RSS

E-papierosy a ekonomia

22 Maj

W Dzienniku Gazecie Prawnej ukazał się artykuł, w którym mamy nieco danych ekonomicznych dotyczących rynku e-papierosów. Zastanawiam się, skąd wzięły się dane dotyczące tego, że w Polsce mamy już 900 tysięcy chmurzących, jak też takie, zgodnie z którymi rynek jest wart pół miliarda złotych.
Najpierw jednak warto spojrzeć na inne dane – liczby papierosów sprzedawanych na polskim rynku. Pomiędzy 2006 a 2012 rokiem spadła ona o 20 miliardów, a więc o prawie 28%. To naprawdę duża wartość. Oczywiście nie można jej przypisać nagłemu zainteresowaniu palaczy własnym zdrowiem ani też wejściem na rynek e-papierosów. Kolejne podwyżki akcyzy powodują raczej rozszerzenie szarej strefy. Część z tego spadku można też przypisać wzrostowi liczby ludzi, którzy sami kręcą fajki z tytoniu (bardziej lub mniej legalnego).
A jak to wygląda w złotówkach? Oszacujmy. Podatki (akcyza+VAT) stanowią ponad 80% ceny papierosów. Zakładając, że paczka kosztuje średnio 12 PLN, to 20 papierosów daje państwu około 10 PLN. Z prostego wyliczenia wynika więc, że pomiędzy 2006 a 2012 rokiem budżet państwa uszczuplił się o 10 miliardów złotych. W tym roku pewnie jeszcze ze 2 miliardy też znikną. Oj, nie spodoba się to Vincentowi…
Wróćmy jednak do e-fajek. Obawiam się, że tego typu artykuły stanowią pożywkę dla „myślicieli” rządowych, którzy zastanawiają się, skąd wziąć miliardy na podreperowanie więdnącego budżetu. No i nietrudno się domyślić, że e-p będą wzięte pod lupę, zwłaszcza jeśli przedstawiciele jednej z firm chwalą się ośmiokrotnym wzrostem sprzedaży w ciągu ostatniego roku.
Teraz władza ma jednak realne problemy – nie da się prosto wprowadzić specjalnego podatku od e-fajek czy liquidów. Akcyzy nie można wprowadzać ot tak sobie. A na dodatek miłościwie nam panująca troskliwa unia chce zadbać o nasze zdrowie i w zasadzie wyrzucić liquidy za burtę. Jaki będzie efekt? Prosty – mniej szkodliwy produkt zejdzie do podziemia, ruszy pełną parą produkcja garażowa, co nie przyniesie żadnego dochodu państwu, natomiast niewykluczone, że odbije się na zdrowiu ludzi.
No nic – podejrzewam, że najbliższe miesiące pokażą, co nam przyniesie życie.

Reklamy
 
11 Komentarzy

Opublikował/a w dniu 22 Maj 2013 w ogólne

 

Tagi: ,

11 responses to “E-papierosy a ekonomia

 1. milo

  22 Maj 2013 at 21:33

  Sądzę że rynek znajdzie sposób na legalną sprzedaż składników które w domu połączymy w liquid, nie wiem tylko jak będzie z nikotyną w płynie ale … nie takie towary bez problemu można przecież kupić na bazarku 🙂

   
  • StaryChemik

   22 Maj 2013 at 22:07

   No ale przecież ja o tym piszę! Wszystko można kupić – nawet kałacha. Tyle, że nie jest to oficjalne. Poza tym – naprawdę kupisz roztwór nikotyny nieznanej jakości od nieznanego człowieka? Zaryzykujesz?
   Na Boga – przecież chyba chodzi o to, aby to wszystko było jawne i legalne, a nie w klasycznym polskim stylu – jakoś to będzie…

    
  • Andrzej

   24 Maj 2013 at 10:42

   Kupowanie na bazarku, produktów które „idą” do płuc to dla mnie (już obecnie strzelenie sobie z bazuki w głowę). Paliłem ponad 15 lat, papierosy drożały a ja paliłem co raz więcej, z czasem nawet 5 paczek na dobę, więc zacząłem się zaopatrywać w papierosy niewiadomego pochodzenia na bazarku. Z czasem nawet przyzwyczaiłem się do ich „smaku”, ale w efekcie tego wylądowałem w szpitalu w Tuszynie na leczenie. Tak więc sam widzisz jak to fajnie jest kupować coś na bazarze.

    
 2. goniec

  22 Maj 2013 at 23:07

  Może liqudy z cytyzyną? Znikłby odwieczny problem z podciąganiem e-p pod wyroby tytoniowe.
  Oczywiście chodzi tylko i wyłącznie o sytuację kiedy zabronią całkowicie, lub zmasakrują akcyzami.

   
 3. exseb

  23 Maj 2013 at 10:55

  Coraz bardziej się przekonują iż Polska to państwo absurdu a w rządzie to chyba inaczej logicznie zasiadają ( politycy). Skoro chcą zakazać e-palenia to trzeba by zakazać stosowania glikolu, gliceryny roślinnej i innych środków, które znajdują się w produktach innych takich jak mydło konserwanty spożywcze, czysty debilizm. Zastanawia mnie jednak jakie kroki prawne będę mógł podjąć w stosunku do Państwa Polskiego jeśli zakażą e-palenia i zmuszą mnie tym samym do Palenia zwykłych papierosów, bo w plastry i tabletki nikotynowe nie wierzę, a jako wolny człowiek mam prawo dokonać wyboru co chcę używać, oj posypią się pozwy ( mam taką cichą nadzieję),,,, może to ukróci debilne pomysły polityków. Ale jeszcze chyba dwa lata do wyborów, ufam że e palacze dadzą wyraz niezadowolenia i będą bacznie przyglądać się tym których chcą wybrać na następną kadencję. Panowie w rządzie który mają takie zakusy ( zakazy e-p,akcyzy na olejki etc.) kierują się czystą hipokryzją tu walczą aby EU nie zabroniła produkcji papierosów SLIM – bo to pewnie samo zdrowie i Polska nie jest jednym z głównych wytwórców papierosów typu SLIM – a z drugiej strony próbuje wprowadzić zakaz na e-p produkty, niech się stukną w główkę bo chyba coś im się pomieszało. Skoro nie zostało udowodnione że jest to bardziej szkodliwe czy też że szkodzi to jakim prawem politycy chcą majstrować przy tym zacnym wynalazku….

   
  • Krzysiek

   23 Maj 2013 at 12:23

   sądzę że brniesz w zaułek. Bez większych problemów oficjalnie kupisz składniki, z których można zrobić związek wybuchowy. Istotą jest zatem w jakim celu ich używasz. Zasadne jest aby zabronić używania e-papierosa (precz z tą nazwą) w np. środkach komunikacji miejskiej, gdzie ‘chmurzacz’ zmusza do inhalowania oparów także przez innych pasażerów. Gdyby nie te puszczanie chmurki kojarzące się z wypuszczaniem dymu tytoniowego, problemu by nie było. No ale to już kwestia wytłumaczenia ‘chmurzaczom’, że wypuszczanie oparów tuż po zaciągnięciu z nihalatora to czyste marnotrawstwo płynu. To jest też koronny argument dla sprzeciwu wobec wolności używania nihalatorów.

    
   • exseb

    23 Maj 2013 at 20:05

    Z tego co kojarzę to w środkach komunikacji miejskiej a dokładnie w regulaminie jest zapis iż nie można stosować środków lub zachowywać się niezgodnie z przyjętymi obyczajami oczywiście interpretacja taka z grubsza. Nie popieram chmurzenia w autobusach etc choć jestem jednym z tych co chmurzą już od ok 4 lat. Skoro jednak radni miast co niektórych oczywiście wprowadzają zakaz chmurzenia na przystankach autobusowych to już jest dla minie dość dziwne czemu nie zakazać używania zbyt mocnych perfum czy też innych pachnideł intensywnych bo przecież też np. stoję w autobusie i wdycham opary różnych aromatów nie znając ich pochodzenia i może są szkodliwe ( totalny absurd ) już nie mówiąc o przypadku że ktoś nie za bardzo dba o higienę
    Czy nie sądzisz że jest to hipokryzja lub też ciemnota radnych w przypadku miast lub polityków w przypadku państwa? Dla mnie to zwykły Ciemnogród. Jacy ludzie zasiadają na takich stanowiskach zakładam że nie są to osoby zbyt inteligentne lub są, lecz kierują się nie dobrem publicznym lecz zwykła prywatą…..

    oczywiście są to tylko filozoficzne spostrzeżenia.

     
 4. Krzysiek

  23 Maj 2013 at 12:06

  1.skończyć z ‚e-papierosem’ a nazywać go np. nihalatorem, czyli inhalatorem nikotyny i w konsekwencji wyeliminować sugestie o jakimś tam… paleniu. 2.powalczyć aby na opakowaniach było ostrzeżenie o uzależniającym charakterze nikotyny zawartej w płynach. 3.zakazać używania sformułowań o jakimkolwiek charakterze leczniczym. 4.wyeliminować sformułowania zawierające klony wyrazów ‚tytoń’ a szczególnie ‚papieros’. Rynek jest już tak rozwinięty, że przestawienie się na inne nazewnictwo nie stanowi np. to czy ja kupuję benzynę czy etylinę też dla mnie nie stanowi. Czy to nam pomoże? Nie wiem, ale możemy nic nie robić i biernie czekać na to co wymyślą lobbyści tytoniowi albo zacząć robić ‚cokolwiek’.

   
 5. horwi

  23 Maj 2013 at 19:42

  Kto do się tak debilnie chwalił tym ośmiokrotnym zwiększeniem sprzedaży ? 🙂

   

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: