RSS

Parlament Europejski – prezentacja prof. Ettera i niemieckich chmurzących

13 Maj

Obiecałem krótką informację o prezentacji profesora Jean-Francois Ettera z Genewy, którą przedstawił na spotkaniu roboczym, o którym pisałem.
Trzeba przyznać, że ten fragment całego spotkania był zdecydowanie najjaśniejszym jego punktem.
Prezentacja jest dostępna (PDF w jęz. ang.) tutaj – od strony 23.
W bardzo klarownej formie prof. Etter zaprezentował dostępne wyniki badań – zarówno prostych, ankietowych, jak też typowo klinicznych.
Dość jednoznacznie przedstawia on podstawową tezę: z dostępnych aktualnie danych wynika, że chmurzenie jest zdecydowanie mniej szkodliwe niż palenie tytoniu. Podobnie jednoznaczna jest opinia Ettera co do argumentu podnoszonego przez przeciwników e-p, mówiącego o tym, że mogą one przyciągać młodzież do palenia. Tu stwierdzenie jest proste: nie ma żadnych danych, które mogłyby to potwierdzać, a powinniśmy stać twardo na gruncie nauki, a nie wyłącznie hipotez.
Jednocześnie zwrócił on uwagę, że niezbędne są poważne badania naukowe dotyczące używania e-p przez nastolatków.
Podobnie rozprawia się on z zarzutem, że e-papierosy mogą być używane do inhalowania nielegalnych substancji, m.in. narkotyków. Zauważa, że są na rynku liquidy przypominające smakiem marihuanę, ale nie zawierają one składników czynnych. Nie ma natomiast żadnych danych dotyczących stosowania w e-p takich substancji jak heroina czy kokaina.
[Od siebie dodam, że do tego celu wcale nie trzeba akurat elektronicznego papierosa]
W ostatniej części prezentacji prof. Etter mówi o palącej potrzebie badań w tej dziedzinie. Wymienia m.in. badania dotyczące bezpieczeństwa, efektywności działania, stopnia, w jakim e-p mogą uzależniać oraz ich użycia przez osoby wcześniej niepalące.
Reasumując – było naprawdę miło posłuchać głosu naukowca, który, nie gloryfikując e-p, postrzega je jako szansę dla palaczy. Szkoda tylko, że takie poglądy nie były bardziej powszechne wśród osób występujących na tym spotkaniu.

Na koniec kilka słów o prezentacji przedstawionej przez niemiecką organizację chmurzących – Interessengemeinschaft E-Dampfen (IG-ED). W bardzo klarowny i przekonujący sposób pokazują, że e-fajki to nie środek do rzucania nałogu, ale bezpieczniejsza alternatywa dla palenia tytoniu. Porównują to do zmiany kawy na herbatę, w przypadku, gdy ktoś ma problemy z żołądkiem. Ciekawym argumentem jest też to, że umieszczenie liquidów w aptekach spowoduje to, że kupujący pomyśli: no, skoro to jest z apteki, to znaczy, że musi być bezpieczne i nie muszę na to uważać.
Warto przeczytać komentarz na stronie IG-ED dotyczący tego spotkania (jęz. ang.).

Ech… patrząc na tę ostatnią prezentację pomyślałem, że szkoda, iż Polska nie była tam reprezentowana przez żadne stowarzyszenie. A przecież jest nas chyba niewiele mniej niż chmurzących Niemców.

Reklamy
 
6 Komentarzy

Opublikował/a w dniu 13 Maj 2013 w ogólne

 

Tagi: , , ,

6 responses to “Parlament Europejski – prezentacja prof. Ettera i niemieckich chmurzących

 1. SATRO

  13 Maj 2013 at 20:22

  Gadałem ostatnio z dwoma Niemcami na ten temat, oni twierdzą, że w DE był boom jakiś rok temu i wszyscy latali z e-p, a teraz nikt prawie nie chmurzy. Dodam, że to były dwie niezależne od siebie rozmowy. Niby nie „reprezentatywna grupa badanych”, ale jednak coś tam można wywnioskować. W Schwerin w największym centrum handlowym też nie widziałem ostatnio stoisk takich, jakie są w naszych markietach…

   
 2. Mickey

  13 Maj 2013 at 20:54

  W zasadzie jedno mnie zastanawia i jednego nie rozumiem. Jeżeli zakaz dotyczący e-papierosów wejdzie w życie to do tego stopnia, że nie będzie żadnych liquidów czy będą, ale tylko z zawartością >2mg/ml?

   
  • StaryChemik

   13 Maj 2013 at 21:36

   Tego akurat nikt nie wie. Ostateczna wersja dyrektywy będzie dopiero ustalona, potem będzie głosowanie.

    
 3. Bartosz Pawlina

  14 Maj 2013 at 18:09

  Też jestem chemikiem, ale o wiele młodszym, raczej technikiem. Bardzo fajny artykuł. Dobrze że ktoś taki jak ty ma na to oko. Czekam na kolejne newsy. Pozdrawiam!

   
 4. Mickey

  15 Maj 2013 at 13:18

  Czytając to wszystko smutno się robi. E-papieros może służyć do inhalowania nielegalnych substancji? To w takim razie trzeba wycofać ze sprzedaży wszystkie napoje w plastikowych butelkach. W końcu też mogą posłużyć do inhalowania nielegalnych substancji.

   
 5. KnUR1

  15 Maj 2013 at 15:16

  Ja mam pytanie do Starego Chemika.

  Czy wszystkie liquidy zakupione u Was można ze sobą mieszać ?

  Pozdrawiam.

   

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: