorąco: chyba nie do końca wiedzą, co zrobić z tymi e-papierosami. Główna dyskusja toczy się na temat snusu, dodatków do papierosów zwykłych oraz tego, czy opakowania mają być jednolite czy też nie. Co do e-fajek, główny atak jest na to, że mogą one promować palenie (ciekawe…) oraz na to, że są bardzo popularne wśród młodzieży. Cytowano jakieś wyniki badań, ale bez podania źródeł. Jedynym, który z sympatią wypowiedział się o e-p, był Szwed – Christian Engstrom, przedstawiciel Grupy Zielonych (a konkretnie Partii Piratów).
Poprawki do dyrektywy zgłaszane mogą być do 6 maja, natomiast głosowanie zostało wyznaczone na 18 czerwca.
Oczywiście nadal nie wiadomo, kiedy ostatecznie dyrektywa zostanie zatwierdzona i jaki będzie okres vacatio legis.

Reklamy
 
5 Komentarzy

Opublikował/a w dniu 24 kwietnia 2013 w ogólne

 

Tagi: , ,

5 responses to “Prace parlamentu europejskiego nad dyrektywą tytoniową – świeże informacje

 1. arturo

  25 kwietnia 2013 at 15:19

  To znaczy obowiązuje stara zasada jak czegoś nie znam to jestem przeciw. Tak nawiasem po co próbować zrozumieć lub poznać „fenomen” e- papierosa lepiej stwierdzić że to jes złe szkodliwe przecież NTZ jest dużo lepsze no i tam jest „nikotyna terapeutyczna” zatwiedzona przez MZ i to wystarczy.

   
  • StaryChemik

   26 kwietnia 2013 at 11:12

   Jak wprowadzą zakaz używania e-fajek przez małolatów, nie będę się martwił. Obawiam się jednak, że na tym nie poprzestaną.

    
   • Janusz

    26 kwietnia 2013 at 11:34

    Problem jednak w tym, że pod przykrywką ochrony zdrowia małolatów, rozpoczyna się totalną walkę z e-fajkami. Dla wykazania celowości zakazu sprzedaży e-fajek dla nieletnich wystarczy jeden argument: „liquid zawiera nikotynę” i kropka. Jednak w tym artykule jak i innych pseudo publikacjach o e-papierosach „doczepia” się jeszcze inne argumenty z du.py wzięte, jak też i inne postulaty. Ma się wrażenie, że papieros i Tabex to akceptowalny duet. Reszta (czyt. e-papierosy) to śmiertelne niebezpieczeństwo z którym trzeba walczyć.

     
 2. dzk86

  27 kwietnia 2013 at 20:41

  A ja wam powiem jak będzie, są dwie możliwości:
  1. Zakażą całkowicie e-fajek, ponieważ koncerny tytoniowo-farmaceutyczne zobaczą, że spadnie im zarobek na analogach, pociągną kilka sznurków, zafundują kilka wycieczek i e-szlugi będą prawnie zakazane.
  2. EU zobaczy kolejny produkt do opodatkowania i zamiast 20 zł za dobry liquid będziemy płacić 40.
  Co do gówniarzy, to niech się uczą zamiast nikotynę przyjmować, bo to przez nich rządy dobierają się do dupy porządnym użytkownikom e-fajek.

   

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 
%d blogerów lubi to: