RSS

Cytotoksyczność chmurki – badania dr. Farsalinosa

15 Czer

No i mamy kolejną ważną publikację naukową zespołu dr. Farsalinosa dotyczącą chmurki z e-papierosa. Tym razem dotyczy ona cytotoksyczności, czyli negatywnego wpływu konkretnego czynnika na komórki. W tej pracy porównywano chmurkę z e-papierosa z ekstraktem dymu tytoniowego. Analiza dla e-p dotyczyła chmury generowanej przez 200 mg liquidu, natomiast w przypadku papierosa analogowego używano jednego papierosa o zawartości 1 mg nikotyny, 10 mg substancji smolistych oraz 10 mg tlenku węgla. Liquidy pochodziły ze znanej włoskiej firmy FlavourArt, było ich 21, z czego 12 tytoniówek.
Komórki badane to fibroblasty – typ komórek obecnych m.in. u człowieka w tkance łącznej. W badaniach stosuje się standaryzowane kultury fibroblastów mysich, a całe badanie jest przeprowadzane zgodnie z ogólnie przyjętym protokołem. Dodam, że takie same fibroblasty stosuje się zwykle właśnie do badań cytotoksyczności wyrobów tytoniowych.
Kilka słów o wynikach – okazuje się (co dla nas nie jest raczej dziwne), że dym z papierosa analogowego działa silnie toksycznie na fibroblasty – mniej więcej 10-krotnie silniej niż ekstrakt z chmurki e-p. Praktycznie wszystkie ekstrakty z chmurki wykazywały zaledwie śladową cytotoksyczność. Tylko liquid „coffee” (ale wyłącznie przy największym stężeniu) nieco odbiegał od średniej, ale nadal jego negatywne działanie było znacznie słabsze niż dymu z analoga (ośmiokrotnie).

No to mamy kolejny punkcik w zestawie publikacji dotyczących zdrowotnych aspektów e-fajek. Może wielcy decydenci zaczną się wreszcie tym interesować. Wszelkie decyzje dotyczące e-fajek powinny mieć solidne podstawy naukowe. Niestety, w większości wypadków politycy bazują na wiedzy zasłyszanej, miejskich legendach (woda w płucach) oraz zwykłych uprzedzeniach.
Panie i panowie politycy – pamiętajcie o jednym – w ostatecznym rozrachunku jedyne, co się liczy, to zdrowie człowieka. Reszta jest nieistotna. A spotkamy się przy urnach, jak zawsze. Nie żebym straszył, ale… sami wiecie.

Reklamy
 
2 Komentarze

Opublikował/a w dniu 15 czerwca 2013 w ogólne

 

Tagi: ,

2 responses to “Cytotoksyczność chmurki – badania dr. Farsalinosa

  1. neciu007

    16 czerwca 2013 at 21:46

    A może by tu na blogu zrobić specjalne działy (tagi wystarczą?) „dla mediów” i „dla polityków”, żeby nie musieli za dużo grzebać i wysłać linki na odpowiednie adresy? Tag „badania naukowe” robi dużo dobrej roboty, ale… trzeba wiedzieć gdzie kliknąć.

     

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: