RSS

Ciemnienie liquidu – podzielicie się spostrzeżeniami?

04 Czer

Od dość dawna toczy się z mniejszym lub większym natężeniem dyskusja dotycząca zjawiska ciemnienia liquidów. Piszecie o tym na forach, dostałem też (zwłaszcza w ostatnich tygodniach) sporo zapytań dotyczących tego zjawiska. Nie chodzi tutaj o zmianę barwy oryginalnego liquidu, ale o to, że po każdym dolaniu nowej porcji płynu do parownika, w którego zbiorniku możemy obserwować płyn, łatwo zauważyć, że jego barwa po chwili jest inna niż płynu wlewanego.
Oczywiście kolor nie bierze się znikąd. Zapewne powstaje on w wyniku częściowego rozpuszczania nagaru obecnego na grzałce (jakakolwiek by ona nie była). W niektórych przypadkach już po 2-3 uzupełnieniach trzeba rozbierać i myć parownik, ponieważ płyn jest już naprawdę ciemny. No i właśnie – wszystko zależy od bardzo wielu czynników, nie ma uniwersalnej „reguły ciemnienia”. Dlaczego jedne liquidy mniej a inne bardziej „paprzą”? Czy to może być szkodliwe? Czy, a jeśli tak, to jak można zapobiec temu zjawisku?
Chciałbym się przyjrzeć temu problemowi od strony chemicznej. Podstawową sprawą jest zebranie i analiza danych, aby móc wyciągnąć jakieś wnioski, jak też zaprojektować doświadczenia, które mogą dać nam jakieś odpowiedzi.
Dlatego też zwracam się do Was o podzielenie się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi tego tematu. Aby wszystko miało ręce i nogi, prosiłbym o maile na mój adres (starychemik na poczcie gmail.com). W temacie napiszcie „ciemny liquid”, abym mógł sobie to automatycznie wrzucać do odpowiedniego folderu.
Co widziałbym w typowym mailu? Przede wszystkim informację o sprzęcie: napięcie zasilania, typ i oporność parownika, zauważone objawy (np. zmiana barwy z jasnożółtej przez pomarańczową do brązowej po 10 uzupełnieniach); oczywiście niezbędna jest też informacja na temat marki, smaku i mocy (bardzo ważne!) używanego liquidu. Jeśli ktoś zaobserwował podobne zjawisko w samoróbkach, niech poda rodzaj bazy i aromatu (oraz innych ewentualnych składników – kwas jabłkowy, etanol) oraz stężenie końcowe płynu.
Oczywiście czekam też na maile opisujące sytuacje, w których nie ma zmian barwy – to też sporo wniesie.
Im więcej danych spłynie, tym dokładniejsza może być analiza. Zachęcam więc do podzielenia się obserwacjami. Myślę, że przez kilkanaście dni – np. do 20 czerwca będę zbierał dane, a potem się nimi zajmę.
Zebrane informacje przeanalizuję, a wyniki tej analizy wraz z wnioskami przedstawię tutaj na blogu, aby mogli z niej skorzystać użytkownicy e-p. Niewykluczone, że późniejszym efektem tej analizy będzie też projekt pewnych badań typowo laboratoryjnych – analitycznych, ale to zależy oczywiście od Waszego odzewu oraz znalezienia funduszy na takie analizy. Mam kilka roboczych hipotez, ale o nich napiszę później.
Proszę tylko, aby nie pisać o swoich spostrzeżeniach w komentarzach do tego wpisu, ale właśnie mailem – to mi bardzo ułatwi pracę.
Z góry dziękuję za zaangażowanie.

Reklamy
 
1 Komentarz

Opublikował/a w dniu 4 czerwca 2013 w ogólne

 

Tagi: ,

One response to “Ciemnienie liquidu – podzielicie się spostrzeżeniami?

  1. Piotr_M

    2 lipca 2013 at 04:01

    Po miesiącu sprawdzania.
    Mój liquid to samoróbka. Zawiera 60% gliceryny, 38% glikolu, 1% spirytusu, 1% wody oraz do tego dodawane smaki od Inawery wyłącznie bezbarwne, głównie owocowe (wiśnia itp.). W trzech clearomizerach (nie wiem, czy podaję poprawną nazwę) w ogóle nie ciemnieje. Są to odpowiedniki dawnych atomizerów do 510 ze zbiorniczkiem i wąsami. Jeden clearomizer gruby (też z nićmi) – lekko ściemniało, ale nieporównanie mniej niż kiedy używałem liquidów Milda, właściwie trzeba się temu dobrze przypatrzeć, żeby zauważyć. Zupełnie też mi nie ciemnieją liquidy glicerynowe od Intelliciga (są znowu w polskiej sprzedaży).

     

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: