RSS

Czystość liquidów – nowe badania zespołu prof. Ettera

24 Maj

Dzięki uprzejmości pana prof. Jean-Francois Ettera mam właśnie przed oczami tekst najświeższej publikacji jego zespołu, dotyczącej tym razem czystości komercyjnie dostępnych liquidów. Streszczenie (ang.) jest dostępne tutaj.
Analiza wykonywana była metodami chromatografii gazowej oraz cieczowej, a badano zawartość nikotyny, jak też typowych zanieczyszczeń, które zwykle są obecne w takich płynach. Wyniki naprawdę napawają optymizmem. W żadnej z próbek nie stwierdzono obecności glikolu etylenowego oraz dwuetylenowego (pamiętacie zapewne słynne doniesienia FDA sprzed prawie 4 lat, na które co rusz powołują się przeciwnicy e-fajek). Te badania wykonano zgodnie z procedurą stosowaną do badania zawartości glikoli etylenowych w glikolu propylenowym stosowanym w produkcji farmaceutycznej.
Nie będę Was zanudzał szczegółami analitycznymi – nie mają w tym momencie znaczenia dla nie-chemików. Istotne jest to, że wszystkie badania wykonywano w sposób jak najbardziej podobny do analiz wykonywanych dla produktów stosowanych w nikotynowej terapii zastępczej.
Marki liquidów wybrano po analizie popularności wśród użytkowników w USA, Wielkiej Brytanii, Francji i Szwajcarii. Były to Forever Vapor, Ecigexpress, Janty, Totally Wicked, Vapor4life, Sedansa, Johnson Creek, Tecc, Intellicig oraz Dekang.
Wszystkie liquidy bez problemu przeszły test na zawartość nikotyny, która zwykle nie odbiegała od danych na etykiecie o więcej niż 7%.
W podsumowaniu prof. Etter pisze: jakość niektórych marek jest zaskakująco wysoka, choć w niektórych przypadkach proces produkcji lub nadzoru nad jakością wydaje się być poniżej standardów wymaganych dla produktów medycznych.
Najwyższą zawartość typowych zanieczyszczeń stwierdzono w przypadku liquidów Ecigexpress (USA Mix), Jany (Orange), Vapor4life (555, Nobacco Juice). Przekracza ona wartości dla produktów farmaceutycznych, ale, jak podkreśla Etter, nadal jest znikoma w porównaniu z typowymi produktami tytoniowymi.
Patrząc z kolei na jasną stronę – najczystsza jest bezsmakowa baza z Ecigexpress, w której łączna zawartość zanieczyszczeń nikotynowych wynosi ok. 0,2% (w stosunku do zawartej w płynie nikotyny). To naprawdę dobry wynik.
Na koniec prof. Etter pisze, że te badania są tylko wycinkowe, wskazujące kierunek w jakim warto podążąć. Aby dokładniej dowiedzieć się, co wdychamy, należy przeanalizować płyny (oraz tworzoną z nich chmurę) na obecność takich substancji, jak oleje roślinne, acetyna i dwuacetyna, barwniki spożywcze, aromaty i inne.
Ciekawe kiedy polscy badacze ogłoszą wyniki podobnych badań najpopularniejszych marek liquidów dostępnych u nas na rynku. Metodyka badań jest znana, procedury farmakopealne są dostępne, a chromatografia gazowa i cieczowa też są standardowo stosowane w laboratoriach. Myślę, że społeczność chmurzących byłaby naprawdę zainteresowana takimi wynikami.

Na koniec chciałbym podziękować Jean-Francois Etterowi za udostępnienie mi publikacji. I am greatly indebted to prof. Jean-Francois Etter for providing me with a copy of his paper.

Reklamy
 
1 Komentarz

Opublikował/a w dniu 24 Maj 2013 w ogólne

 

Tagi: , ,

One response to “Czystość liquidów – nowe badania zespołu prof. Ettera

  1. Andrzej

    25 Maj 2013 at 10:18

    Oby ci co produkują dla nas w Polsce mieli takie same wyniki jak nasi zagraniczni koledzy.

    Tego, życzę nam wszystkim.

     

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 
%d blogerów lubi to: